Anasayfa / Genel / RDNA 2 Mimarisini Kullanacak AMD Navi GPU Ailesinin Detayları Ortaya Çıktı

RDNA 2 Mimarisini Kullanacak AMD Navi GPU Ailesinin Detayları Ortaya Çıktı

Dünyanın en büyük mikroçip üreticilerinden AMD, RDNA 2 mimarisi üstünde şekillenecek olan Big Navi GPU ’ları için çalışmalarına son gaz devam ediyor. Bu yılın ardına kadar piyasaya sürülmesi beklenen Navi ailesine dair yeni gelişmeler gelmeye devam ediyor.

_rogame isimli bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan yeni bir rapor, Navi GPU ’ların detaylarını ortaya koyuyor. Rapora tarafından yeni ortaya meydana çıkan GFX 1032 kod adlı grafik birimi, Navi 23 olarak adlandırılacak. RDNA 2 mimarisinin antre kartını simgeleyecek Navi 23 ’ün yanı sıra diğer Navi 2X GPU ’ların da 103* kod namına sahip olduğunu yine aşağıdaki ekran görüntüsünde görebiliyoruz.

RDNA 2 mimarisini kullanan Navi GPU ’ların detayları ortaya çıktı:

AMD Navi

Yukarıdaki listede bulunan ve Radeon RX kartlarında kullanılacak olan AMD Navi 21, yeni cins konsollar gelmeden önce bile kullanıcılar tarafından kullanılabilecek birincil Navi 2X GPU olacak. İsminden de anlaşılabileceği üzere GPU, büyük muhtemelen üretilen birincil Navi 2X grafik yongası olarak karşımıza çıkacak ama bu iddiaları doğrulayacak herhangi bir rapor bulunmuyor.

AMD ’nin yeni cins grafik birimlerinde, MacBook ’lara özel olarak geliştirilen Navi 12 ’nin yerini Navi 22 GPU ’lu Radeon Pro 6600M ekran kartlarının alması bekleniyor. bununla birlikte raporlar, Big Navi olarak adlandırılacak tepecik seviyesinde Navi 21 GPU ’ya sahip Radeon RX 6900 XT ekran kartının yer alacağını söylüyor.

Söylentilere tarafından hem NVIDIA hem de AMD ’nin yeni nesil ve amiral gemisi grafik kartları önümüzdeki eylül ayına dek piyasaya sürülecek. İşlemci cephesinde son dönemlerin yıldızı olan AMD ’nin, aynı başarıyı GPU pazarında da yakalayıp yakalayamayacağını ilerleyen günlerde göreceğiz. Peki, sizce AMD yeni nesil GPU ’ları ile NVIDIA ’ya meydan okuyabilecek mi? Fikirlerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Hakkında admin

Check Also

SpaceX, Starship Prototipine Burun Konisi ve Kanatçık Taktı

SpaceX, Starship Prototipine Burun Konisi ve Kanatçık Taktı

SpaceX’in Ay’a ve Mars’a verimli ve kolay bir şekilde ulaşmak için geliştirdiği Starship uzay aracı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir