Anasayfa / Genel / PinePhone, 7 Yıl Boyunca Desteklenecek PostmarketOS’la Çalışan İlk Telefon Olacak

PinePhone, 7 Yıl Boyunca Desteklenecek PostmarketOS’la Çalışan İlk Telefon Olacak

Aylar önce sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Android ve iOS işletim sistematik telefonlardan sıkılan tüketiciler için geliştirilen bir akıllı telefondan bahsetmiştik. PinePhone olarak isimlendirilen bu zeki telefon, Android hariç Linux tabanlı işletim sistemleriyle çalışıyordu ve kullanıcılar, istedikleri mobil işletim sistemini bu akıllı telefona yükleyebiliyorlardı. Yapılan son açıklamalara göre PinePhone, kutusundan PostmarketOS önyüklü olarak gelecek.

PostmarketOS, tahmin edebileceğiniz gibi Linux tabanlı bir mobil işletim sistemi. Geliştirici ekip, bu işletim sistemini uzun yıllar yardım verecek şekilde geliştirdi. Yapılan açıklamalarda, 3 yıl önce piyasaya sürülen bu işletim sisteminin toplamda 10 sene destekleneceği vurgulandı. Yani bu işletim sistemiyle çalışan telefonlar, önümüzdeki 7 sene daha güncelleme alacaklar.

PinePhone

Zeki telefonların en büyük problemleri hiç kuşkusuz işletim sistemleri. Çünkü geliştirici şirketler, piyasaya sürdükleri akıllı telefonlara ömür boyu yardım sunmuyorlar. Dahası güncelleme desteği, Android ekosisteminde iOS’a oranla daha da kısa sürüyor. PostmarketOS yüklü olarak gelecek PinePhone’da ise böyle bir sorun olmayacak. Çünkü kullanıcılar, önümüzdeki 7 sene boyunca bu işletim sistemi için devlete ait yardım alacaklar. Elbette herhangi bir telefonu 7 yıl göstermek mümkünse…

Yapılan açıklamalara göre PostmarketOS’la gelecek olan PinePhone, temmuz ayı itibarıyla ön sipariş kapsamında satın alınabilecek. Yetkililer, PinePhone’un fiyatının sadece 150 dolar (yaklaşık 1.030 TL + vergiler) olacağını söylüyorlar. Yani bir alıcı, PinePhone sayesinde keza piyasadaki en ucuz zeki telefonlardan birine sahip olacak hem de bu akıllı telefon 7 sene daha güncelleme alacak.

PinePhone

PinePhone neler vadediyor?

Temmuz ayı itibarıyla sipariş verilebilecek PinePhone, fazla da kuvvetli bir zeki telefon yok. 4 çekirdekli Allwinner A64 işlemcinin kullanıldığı telefonda 2 GB RAM ve 16 GB depolama alanı bulunuyor. Arka tarafında 5 MP, ekranında ise 2 MP kamera yer alan telefon, 3.000 mAh kapasiteli bataryayla geliyor.

Hakkında admin

Check Also

Porsche Taycan Satışları Beklentileri Karşılayacak

Porsche Taycan Satışları Beklentileri Karşılayacak

2020 yılı hemen hiçbir şey için iyi geçen bir yıl olmadı. Otomobil üreticileri ise pandemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir