Anasayfa / Genel / OSIRIS-REx Uzay Arabulucu, Misal Toplamak İçin Bennu Asteroitine İniş Yapıyor

OSIRIS-REx Uzay Arabulucu, Misal Toplamak İçin Bennu Asteroitine İniş Yapıyor

NASA’nın OSIRIS REx uzay aracı, 2018 yılından bu yandan Bennu asteroitinin civarda dönüyor. Asteroitin ayrıntılı görüntülerinin elde edilmesini sağlayan uzay arabulucu, şu anda de Bennu ’nun üzerinden örnekler edinmek gök taşına yaklaşmaya başladı.

Asteroitin yüzeyinden misal almak kayda değer olmakla beraber oldukça zor bir tayin. NASA, 20 Ekim ’de Bennu ’nun Nightingale ismi verilen bölgesinden örnek alacak. Fakat bu bölgeden misal alınmadan önce asteroit üzerindeki bir başka alan olan Osprey ’de çalışma yapılacak. 

Osprey bölgesinin yüksek çözünürlüklü 347 görüntüsü elde edildi

OSIRIS REx Bennu

OSIRIS REx, böylece 26 Mayıs ’ta Osprey ’e dalış yapmaya başladı. Osprey ’in 250 metre üzerinde olan uzay arabulucu, bölgenin 347 görüntüsünü elde etti. Görüntülerin birleştirilmesiyle, Osprey ’in epeyce net bir görüntüsü elde edildi.

OSIRIS REx, Bennu ’nun yüzeyinden örnek almak için TAGSAM ismiyle bilinen robotik kolu kullanacak. Takriben 3.4 metre uzunluğundaki robotik kol, üç eklem, bir misal toplayıcı kafa ve basınçlı azot gazından meydana geliyor. 

OSIRIS REx Bennu

Uzay aracı, Bennu ’nun yüzeyine indiğinde kolunu açacak ve misal toplayıcı kafasını asteroitin yüzeyine dokunduracak. Kafa, yüzeye dokunduğunda azot gazı özgür bırakılacak ve yüzeyden örnekler alınacak. Asteroitin yüzeyinden misal toplandığından belli olmak için örnek toplayıcı kafa fotoğraf da çekecek. NASA, bu şekilde Bennu ’nun yüzeyinden minimum 60 gram misal toplamayı planlıyor. 

Bennu gibi bir asteroitin yakından incelenmesi ve üzerinden toplanacak mesela Dünya ’ya getirilmesi, Güneş Sistemi ’nin erken dönemleri hakkında daha pozitif bilginin ortaya çıkarılmasını sağlayabilir. Bennu, benzersiz bir şekilde iyi korunduğu için Güneş Sistemi ’nin oluşumu hakkında veri vermekle beraber Dünya ’daki yaşamın kökeni hakkında da önemli bilgiler sunabilir. 

Hakkında admin

Check Also

Otonom Yarış Aracı, Daha Yarış Başlamadan Kaza Yaptı [Video]

Otonom Yarış Aracı, Daha Yarış Başlamadan Kaza Yaptı [Video]

Otonom araçlar, uzunca bir süredir tüketicilerin ilgisini çekiyor. Aslında piyasaya sürülen yeni araçların pek çoğunda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir