Anasayfa / Genel / Popüler Korku Filmleri Hakkında Öğrenince Kan Donduran 8 Detay

Popüler Korku Filmleri Hakkında Öğrenince Kan Donduran 8 Detay

Fiilen bir metnin ya da görselin içerisinde gizli mesajlar ya da teferruat saklamak birçok sanat dalında başvurulan bir yöntemdir. Sinema da ise koşul biraz daha farklıdır. Sinema sahip olduğu teknik zenginlikle öteki sanat dallarına nazaran seyirciyi daha fazla içine çeker. Filmin akış hızı ise diğer sanat dallarından daha süratli olduğundan çoğunlukla bu detayları birincil izleyişimizde ayrım etmekte zorlanırız.

Birçoğumuz filmleri sadece izleyip geçerken, dikkatli bir kısmımız bu detayları ayrım eder. Kimi izleyiciler ise bu detayların peşine düşerek benzer filmi tekrar tekrar izler. Kesinlikle bu detayları filmin içerisine saklamak fazla da kolay yok. İnce düşünülen ve üstüne kafa yorulan fikirler. bir de başarılı bir başvuru formu söz konusuysa bulamadığınız ya da fark etmediğiniz için üzülmeniz anlamsızdır. İçiniz bakımlı olsun. 

korku filmi

Listede yer alan nefret edilen şey filmleri:

Midsommer / Ritüel (2019) The Exorcist (1973) The Thing / Şey (1982) Saw / Testere (2004) It / O (2017) Hereditary / Ayin (2018) The Conjuring 2 / Dehşet Seansı 2 (2016) Get Out / Tuzak (2017)

Midsommer / Ritüel (2019) / Rahat yüzler:

Midsommer

Genç çift Dani ve Christian, okuldan arkadaşlarıyla İsveç ’teki geleneksel pagan festivali Midsommer ’a gitmeye karar verirler. Sorunlu olan ilişkilerini kurtarmak için son bir kısmet olarak gördükleri bu seyahat, 90 yılda bir gerçekleşen bir ritüelde av olmalarıyla sonuçlanır. Genç çiftimiz hayatta kalmak için uğraş eder.

Sürekli uyuşturucu kullanmalarının yanı sıra Dani ’nin geçmişte yaşadığı travmalar da onun içten kararlar vermesini epeyce zorlaştırır. İntihar eden kız kardeşinin ruhu Dani ’ye musallat olmuştur. Bizler bu travmayla baş etmekte oldukça zorlanan Dani ’yi izlerken, fiilen kardeşi de onu kesintisiz izlemektedir

Dani ’nin kutlama yemeğine götürüldüğü sahnede arkadaki ağaçların üstünde kız kardeşinin suratını görmeniz olası. Filmi izlerseniz başka sahnelerde de kardeşinin Dani ’yi asla yalnız bırakmadığını görebilirsiniz.

The Exorcist (1973) / Bilinçaltına göndermeler

The Exorcist

The Exorcist filminin çekimleri esnasında iki defa sette yangın çıktığını, bir ışıkçı ve bir kamera asistanının öldüğünü, üç tezgâhtar oyuncunun kalp krizi geçirdiğini de eklemeyi unutmayalım.

Her şeyden önce bu zamana dek yapılmış en iyi nefret filmleri listesi oluşturacak olsak “The Exorcist” filminin bu listede yer alacağı muhakkak diyebiliriz. Bir kült haline gelen film sonrasında birçok taklit ve parodiye de sebep oldu. Bu başarının en büyük sebeplerinden biri de yönetmen William Friedkin ’in bilhassa filmin son kısımlarında seyirciyi sıkmak ve ürpertmek için başvurduğu kurgu teknikleridir. Yönetmen sonuna içten izleyicilerin bilinçaltına işlenecek çoğu görüş ve ses eklemiştir.

Özellikle ağır makinelerin mekanik sesleri ve arı vızıltısı gibi sesleri defalarca bindirerek insanların bilinçaltındaki savaş veya kaç dürtüsünü etkilemeye çalışmıştır. bununla beraber Regan ’ın korkunç suratının fazla çabuk kesitlerle gösterildiği birkaç kare, o suratı aracısız olarak bilinçaltınıza yerini belirlemek için özenle kurgulanmıştır.

The Thing / Şey (1982) / Sonu tekrar belirli:

The Thing

Film Antartika ’da bir bilim üssünde şekil değiştiren uzaylı bir yaratıkla çaba eden bir grup bilim insanın hikayesini anlatır. 1980 ’lerin gözde aktörü Kurt Russel ’ın başrolde oynadığı filmin akıcı yapısı sizi hemen içine çekiyor.

Yaratığın müthiş şekil değiştirme ve taklit yeteneği onun ne ya da kim olduğunu anlamayı epeyce zorlaştırsa da filmin başında sahiden bir ipucunu gerçekte bütün takım kaçırıyor. Ekip filmin başında bir grup adamı bir köpeğe alev ederken görür. 

Adamlardan biri ise ekibin bilmediği bir dilde bağırarak bir şeyler söyler. Gerçekte adamın söylediği; onun bir köpek olmadığı, bir köpeği taklit eden bir “şey” olduğudur. Başlıca sorun ise bilim insanlarında kimsenin Norveççe bilmemesidir.

Saw / Testere (2004) / Kramer ’in karalaması:

Saw

Nefret Edilen Şey filmlerini seviyorum.” deyip de Testere serisini izlemeyen insan yoktur nasıl olursa olsun. Serinin ilk filminde aslında “The Thing” filmindekine aynı bir ipucunu gözden kaçırmış olabilirsiniz. 

Filmin başında Dr. Gordon ’un çalıştığı hastaneye bir adamın getirildiği sahne de kanser hastası John Kramer ’i de görürüz. Derhal onun önünde ise bir defterdeki karalamayı. Bu karalama doğrusu filmin sonrasında bir kurbanın başında göreceğimiz “ters ayı tuzağı”dır.

Her ne kadar “The Thing” filmindeki dek büyük bir anahtar sözcük olmasa da itinalı seyircilerin gözünden kaçmayan bu karalama, Kramer ’in her şeyi filmin en başından beri planladığına dair manâlı bir ayrıntı olarak uyarı çekicidir.

İt / O (2017) / Pennywise’ın değişen göz rengi

it

Her haliyle ürpertici olan dans eden palyaço Pennywise ’ın hikayesi, kitaptan sinemaya taşınırken unutulmayan ürkütücü yeteneklerinden biri de göz rengini isteği doğrultusunda değiştirebilmesidir.  Filmin açılış sahnesinde, Pennywise ’ın göz rengi sarıdan maviye değişir.

Her şeyi haberdar olan ve öngören Pennywise, George ’un firar etmek üzere olduğunu anlayınca göz rengini onun sevdiği insanların göz rengine kadar değiştirir. Bu ürpertici ayrıntı, Stephen King’in aynı adlı romanından sırık alınmıştır.

Hereditary / Ayin (2018) / Karanlıktaki müritler:

Hereditary

Hereditary filmi sahiden başından sonuna her türlü detayın ve korkunun, sonu işlediği etkileyici bir filmdir. Kral Paimon kültü ise filmin temelini oluşturur. Kral Paimon; cehennem krallarından biri ve şeytana en yakın iblistir. Efsneye tarafından Paimon ’ın geçmiş ve gelecekteki her şeyi bilme, insanları ve bilgileri manipüle etme, hizmetçi ruhları belirleme ve ölüleri birkaç yıl süre için baştan canlandırma gibi yetenekleri vardır.

Paimon her ne dek kötü bir şeytan olsa bilgeliğin ve sanatın karşılığı olarak da betimleme edilir. Ilk Önce tarikat üyesi büyükannenin cenazesiyle başlayan filmde Paimon ’ın ruhu başlangıçta Charlie ’nin bedenine girse de, bir erkek bedenine ihtiyacı olan Paimon müritleri aracılığıyla Peter ’ın bedenini ele geçirmeye çalışır. Çoğu karede gizli olan bu çıplak müritler ya da köle ruhların ise en fazla göze çarptığı kare evin genel görüntüsünde günden geceye geçilen karedir.

The Conjuring 2 / Nefret Edilen Şey Seansı 2 (2016) / Şeytanın adı evin içinde gizli:

The Conjuring 2

Filmde şeytanın hakiki adını öğrendiğiniz de önceden biliyor hissine kapıldıysanız bu içten. “Valak” isimli şeytanın her şeyi yoklama edebildiğini bir film evreninde bu böylece şaşılacak gelmeyebilir fakat o ismin tanıdık gelmesi oldukça ürpermenize sebep olmuş olabilir.

“Valak” ismi yönetmen göre ismi duymamızdan fazla daha önce, mutfak duvarında yürek biçimindeki objeyle saklanmış yazıda ya da kitaplıktaki biblolarda bize gösterilir. Filmi daha dikkatli izlerseniz bu ipuçlarının iki kareden daha pozitif olduğunu görebilirsiniz.

Get Out / Tuzak (2017) / “Koş! Koş! Kendini kurtarmak için!”

Get Out

Get Out filminde birçok ayrıntısıyla uğraşma ve ipucu olmasına rağmen bunlardan en göze çarpanı fiilen filmin belli başlı müziği olan Michael Abels ’in “Sikiliza Kwa Wahenga” isimli parçasıdır. Filmde bu parçayı yalnızca açılışta değil parti sahnesi gibi birçok sahnede de duyarız.

Müzik aslında fazla başarılı olsa da ayrıntı parçanın sözlerinde saklıdır. Daniel Kaluuya ’nın canlandırdığı Chris doğrusu Afrika kökenli bir Amerikalıdır. Parçanın sözleri ise Doğu Afrika dillerinden olan Svahili dilindedir. Sözler ise aslında filmin temasını ve Chris ’in kurtuluş yolunu başından beri tekrar tekrar söylemektedir:

“Erkek kardeş,

Koş!

Fazla Koşmalısın!

Erkek kardeş,

Atalarını dinle!

Koş! Koş!

Kendini kurtarmak için

Atalarını dinle!”

Listemizin sonuna geldik. Sizin de öbür dehşet filmlerine dair bizimle paylaşmak istedikleriniz varsa yorumlarda buluşalım…

Hakkında admin

Check Also

Türkiye'de Gönüllü Olacak 550 Kişiye Koronavirüs Aşısı Uygulanacak

Türkiye’de Gönüllü Olacak 550 Kişiye Koronavirüs Aşısı Uygulanacak

2020 yılının bir numaralı gündem maddesi olan koronavirüs salgını, olağan hayatımızı tümüyle değiştirdi. Uzmanlar, bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir