Anasayfa / Genel / RDNA 2 Mimarisine Sahip AMD GPU ’lar, Büyük Bir Performans Artışıyla Gelecek

RDNA 2 Mimarisine Sahip AMD GPU ’lar, Büyük Bir Performans Artışıyla Gelecek

Son dönemlerde yıldızını ayrıntılarıyla parlatan AMD, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada yeni cins RDNA 2 ‘Big Navi ’ masaüstü GPU ’larının Xbox Series X ve PlayStation 5 ’den önce hazır olacağını doğrulamıştı. Şimdiyse şirketin aynı mimariyi kullanan grafik birimlerinin performans iyileştirmesine dair bir takım bilgiler paylaşıldı.

Bilgilerin kaynağı, şirketin yatırımcılar için hazırladığı bir sunumdan geliyor. Sunumda, yeni kartların bir önceki nesil RDNA mimarisine göre performans / watt ’ta en düşük %50 yükselme, saat başına daha pozitif performans, gelişmiş ve artırılmış GPU ve Mem çekirdek saat hızları sunacağı bir kez daha doğrulandı.

AMD, fiyat/performans düzeyini çoğaltmak istiyor:

AMD

Şirket, hem yeni RDNA 2 mimarisiyle birlikte saat hızı başına düşen performansın artacağından da bahsediyor. Saat hızlarında büyüme anlamına gelen bu performans yükseltmesi, bununla birlikte yeni nesil kartlarda saat darbesi başına daha hızlı grafik çalışması ve daha artı grafik gücü göreceğimizi sinyâl ediyor.

Yeni RDNA 2 grafik mimarisinin 7 nm+ imal teknolojisinin bir sonucu olacağını zaten biliyorduk. Bu noktada şirket, daha yüksek saat hızlarında çalışabilen daha pozitif operasyon birimi sunarak fiyat/performans seviyesini artırmayı amaçlıyor olabilir.

Tüm gelişmelere baktığımız vakit AMD ’nin RDNA 2 mimarisiyle kullanıcılara daha yüksek performans ve daha iyi verimlilik vadettiğini söyleyebiliriz. Sonuçta Sony ’nin yeni nesil PlayStation 5 konsolu, 2,23 GHz gibi yüksek GPU saat hızlarında çalışacak. Aynı şeyi RDNA 2 grafik kartlarından da beklememiz böylece de yanlış olmaz.

AMD ’nin RDNA 2 mimarisine sahip kartlarına dair diğer bilinenler aralarında donanım hızlandırmalı DirectX Işın İzleme, Xbox Series X ile popülerleşen Variable Rate Shading (VRS) ve Mesh Shading için sağlanan destekler yer alıyor. Son olarak Microsoft ’un yeni Xbox X serisi konsollarının da yukarıda bahsi geçen bu özelliklerden yararlanacağını belirtelim.

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medya Şirketlerine Temsilcilik Açmaları İçin Tanınan Süre 2 Kasım'da Sona Eriyor

Sosyal Medya Şirketlerine Temsilcilik Açmaları İçin Tanınan Süre 2 Kasım’da Sona Eriyor

Geçtiğimiz temmuz ayında Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’de günlük erişimi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir