Anasayfa / Genel / Oxford Üniversitesi, Koronavirüste İkinci Dalga İhtimali En Yüksek 10 Ülkeyi Açıkladı

Oxford Üniversitesi, Koronavirüste İkinci Dalga İhtimali En Yüksek 10 Ülkeyi Açıkladı

Oxford Üniversitesi, 45 ülke ve 25 bin vaka üzerinde yaptığı araştırmalara göre önümüzdeki süreçte COVID-19 ’ta ikinci dalgayı yaşama ihtimali en yüksek olan 10 ülkeyi açıkladı. The Guardian gazetesinin derlediği bilgilere tarafından; Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarında yapılan araştırmalar sonucunda, özellikle 10 ülkede koronavirüsün ikinci dalgası başlayabilir. Fazla rahatlama sürecine giren bu ülkelerin gerekli önlem almaması bu olayın yaşanmasının nedeni olarak gösteriliyor. 

Oxford Üniversitesi göre yapılan analizlere tarafından salgının bu zamana dek azami yayıldığı ülke olan ABD, ikinci dalga tehlikesinde de üst sıralarda yer alıyor. ABD dışında İran, Almanya ve İsviçre ’de ikinci dalganın gelme olasılığının diğer ülkelere göre daha yüksek olduğunu belirten Oxford Üniversitesi, süreç her tarafında gevşetilen tedbirlerin giderek daha tehlikeli bir etraf yarattığını ve R değerinin yükselme göstermesine neden olduğunu bildirdi. 

Bu açıklamaya kadar koronavirüs pandemisinde ikinci dalganın yaşanma ihtimalinin en yüksek olduğu 10 ülke sırasıyla; Almanya, Ukrayna, ABD, İsviçre, Bangladeş, Fransa, İsveç, İran, Endonezya ve Suudi Arabistan oldu. Almanya ’da son haftalarda vaka sayılarının her tarafta çoğalma göstermesi sonucunda bazı manâlı tedbirlerin uzatılmasına karar verilmişti.

Türkiye’nin de arasında bulunduğu ülkeler misal gösterildi

Oxford Üniversitesi ’nin yaptığı analizlerde, tedbirler gevşetilse de vaka sayısında büyük bir artış gözlemlenmeyen ülkeler misal gösterildi. Bu ülkeler aralarında ise Türkiye, Belçika, Kanada, Polonya, Pakistan, BAE, Belarus, İtalya, İspanya, Singapur ve Hollanda yer aldı.

acilen tüm dünya ülkeleri koronavirüs pandemisine karşısında tedbirleri azaltıyor. Bu şart sonucunda da virüsün dağılma oranı gitgide artarak artıyor. Kısa vakit önce DSÖ kadar yapılan açıklamaya kadar bir gündeki en yüksek olgu sayısına ulaşılmıştı. Bu da salgının yavaşlamadığı, aksine şiddetini artırdığını bizlere gösteriyordu. Ülkemizde bazı günlerde yeni vaka sayısının iyileşen sayısını geçtiğini görmeye başladık. Afiyet Bakanı Dr. Fahrettin Koca da yaptığı açıklamalarla önlemleri almaya devam etmemiz gerektiğini aralıksız dile getiriyor.

Hakkında admin

Check Also

Çin, Sınır Ötesi Veri Akışında Yeni Süper Güç Haline Geldi

Çin, Sınır Ötesi Veri Akışında Yeni Süper Güç Haline Geldi

Bundan 19 yıl önce, 2001 yılında ABD, sınır ötesi veri akışlarında baskın ülke konumundaydı. O …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir