Anasayfa / Genel / PlayStation 5 Resmen Tanıtıldı: İşte İlk Görüntüler

PlayStation 5 Resmen Tanıtıldı: İşte İlk Görüntüler

Dünyanın en fazla satan konsollarından biri olan PlayStation ailesinin yeni üyesi PlayStation 5 resmen tanıtıldı. Sony’nin özel etkinliğinde cihazın teknik özellikleri kesin bir şekilde açıklanmadı. Fakat PlayStation 5’in tasarımı kesinleşti.

PlayStation 5’in iki versiyonu bulunacak. Bu versiyonlardan birisine fiziksel olarak oyun diskleri takılabilecek. Diğer versiyonda ise herhangi bir disk girişi olmayacak, oyunlar internet üzerinden dahili hafızaya yüklenebilecek.

ps5

PlayStation 5 -beklenen- özellikleri:

İşlemci: 8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU, 3,5 GHz ’e dek Grafik İşlemci: AMD Radeon RDNA 2, Işın izleme hızlandırma desteği, 2,23 GHz ’e kadar değişken frekans RAM: 16 GB GDDR6 RAM Depolama: 825 GB SSD, 5,5 GB/sn okuma hızı Ses: Tempest 3D Oyun Diski: 100 GB/disk ’e değin Ultra HD Blu-ray Video Çıkışı: 4K 120 Hz, 8K, VRR desteği (HDMI 2.1), (Televizyonların da desteklemesi gerekiyor)

Işın izleme hızlandırma desteği, oyunlarda daha doğal ışıklara ve yansımaya müsade vermesiyle birlikte kullanılabildiği oyunlarda genel grafik kalitesinde de çoğaltma yaşanmasını sağlıyor. Bu teknolojinin yeni gelecek oyunlarda oldukça çok kullanılacağını belirtmeye de gerek yok.

Cihazın bir başka önemli özelliği de ses kalitesi olacak. Epeyce gelişmiş bir ses teknolojisi olan Tempest 3D, PlayStation 5 ’te kulaklarımızın pasını silecek. Yüzlerce özel sesi benzer anda verebilen bu sistem de ilgiyle bekleniyor. Sony yöneticisi Sid Shuman ’ın da lansmanı kulaklıkla dinleme tavsiyesinin gerisinde bu sistemin tanıtımı yatıyordu.

PlayStation 5 Digital Edition:

Sony’nin genel olarak PlayStation 5 oyunları üzerine yoğunlaştığı lansmanda, tasarım dışında kavuştuğumuz en manâlı detaylar, Digital Edition sürümü oldu. Bu sürümün üstünde herhangi bir harici disk girişi olmayacak ve oyuncular, PlayStation Network üzerinden satın aldıkları oyunları internet aracılığıyla cihaza yükleyecekler.

PlayStation 5 fiyatı:

PS5

Sony, yeni PlayStation 5 ’in fiyatını henüz açıklamadı, ama Avrupa ve ABD’de rakamları değişmez tutup para birimlerini değiştirmeleri mümkün. Benzer bir fiyatlandırma mantığını daha önce de PlayStation 4 için görmüştük. O dönemde de Sony, rakamları değişmez tutup birimleri değişiklik yoluna gitmişti. Beklenen fiyat açıklamalarına göre PlayStation 5’in Türkiye’de 6500 TL ila 8000 TL arasında değişeceğini söyleyebiliriz. Fiyat detaylarına dair ayrıntılı hesaplamayı buradaki haberimizde sizlere sunmuştuk.

PlayStation 5 ne zaman satışa çıkacak?

Sony devlete ait etkinliğinde PlayStation 5’in yalnızca tasarımı ve oyunları üzerinde durdu. Firma konsolun satmak tarihini şu an için resmi olarak açıklamadı. Ama beklentilerimiz bize 2020 sonunu işaret ediyor. Çünkü PlayStation 5 için açıklanan oyunların kayda değer bir kısmı 2020 güz veya 2021’in ilk aylarını sinyâl ediyor.

Hakkında admin

Check Also

DOOM, Bu Sefer de Minecraft Koyunları Üstünde Oynandı [Video]

DOOM, Bu Sefer de Minecraft Koyunları Üstünde Oynandı [Video]

İlk olarak 2011 yılında PC’ye çıkan ve daha sonra yakaladığı devasa popülarite sayesinde neredeyse oyun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir