Anasayfa / Genel / Piyasadaki En İyi Su Geçirmez Telefonlar (IP68 Sertifikalı)

Piyasadaki En İyi Su Geçirmez Telefonlar (IP68 Sertifikalı)

Akıllı telefonlarımızı bundan böyle bir an olsun yanımızdan ayırmıyoruz. Sahilde, havuzda hatta banyoda bile yanımızda olan telefonlarımızın suya ne değin dirençli olduğunu biliyor muyuz? Deneme – yanılma metodu ile su geçirmez telefonlar hangileri sorusunun yanıtını alamayız. bu nedenle su geçirmez telefonlar için kullanılan IP68 sertifikalarına bakmamız gerekiyor.

IP olarak kısaltılan International Protection yani uluslararası koruma, bir puanlama sistemi. IP ’den sonradan gelen birincil sayı telefonun toza karşı dayanıklılığını, ikinci rakam suya karşısında dayanıklılığını gösteriyor. 6 ve 8 ’den daha eksik puan almış telefonlar sağlamlık konusunda pek güvenilir yok. Su geçirmez telefonlar diyebileceğimiz cihazlar IP68 sertifikalı telefonlardır. Sizin için piyasadaki IP68 sertifikalı en iyi su geçirmez telefonlar listesi hazırladık.

En iyi su geçirmez telefonlar:

Apple iPhone 11 Pro Max Apple iPhone 11 Huawei P30 Pro OnePlus 8 Pro Google Pixel 4 XL Samsung Galaxy S10 Samsung Galaxy S20 Plus Samsung Galaxy Note 10 Plus Apple iPhone SE

Apple iPhone 11 Pro Max

Derinlik: 4 metre Süre: 30 dakika

IP68 sertifikasına sahip olan su geçirmez telefonlar genelde 5 fit yani 1,5 metre derinlik üzerinden değerlendirilirler. Listemizin başında olan iPhone 11 Pro Max ise diğer telefonlara büyük bir ayrım atarak 13 fit yani 4 metre derinliğe kadar su içinde sağlamlık gösteriyor. Bu özelliği tamamen az kalsın bir su altı kamerası olarak bile kullanılabilir diyebiliriz.

Apple iPhone 11

Derinlik: 2 metre Vakit: 30 dakika

Su geçirmez telefonlar arasından en öne meydana çıkan başka bir Apple modeli de iPhone 11. Tam 2 metre derinliğe değin suya dayanıklı olan cihaz 30 dakika baştan başa suda kalabilir. Şüphesiz A13 biyonik işlemcinin selameti için bu kadar uzun süre suya maruz bırakılması önerilmiyor.

Huawei P30 Pro

Derinlik: 2 metre Süre: 30 dakika

Huawei ’nin öne çıkan modellerinden olan P30 Pro, Mate 30 Pro ve Mate 20 Pro modelleri tıpatıp iPhone 11 gibi 2 metre derinlikte 30 dakika baştan başa suya dayanabiliyor. IP68 sertifikasına sahip Huawei P30 Pro, arka kamerası ve kablosuz şarj desteği ile dikkat çeken modeller aralarında.

OnePlus 8 Pro

su geçirmez telefonlar

Derinlik: 1.5 metre Süre: 30 dakika

Hong Kong merkezli Çinli zeki telefon üreticisi OnePlus, neredeyse Apple ’a kafa miktar gibi 8 Pro modelinde 1,5 metre derinlikte 30 dakika boyunca suya sağlamlık sunuyor. 120 Hz OLED ekranı ve hızlı sorumluluk özelliklerini de dikkate alırsak, Apple ’a alternatif Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Google Pixel 4 XL

su geçirmez telefonlar

Derinlik: 1,5 metre Zaman: 30 dakika

Google kadar piyasaya sunulan Pixel 4 ve Pixel 4 XL modellerinin her ikisi de 1,5 metre derinlikte 30 dakika boyunca suya dayanabiliyor. 6.3 inç ekranıyla uyarı çeken Pixel 4 XL ’ın gerçekte 5 metreye kadar suya dayanabileceği ancak bu derinlikte geri dönülmez hasarlar alacağı da söylenenler aralarında. 

Samsung Galaxy S10

Derinlik: 1,5 metre Süre: 30 dakika

Suya dayanıklılık gücünü azaltan 3,5 mm kulaklık jak girişine sahip olsalar da Samsung Galaxy S10, S10+ ve S10e modelleri 1,5 metre derinlikte 30 dakika boyunca suya dayanabiliyorlar. IP68 sertifikasına sahip olan Galaxy  S10, 6 GB RAM ve 128 GB ve üzeri depolama hafızası ile uyarı çekiyor.

Samsung Galaxy S20+

Derinlik: 1,5 metre Vakit: 30 dakika

Sadece Samsung Galaxy S20 Plus modeli yok, bununla birlikte S20 ve S20 Ultra modelleri de 1,5 metre derinlikte 30 dakika boyunca suya dayanabiliyor. Dört lensli kamerası ve enerjik batarya ömrüyle uyarı çeken S20 Plus modeli, mümkün sulu kazaları kolayca atlatabilecektir.

Samsung Galaxy Note10+

Derinlik: 1,5 metre Vakit: 30 dakika

Samsung Galaxy Note10 ve Galaxy Note10+ modelleri 6,3 inç ve 6,8 inçlik dikkat çekici ekran boyutlarına karşın 1,5 metre derinlikte 30 dakika baştan başa suya dayanabiliyorlar. Samsung zor da olsa stylus kalemden ayrıcalık vermeden bu modellerin suya dayanıklılığını IP68 seviyesine getirmeyi başardı.

Apple iPhone SE

Derinlik: 1,5 metre Vakit: 30 dakika

iPhone 8 tasarımına eş ve A13 bionic işlemciyle güçlendirilen 2020 model Apple iPhone SE, 1,5 metre derinlikte 30 dakika her tarafında suya dayanabiliyor. Diğer iPhone modellerine göre o kadar güzel bir suya dayanıklılık sunmasa da, kablosuz sorumluluk desteğiyle dikkat çeken modellerden.

Su geçirmez telefonlar ile ilgili bilmeniz gerekenler:

su geçirmez telefonlar

Akıllı telefonların suya ve toza aleyhinde dayanıklılığını puanlayan IP sertifikaları 30 dakika direnme süresi üzerinden hesaplanıyor. Piyasadaki çoğu telefon IP67 sertifikasına sahip yani 1 metreye kadar suya dayanıklılık gösteriyorlar. IP68 sertifikası ise en az 1,5 metre dayanıklılığı gösterir. 

Apple ve Huawei ’nin bir takım IP68 sertifikalı modelleri 2 hatta 4 metreye dek suya dayanabiliyorlar. Bu sertifikaya sahip olmayan, suya dayanıklı bir kılıf ile korunan telefonların suya dayanıklılığından asla muhakkak olamazsınız. Hatırlatmakta yarar var, IP68 sertifikalı da olsa bir telefon su geçirdiği süre maalesef garanti dahilinde değerlendirilmiyor. 

Sizin için piyasadaki en iyi su geçirmez telefonları listeledik. Listedeki IP68 sertifikalı su geçirmez telefonları kullanırken gerçi itinalı olun, su geçirme durumunda garanti zarfında olmadığını unutmayın. 

Hakkında admin

Check Also

Insomniac, Marvel's Spider-Man: Miles Morales'ten Yeni Bir Oynanış Videosu Yayınladı

Insomniac, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales’ten Yeni Bir Oynanış Videosu Yayınladı

Sony’nin PlayStation 5 için özel olarak duyurduğu oyunlar arasında sevilen Marvel’s Spider-Man’in devam oyunu niteliğindeki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir