Anasayfa / Genel / Reklamverenler Federasyonu, Şirketler İçin Yeni Bilgi Etiği Kılavuzunu Yayınladı

Reklamverenler Federasyonu, Şirketler İçin Yeni Bilgi Etiği Kılavuzunu Yayınladı

Teknolojinin gelişmesi ve internetin yaygınlaşmasıyla birlikte hepimizin devasa dijital bilgi kümeleri oluştu ve şirketin bu verileri nasıl kullanacağı büyük bir ağız dalaşı konusu haline geldi. Verilerin kullanılması konusunda çalışma yapan Dünya Reklamverenler Federasyonu (WFA), şirketlerin uyması gereken veri etiğini anlatan bir rehber hazırladı. WFA Başkanı ve Mastercard ’ın Pazarlama ve İletişim Sorumlusu olan Raja Rajamannar, reklam endüstrisinde faaliyet belirten şirketlerin kişisel verileri nasıl topladığı ve kullandığına ilişkin baskıların fazla manâlı bir noktada olduğunu söyledi. 

Rajamannar, “İnsanlar verilerinin şirketler göre nasıl elde edildiği ve kullanıldığı konusunda tam bir şeffaflık, teftiş ve seçim bekliyorlar. Bu değişimi göz ardı eden şirketler bundan böyle geride kalacaklar. Bir endüstri olarak proaktif bir yaklaşma benimsemeli, tüketicilere ve verilerine saygı gösterdiğimizi belirtmeliyiz” dedi. 

WFA ’nın data etiği kılavuzunda manâlı bir anketin verileri de bulunuyor

veri etiği kılavuzu

WFA ’nın hazırladığı data etiği kılavuzuna Data Etiği-Teknolojide Ahlakın Yükselişi ismi verildi. Data etiği kılavuzu, reklam şirketlerinin verileri etik olarak kullanmasını karşılamak ve bu konuda nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda şirketlerin yapabileceklerini belirliyor. 

WFA ’nın veri etiği kılavuzu, WFA ’nın Veri Etiği Kurulu ’nun bir yıllık çalışması sonucunda ortaya çıkarıldı. Kılavuzda şirketlerin uyması gereken kuralların yanında alıcı verileri konusunda yapılan bir anketin sonuçları da bulunuyor. 

veri etiği kılavuzu

WFA ’nın Veri Etiği Kurulu göre yapılan ankete katılan şirketlerin yüzde 74 ’ü önümüzdeki beş yılda bilgi etiğinin öneminin artacağını söyledi. Aynı şirketler, koronavirüs salgını nedeniyle verilerin toplanması ve gizliliği konusunun daha da kayda değer hale geldiğini de ifade ettiler. 

Anketteki sorulara cevap veren 147 şirketin üstteki seviye yöneticilerin yüzde 82 ’si verilerin elde edilmesi ve kullanılmasında yaklaşımın etiğe yerinde olmadığı durumlarda işlerini bırakmayı düşüneceklerini de söylediler. Şirket yöneticilerinin yüzde 26 ’sı kariyerlerinin bir noktasında veri kullanımı konusunda hastalık yaşadıklarını da belirttiler. Şirket yöneticilerinin yüzde 48 ’i şirketlerinin hemen bir data etiği politikası olduğunu açıklama etti. 

veri etiği kılavuzu

WFA ’nın CEO ’su Stephan Loerke, data özellikli teknolojilerin artık çok kayda değer olduğunu, data kullanımı açısından şirketlerin tutumlarının eskisinden daha önemli olduğunu söyledi. Loerke, reklam sektöründe şirketlerin verilerin elde edilmesi ve kullanılması alanında uyarı etmesi gerektiğini söyledi.

WFA ’nın Veri Etiği Kurulu Başkanı Jamie Barnard, “Data etiğimizi kontrol etmek ve insanların yaşamlarını geliştiren ve onları eşit derecede koruyan dijital bir gelecek tasarlamak için daha iyi bir zaman olamaz. Umarım bu rapor bu dengeyi temin etmek için önemli bir adım olacaktır” dedi. 

Hakkında admin

Check Also

Spotify, Google Hesabı ile Giriş Yapma Özelliğini Kullanıma Açtı

Spotify, Google Hesabı ile Giriş Yapma Özelliğini Kullanıma Açtı

Çok uzun yıllar boyunca internet kullanıcıları hemen her platforma üye olmak için ayrı ayrı oturum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir