Anasayfa / Genel / PlayStation 5 ’in Oyun Tarihine Geçecek 12 Özelliği

PlayStation 5 ’in Oyun Tarihine Geçecek 12 Özelliği

Sony, 11 Haziran itibariyle uzun süren bekleyişin peşinde yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 ’in lansmanını gerçekleştirdi. Oyun dünyasını son derece heyecanlandıran PlayStation 5 hakkında daha önce bir takım bilgiler sızdırılmıştı. Sony kadar düzenlenen etkinlikte ise PlayStation 5’in teknik özellikleri yok, oyunları, tasarımı ve aksesuarları ön plana çıkmıştı. Daha sonrasında PlayStation 5 hakkında bildiğimiz bütün detayları sizinle buradan paylaşmıştık.

Sony ’nin önemli mühendislerinden biri olan Mark Cern, beklentileri boşuna çıkarmayarak yeni cins oyun konsolunun, öncekilere kadar daha ileri bir teknolojiye sahip olduğunu belirtti ve yaptıkları değişiklikleri vurguladı. PlayStation 5 ’in tüm oyun dünyasını sarsacak 12 özelliğini sizler için detaylı olarak inceledik.

playstation 5 özellikleri

PlayStation 5 -bilinen- teknik özellikleri: 

İşlemci: 8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU, 3,5 GHz ’e kadar Grafik İşlemci: AMD Radeon RDNA 2, 2,23 GHz ’e değin sıvı frekans RAM: 16 GB GDDR6 RAM 448 GB/sn Depolama: 825 GB SSD, 5,5 GB/sn okuma hızı Ses: Tempest 3D Oyun Diski: 100 GB/disk ’e kadar Ultra HD Blu-ray Video Çıkışı: 4K 120 Hz, 8K, VRR desteği (HDMI 2.1), (Televizyonların da desteklemesi gerekiyor)

8 çekirdekli AMD Zen 2 3,5 GHz işlemci:

Playstation 5 özellikleri

Sony, yeni tür oyun konsolunda AMD markasına ait 8 çekirdekli 3,5 GHz ’e değin destekleyen Zen 2 işlemcisini kullanarak konsolun azami verimde çalışmasını sağlayacak. AMD tarafından PlayStation için geliştirilen bu işlemcinin özelliği sadece fazla zinde olması değil, aynı zamanda daha ekonomik ve yüksek performansa sahip olması.

İşlemci saat hızının 3,5 GHz ’e dek desteklemesi, konsolun son derece akıcı ve süratli olacağını gösteriyor ve bu da bugüne dek oyun konsollarında yaşadığımız deneyimin fazla daha ileri taşınacağı anlamına geliyor.

AMD Radeon RDNA 2, 2,23 GHz grafik işlemci:

playstation 5 özellikleri

AMD, RDNA 2 tabanlı grafik işlemcilerini PlayStation için özel olarak kişiselleştirerek cihazın işlemciyle olan uyumunu en üstteki seviyeye çıkarttı. Konsolun grafik performansıyla ünlü olan NVDIA marka GTX 1080 ’den daha yüksek performansa sahip olduğunu iddia eden Sony, PlayStation 5 ’in 60 FPS sınırlarını zorlayacağını da net bir şekilde belirtti. 

10,28 teraflop ve saatte 36 veri operasyon birimi vadeden RDNA 2, 8K görüntü özelliğini de destekliyor ve bu verilere bakıldığında PlayStation 5 görsel bir şölen yaratacak gibi duruyor. PlayStation 5 ’cilt 8K görüntü kalitesi alabilmek için televizyonunuzun da bu manzara kalitesini desteklemesi gerektiğini söylemekte avantaj var. 

16 GB GDDR6 448 GB/sn RAM:

playstation 5 özellikleri

Yeni tür oyun konsolu PlayStation 5 ’in bellek kısmının cihazın en iddialı özelliklerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz. PlayStation 5, yüksek kalitede bakış sunmayı vadediyor ve oyunculara üstün grafik performansı sunabilmek için cihazın gerçekten de yüksek bir belleğe sahip olması gerekiyor. 

Bunun için Sony, daha önceki konsollarının tersine PlayStation 5 ’te 16 GDDR6 RAM sunuyor. PlayStation 4 ’de GDDR5 8 GB bellek olduğunu düşünürsek, yeni PlayStation 5 ’in yayınlama ve oyun hızının önceki konsollara tarafından 100 kat daha süratli olması bekleniyor. 

825 GB SSD, 5,5 GB/sn okuma hızı:

825 GB SSD

PlayStation 5 ’in daha önceki versiyonlarından daha çabuk olacağını daha önce de belirtmiştik. PlayStation 4 ’ten iki kat daha pozitif depolama alanına sahip olan PlayStation 5, 825 GB SSD ile birlikte keza oyun içi performansı artırıyor, hem de oyunların yüklenme ve silinme sürelerini belirgin bir şekilde kısaltıyor

Tempest 3D ses sistemi:

playstation 5 özellikleri

Sony, PlayStation 5 ’te Tempest 3D ses sistemini kullandığını belirterek yeni nesil oyun konsoluyla ilgili heyecan verici bir habere daha imza attı. Yapılan açıklamalara kadar, adi oyun konsollarında yağmur sesini normal bir şekilde duyabiliyorken, PlayStation 5 ’te her bir damlacığın sesinin net bir şekilde duyulabileceği söylendi. 

3D ses sisteminin kullanılması, oyun oynarken realite hissiyatının 10 kat daha artı olacağı anlamına geliyor ve özellikle kulaklıkla oyun oynamayı seven halk yüzlerce öbür sesi benzer anda duyabilecek hale gelecek. 

100 GB/disk ’e kadar Ultra HD Blu-ray

playstation 5 özellikleri

PlayStation 5 ’in içerisinde ilave özellik olarak Ultra HD Blu-ray destekleyen sürücü de satın alınabiliyor. Bu nitelik doğruca UHD Blu-ray özelliğine sahip filmleri ve oyunları PlayStation 5 ’te deneyimlemek son derece neşe saçan olacağa benziyor. 

4K 120 Hz, 8K, VRR destekli video çıkışı

playstation 5 özellikleri

PlayStation 5, 120 Hz tazeleme özelliğiyle 4K, 8K ve VRR grafikleri destekliyor. Sunmuş olduğu yüksek kalitedeki video çıkışını 4K ya da 8K destekleyen televizyonlardan oynayarak oyun keyfinizi artırabilirsiniz. 

PlayStation 5 ’in teknik özellikleri dışarıya uyarı çeken yenilikleri:

Yepyeni bir tasarım İki bambaşka PlayStation 5 Yeni kontrolcü: DualSense 5 PlayStation 4 oyunları PlayStation 5 ’te de oynanabilir  PlayStation 5 ile uyumlu aksesuarlar  Yepyeni bir tasarım

PlayStation 5, daha önce sızdırılmış görsellerden çok daha farklı bir tasarımla karşımıza çıkarak söylentilere son verdi. Dikey bir tasarıma sahip olan PlayStation 5 ’in kasasında beyaz renklerin daha hakim olduğunu görüyoruz. Dilerseniz PlayStation 5 tasarımının birincil görüntülerini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. 

İki bambaşka PlayStation 5 modeli:

Playstation 5 özellikleri

Lansmanda PlayStation 5 ’in iki ayrı versiyonu olacağını, bunlardan birisinin bedensel diğerinin ise iyice dijital oyun girişi olacağı belirtildi. Somut versiyonunda daha önceki konsollarda olduğu gibi optik disk girişinin olduğu ve dijital versiyonda ise oyunların adamakıllı dijital marketten satın alınarak konsola yükleneceği söylendi. 

Yeni kontrolcü: DualSense 5

Playstation 5 özellikleri

PlayStation 4 ’le birlikte çıkan Dualshock 4 ’ün peşinde serinin devamı olarak DualShock 5 bekleniyordu. Fakat Sony isim ve tarz değişikliği yaparak oyunculara DualShock 5 yerine DualSense 5 ’i tanıttı.  Yeni teftiş cihazı tasarım olarak kasayla bir uyum içerisinde ve önceki yoklama cihazlarının tersine üstünde LED ışıklar bulunuyor.

DualShock 4 ’e kadar daha uzun batarya ömrüne sahip olan DualSense 5 ’in üzerinde diğer taraftan dahili mikrofon bulunuyor ve titreşim hassasiyetinin son derece yüksek olduğu belirtiliyor. Tüm bu özelliklerine ilave olarak DualSense 5 ’in üzerinde önceki kontrolcülerin aksine USB-C giriş bulunuyor. DualSense’i yakından incelediğimiz içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

PlayStation 4 oyunları PlayStation 5 ’te de oynanabilir

Playstation 5 özellikleri

Yeni cins oyun konsolu PlayStation 5 ’te geri ahenklilik özelliği bulunuyor ve PlayStation 4 ’te oynanabilen 4000 ’den artı oyun PlayStation 5 ’te de oynanabiliyor. PlayStation 5 ’de daha önceki yapımların daha yüksek kalitede oynanabilecek olmasının son derece heyecanlandırıcı bir özellik olduğunu belirtmekte fayda var. 

PlayStation 5 ile düzenli aksesuarlar 

Playstation 5 özellikleri

Sony, lansmanda PlayStation 5 ile birlikte cihazla düzenli birçok aksesuarı da tanıtmış oldu. Bunlardan ilki üzerinde iki adet lens bulunan yeni bir HD kamera oldu. Bu kamera baştan sona oyuncular oyunlarını oynarken bununla birlikte kendi görüntülerini de yüksek kalitede aktarabilecekler. Tanıtılan aksesuarlardan bir diğeri ise yeni kablosuz oyuncu kulaklığı Pulse 3D oldu. 3D Tempest ses desteği bulunan bu kulaklık bununla birlikte çift şamata engelleyici mikrofonla birlikte geliyor. Yüksek ses kalitesine sahip bu kulaklık tamamen oyuncular oyunlarını son derece gerçeğe yakın bir deneyimle oynayabilecek.

Playstation 5 özellikleri

PlayStation 5 ile çıkacak olan bir diğer aksesuar ise yeni bir kumanda. Bayağı bir uzakta kumandayla hemen hemen aynı tasarıma sahip olan bu kumanda sesli kontrol özelliğini destekleyen dahili bir mikrofona sahip. 

Playstation 5 özellikleri

Sony ’nin DualSense 5 ile ahenkli olarak çalışacak bir diğer aksesuarı ise yeni sorumluluk istasyonu. Bu sorumluluk istasyonunun önceki nesillerinden en keskin farkı üzerinde yer alan Type-C girişli temas noktasını kullanmak yerine daha alçak kısmında bulunan bağlantı noktasından sıkıntı ediliyor olması. Şarj istasyonunun tasarımına baktığımız vakit tamlık sağlaması için PlayStation 5 ’in tasarımıyla düzenli olduğunu görüyoruz. PlayStation 5’in tüm aksesuarlara yakından baktığımız içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Hakkında admin

Check Also

Opera Mini, Android’de 500 Milyon İndirmeyi Aştı

Opera Mini, Android’de 500 Milyon İndirmeyi Aştı

Android işletim sistemi oldukça uzun zamandır kullanımda ve ondan öncesine kadar giden çok fazla uygulama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir