Anasayfa / Genel / Realme, Huawei’in Ürün Stratejisini Kopyala-Yapıştır Yaptı

Realme, Huawei’in Ürün Stratejisini Kopyala-Yapıştır Yaptı

Mayıs 2018 ’de Oppo Electronics Başkan Yardımcısı Sky Li göre kurulan Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Realme, bütçe dostu modelleri ile pazar payını kısa zamanda hatrı sayılır bir şekilde artırmayı başarmıştı.

BBK Electronics şemsiyesi altında etkinlik gösteren marka, bugün yeni bir mahsul stratejisi duyurdu oysa Realme ’nin stratejisi, acayip bir şekilde geçen sene diğer bir Çinli zeki telefon üreticisi göre ortaya konulan stratejiye son derece aynı görünüyor. 

Huawei’in geçtiğimiz sene tanıttığı 1 + 8 + N ürün stratejisi

huawei

Shenzhen merkezli şirket, yeni ürün stratejisini bir akıllı telefon, dört kategoride IoT ürünü ve yakında olacak olan IoT ve yaşam tarzı ürünlerini simgeleyen  1 + 4 + N (‘N’, new (yeni) anlamına geliyor) olarak açıkladı. Eğer bu açıklama size aşina geliyorsa, hafızanız sizi yanıltmıyor.

Son açıklanan verilerle dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi konumuna yükselen Huawei, geçtiğimiz sene 1 + 8 + N şeklinde yeni bir ürün stratejisi açıklamıştı. Benzerlik, yalnızca stratejinin yapısında kendini göstermiyor. Realme, yeni stratejisinin tanıtım grafiğinde dahi Huawei ile aynı bir tasarım ortaya koydu.

Realme’nin bugün lanse ettiği 1 + 4 + N mahsul stratejisi

realme ürün stratejisi

aynı zamanda Apple, Huawei, OnePlus, Samsung ve Xiaomi gibi çoğu marka, cihazları birbirine bağlayan ekosistem temelli bir mahsul stratejisi zaten benimsiyor, oysa markaların göstere göstere birbirlerinin stratejisini ve adlandırmasını kopyala-yapıştır yapması, sık rastlanır bir şart değil.

Elbetteki bu benzerlik, Realme ’nin kendi ürün stratejisini diğer markalardan ayrı fikirler üstüne inşa etmediğini göstermez. Nitekim şirket, bilhassa Çin ve Hindistan ’daki pazar payını kararlı bir şekilde artırmaya devam ediyor. Bu da ayrı ve eşsiz bir şeyler yaptığının bir göstergesi.

Dünyadaki en büyük yedi akıllı telefon markasından biri olan Realme, 2020 ’nin ilk çeyreğinde takvim bazda yüzde 157 satış büyümesi göstermişti. Benzer dönemde Türkiye ’de de yüzde 40 yükselme kaydeden Çinli marka, Mayıs 2020 verilerine tarafından dünya genelinde 35 milyon kullanıcıya sahip.

Hakkında admin

Check Also

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Radar sistemleri, hız sınırlarını aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir