Anasayfa / Genel / Peak Games, Şirketin Hangi Amaçla Satıldığını Açıkladı

Peak Games, Şirketin Hangi Amaçla Satıldığını Açıkladı

Geçtiğimiz yıllarda ABD ’de ve Türkiye ’de yayınladığı reklam filmleri ve milyonlarca oyuncuya sahip mobil oyunlarıyla adını duyuran Peak Games, resmi olarak ABD ’li Zynga ’ya satıldı. 1,8 milyar dolarlık devlete ait satış değeriyle Türkiye tarihinin en değerli girişimi olan Peak Games, küresel meslek dünyasında da gündem yarattı. 

Peak Taktik Direktörü Ömer İnönü basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirdiği Zoom toplantısında, satış işlemlerinde dair önemli açıklamalarda bulundu. İnönü, Peak Games ’in hangi nedenle böyle bir anlaşmayla satıldığını da açıkladı.

İnönü: Geçtiğimiz 10 yılda 193 ülkeden 100 milyonlarca kişiye ulaştık. Bizim hayalimiz bunu daha da ileriye götürerek 100 milyonları nasıl milyarlar yapabiliriz oldu.

peak games ömer inönü

Peak Games ekibinin yaş ortalamasının yalnızca 29 olduğuna dikkat çeken İnönü, şirketin mobil oyunlarla son 10 yılda 100 milyonlarca insana ulaştığını açıklama etti. Ayrıca İnönü, bu başarıyı sürdürmek ve milyarlarla açıklama edilen kullanıcı sayısına gelmek nedeniyle şirketin Zynga ile satış anlaşması imzaladığını belirtti. 

ABD merkezli Zynga, halka açık bir şirket olduğu için Peak Games ’e kıyasla mali olarak fazla daha enerjik konumda. Bu mali gücün de bir sonucu olarak daha çok yatırım yapıp gerçekten den de milyarlarla ifade edilebilecek değin yüksek sayıda oyuncuya ulaşması muhtemel oluyor. İnönü ’nün açıklamalarından da Peak Games ’in Zynga bünyesinde daha fazla kullanıcıya varmak nedeniyle satıldığını bilmek muhtemel. 

Zynga ve Peak Games satış anlaşması sonucunda, Peak Games ’in yönetim kadrosu değişmeyecek. Keza şirketin merkezi İstanbul ’da bulunmaya devam edecek. İnönü, “1,8 milyar dolarlık bu uzlaşma ile Peak faaliyetlerine Zynga ile beraber devam ediyor olacak” sözleriyle gerçekten şirketin eski yapısını ve kültürünü koruyacağını da doğrulamış oluyor. 

“Bu uzlaşma yalnızca Türk teknoloji tarihinin değil bununla birlikte Türkiye tarihinin en büyük anlaşmalarından biri oldu.”

peak games

Sözlerine anlaşmanın önemini vurgulayarak devam eden İnönü, “Bu uzlaşma sadece Türk teknoloji tarihinin değil bununla beraber Türkiye tarihinin en büyük anlaşmalarından biri oldu. “Kurucumuz ve CEO’muz Sidar Şahin önderliğinde İstanbul ’daki ofisimizden operasyonlarımıza ve faaliyetlerimize devam ediyor olacağız. Operasyonlarımız tekrar Peak markası altında devam edecek” açıklamasında bulundu. 

“Joponya ’da her 10 kişiden biri Toon Blast oynuyor” 

toon blast

Peak Games ’in belli başlı oyunları olan Toon Blast ve Toy Blast, dünya çapında 400 milyon kullanıcıya sahip. Ömer İnönü ise bu oyunların nasıl böylesine büyük kitlelere ulaştığını şöyle açıklıyor:

“Bu anlaşma ile beraber bu sürecin hızlanarak devam edeceğine inanıyoruz. Bu anlaşmanın herkese ilham vermesini umut ediyoruz. Oyunlarımız Toon Blast ve Toy Blast Amerika ’nın en çok sevilen oyunları arasında yer alıyor. 2019 yılında Toon Blast oyunu özellikle Japonya ’da büyütmeye başladık. Bu oyunlar bugün itibariyle Japonya ’nın en fazla sevilen oyunları arasında yer alıyor. Japonya ’da her 10 kişiden biri Toon Blast oynuyor.”

Peak Games, Türkiye ’ye vergi vermeye devam edecek:

peak games

Satış işlemiyle birlikte en fazla merak edilen konulardan bir parça başına de Peak Games ’in Türkiye sınırları içerisinde vergi ödemeye devam edip etmeyeceği konusuydu. İnönü, “Türkiye ’nin en fazla ücret veren şirketlerinden biri olmak bizim için çok büyük bir gurur kaynağı. Bu anlaşmayla da bunun değişmeyeceğini açıkça belirtmek istiyorum. Türkiye ’ye vergi vermeye, Türkiye ’ye katkı vermeye devam ediyor olacağız” dedi. 

Dünya üzerinde günlük olarak 12 milyon kullanıcıya eriştiklerini ifade eden İnönü, “Fiilen koskocoman bir rakam. Bu rakam Zynga’nın günlü kullanıcı sayısını yüzde 60 oranında artırıyor olacak. Bu, oyunlarımızın başarısını ve kullanıcı ile aramızdaki bağı gösteriyor” sözlerini sarf etti.

Hakkında admin

Check Also

Amazon'un Bulut Tabanlı Oyun Sistemi Luna Erken Erişime Açıldı

Amazon’un Bulut Tabanlı Oyun Sistemi Luna Erken Erişime Açıldı

Amazon, geçtiğimiz haftalarda bulut oyun hizmeti Luna’yı duyurmuştu. Şirketin bulut oyun sistemi, Google Stadia, Xbox …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir