Anasayfa / Genel / Pil Sağlığı Yönetimi Özelliğine Sahip macOS Catalina 10.15.5 Yayınladı

Pil Sağlığı Yönetimi Özelliğine Sahip macOS Catalina 10.15.5 Yayınladı

Apple, geçtiğimiz yılın ekim ayında kullanıcılara sunduğu yeni işletim sistemi macOS Catalina‘nın 10.15.5 sürümünü bugün resmi olarak yayınladı. İki aylık bir beta sürecinin arkasından nihayet kararlı sürümü ile karşımıza meydana çıkan güncelleme, MacBook bataryalarının aşınmasını eksilmek ve başvuru formu ömrünü uzatmak için tasarlanmış yeni bir Batarya Sağlığı Yönetimi özelliği içeriyor.

Ne kadar dikkat ederseniz edin, kullandığınız elektronik cihazların bataryaları bir zaman sonradan aşınıyor. Bu da, yıllar geçtikçe çok miktar kapasitenin azalmasına yol açıyor. Apple ’a tarafından bir bataryanın ömrü, ilk elden kimyasal yaşı ile ilgili. Dilekçe süresinin, batarya ömrünü etkileyen tek etmen olmadığını belirten Cupertinolu şirket, sorumluluk döngülerinin sayısı ve bakım gibi öbür etkenlerin de pil performansını etkilediğini vurguluyor. 

macOS Catalina 10.15.5

MacOS Catalina 10.15.5’te yerleşik olarak yer alan Batarya Sağlığı Yönetimi, kullanıcıların günlük şarj etme rutinlerini izleyerek, MacBook bataryalarının ömrünü uzatmayı amaçlıyor. Söz konusu nitelik, dizüstü bilgisayarın başlıca şarja takılı olduğunu ve tam kapasitede çalıştığını algılarsa, ömrünü uzatmak için pili yüzde 100 oranında sıkıntı edilmesini önleyecek.

Bildiğiniz üzere bir MacBook ’u sürekli olarak şarjda göstermek, batarya ömrünü ilk elden etkiliyor. Apple, Catalina 10.15.5 güncellemesinde devreye aldığı Batarya Sağlığı Yönetimi özelliği ile yük edilme süresini kısaltmayı ve pil sağlığını korumayı amaçlıyor.

MacBook Pro

Söz konusu özellik, Catalina 10.15.5 sürümüne güncellenen MacBook ’larda varsayılan olarak açık olacak, oysa dileyen kullanıcılar özelliği devre dışı bırakabilir. aynı zamanda Apple, Batarya Sağlığı Yönetimi ’ni devre dışı bırakmanın MacBook pillerinin ömrünü azaltabileceği konusunda uyarıyor.

MacBook kullanıcıları, bugün itibarıyla Sistem Tercihleri > Yazılım Güncelleme adımlarını takip ederek, dizüstü bilgisayarlarını Catalina 10.15.5 sürümüne yükseltebilir. Yeni macOS Catalina güncellemesi ile gelen bütün yeniliklere aşağıdan göz atabilirsiniz.

macOS Catalina 10.15.5 güncellemesi ile gelen tüm yenilikler

Batarya Sağlığı Yönetimi

Dizüstü Mac bilgisayarlarında maksimum pil ömrünü elde etmeye yardımcı olan batarya sağlığı yönetimi Enerji Tasarrufu tercih bölümü bundan böyle batarya durumunu görüntüler ve gerekmesi durumunda pili servise göstermenizi önerir Batarya sağlığı yönetimini etkisizleştirme seçeneği

FaceTime ’da Öne Çıkma Tercihi

Grup FaceTime görüşmelerinde bir iştirakçi konuşurken video karesi boyutlarının değişmemesini sağlamak nedeniyle otomatik öne çıkmayı denetleme seçeneği

Pro Display XDR İçin Kalibrasyonda İnce Ayarlar Yapma

Kendi ekran kalibrasyonu hedefinizle daha içten bir eşleşme için beyaz noktayı ve ışık şiddetini ayarlayarak Pro Display XDR ’ınızın yerleşik kalibrasyonunda ince ayarlar yapma denetimleri

Güncelleme kusur düzeltmeleri ve diğer iyileştirmeler de içeriyor

Anımsatıcılar ’ın yinelenen anımsatıcılar için bildirim göndermesini engelleyen bir sorunu düzeltir Oturum açma ekranında parola girişini engelleyen bir sorunu giderir Sistem Tercihleri ’nin, güncelleme yüklendikten sonra bile bildirim işareti göstermeye devam etmesine niçin olan bir sorunu düzeltir Bir video konferans uygulaması kullanıldıktan daha sonra kamera kullanılmaya çalışıldığında yerleşik kameranın bulunamamasına neden olan bir sorunu çözer Apple T2 emniyet yongasına sahip Mac bilgisayarları için Ses tercihlerinde dahili hoparlörlerin ses çıkış aygıtı olarak görünmemesine neden olan bir sorunu giderir Mac ’iniz uyku durumundayken iCloud Fotoğraf Arşivi ’ne ortam dosyası doldurma ve bu arşivden ortam dosyası indirme ile ilgili bir kararlılık sorununu düzeltir RAID disk bölümlerine büyük miktarda bilgi aktarımıyla ilgili bir kararlılık sorununu çözer Hareketi Azalt erişilebilirlik tercihinin FaceTime grup görüşmelerindeki canlandırma hızını azaltmamasına niçin olan bir sorunu düzeltir

Hakkında admin

Check Also

Efsane Cuma İstatistikleri Paylaşıldı: Bu Yıl Alışveriş Rekoru Kırıldı

Efsane Cuma İstatistikleri Paylaşıldı: Bu Yıl Alışveriş Rekoru Kırıldı

Kasım ayı, ilk gününden son gününe kadar neredeyse her yerde indirimlerin yapıldığı bir ay olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir