Anasayfa / Genel / PlayStation 5’te Bulunandan Yaklaşık Olarak 3 Kat Daha Yüksek Hız Sunan SSD (Video)

PlayStation 5’te Bulunandan Yaklaşık Olarak 3 Kat Daha Yüksek Hız Sunan SSD (Video)

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, uzunca bir süredir yaklaşmakta olan yeni oyun konsolu PlayStation 5 ile gündemde. Bu yılın sonlarında oyuncularla buluşacağı söylenen PlayStation 5, özellikle de donanım özellikleri açısından oyuncuları kendine hayran bırakmayı vadediyor. Sony tarafından yapılan açıklamalarda da böylece cihazın teknik özellikleri ve donanımı ön plana çıkarılıyor.

Hem Sony hem de video oyun sektörünün önemli isimlerinden bir tanesine olan Epic Games’in CEO’su Tim Sweeney, PlayStation 5’in hemen parayla satın alınabilecek herhangi bir PC’nin çok daha ötesinde olduğunu ifade ediyor. Sweeney, bu cümlesini PlayStation 5’in sahip olacağı son derece enerjik SSD’ye dayanarak kuruyor fakat PS5’in SSD’si kuşkusuz dünyanın en seri SSD’si yok.

PlayStation 5

Sony’nin PlayStation 5’te kullandığı SSD, saniyede 9 GB’ye değin sürat sunuyor. Bu sürat, açık dünya oyunlarının heybetli haritalarını atfetmek için yardımcı olsa da standart bir PC kullanıcı için zorunlu bir sürat yok. yine de daha yüksek performans gerektiren işler de var ve mühendisler, bu hızın çok daha ötesine geçen bir SSD çoktan ürettiler bile.

Karşınızda Liqid Element LQD4500 PCIe 4.0 x 16 SSD

SSD

Liqid Element LQD4500 PCIe 4.0 x 16 isimli ‘gelişmiş’ bir SSD, böylece çoğumuzun gereklilik duyabileceğinden fazla daha yüksek bir performans vadediyor. Çünkü yukarıda fotoğrafını görmekte olduğunuz bu SSD, özel bir yazılıma sahip ve Phison PS5016-E16 denetleyen ve PCIe 4.0 x 4 arabirimle birlikte geliyor. Keza bu SSD, saniyede tam 24 GB hıza ulaşabiliyor ama bu hız, PS5’in sunmuş olduğu hızın neredeyse 3 katı.

Liqid Element

YouTube’da 11 milyon aboneye sahip olan “Linus Tech Tips” isimli bir teknoloji kanalı, Liqid Element LQD4500 PCIe 4.0 x 16 SSD ile ilgili bir video çekti ve bu videonun nasıl bir performans sunduğunu ortaya koydu. Dilerseniz bundan böyle sizleri, Linus Tech Tips’in o videosu ile baş başa bırakalım.

Liqid Element LQD4500 PCIe 4.0 x 16 videosu

Hakkında admin

Check Also

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Radar sistemleri, hız sınırlarını aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir