Anasayfa / Genel / Otonom Araç Teknolojisiyle Tüm Kazaların Engellenmesi Mümkün Olmayabilir

Otonom Araç Teknolojisiyle Tüm Kazaların Engellenmesi Mümkün Olmayabilir

Otomobillerin kendi kendini sürdüğü otonom sürüş teknolojisi, son dönemlerde bilhassa Tesla araçlarla birlikte popülerleşmeye başladı. Bu teknolojiyi kullanan araçların her ne kadar daha güvenli olduğu ve kaza riskini minimum seviyede tuttuğu söylense de yeni bir araştırmaya kadar otonom vasıta teknolojisiyle tüm kazaları engellemek imkânsız görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde bir rapor yayınlayan ABD Yol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS), otonom araçların meydana gelen kazaların en azından üçte birine neden olduğunu açıkladı. IIHS, yapılan araştırma zarfında araç çekilmesi veya acele afiyet hizmeti gerektiren 5.000 ’den fazla kazayı inceledi.

Otonom otomobiller, emniyet ve yasalarla çatışmayacak programlara sahip olmalı:

otonom sürüş

Yapılan incelemelerden sonradan vakalar, ‘tespit ve karar verme hataları ’ gibi 5 öbür kategoriye ayrıldı. Incelemeler sonucu konuşan IIHS yetkilisi Jessica Cicchino, ayrıntılarıyla kendi kendini süren otomobillerin nihayetinde tehlikeleri insanlardan daha iyi saptama etmesinin olası olduğunu söyledi.

Burada uyarı edilmesi gereken esas noktaysa otonom otomobillerin hiçbir şekilde güvenlik ve yasalarla çatışmayacak programlara sahip olması gerekliliği. Bu da insanların otonom bir otomobile kayıtlı sürat sınırından daha çabuk gitmelerini söyleyemeyeceği ya da U dönüşü gibi bir cins yasa dışı manevra yapamayacağı anlamına geliyor. Otonom gelecekte yalnızca yasaların hesaba katılmaması gerektiğini de belirten IIHS, otomatik sistemlerin aynı zamanda insanların sergilediği sürüş stratejilerini ve yol koşullarını da dikkate alması gerektiğini not ediyor. Sonuçta kendi kendine giden bir araba bir şeyleri hatalı değerlendirirse beğenilmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

bununla birlikte araştırmada, lastik patlaması gibi toplam kaza vakalarının %6 ’sını oluşturan mekanik arızalar sebebiyle meydana gelen kazaları önlemenin herhangi bir yolu olmadığının da altı çiziliyor. Bir başka deyişle sigorta sektörünün ima ettiği şey, bütün sürücülerin kendi kendini süren arabalar için hâlâ daha birer sigortaya ihtiyacı olacağı.

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medya Şirketlerine Temsilcilik Açmaları İçin Tanınan Süre 2 Kasım'da Sona Eriyor

Sosyal Medya Şirketlerine Temsilcilik Açmaları İçin Tanınan Süre 2 Kasım’da Sona Eriyor

Geçtiğimiz temmuz ayında Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’de günlük erişimi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir