Anasayfa / Genel / Onlarca Yıldır Gün Yüzüne Çıkmamış NES Oyunu Baştan Geliştirildi (Video)

Onlarca Yıldır Gün Yüzüne Çıkmamış NES Oyunu Baştan Geliştirildi (Video)

Video oyunları çok uzun zamandır kültürün bir parçası olarak kabul görüyor. Hatta oyunların korunması için çalışan vakıflar bile var. Bunlardan biri de Video Oyunları Tarih Vakfı (Video Games History Foundation). 

Vakfa bağlı mühendisler ve oyun korumacıları, 1990 yılında meydana çıkan Tom Cruise filmi Days of Thunder ’dan ilham alan benzer isimli bir NES oyununu yeniden yapmayı başardı. Bu oyun, hiçbir süre gün yüzüne çıkmamıştı.

40 disketten çıkarıldı:

days of thunder

Days of Thunder, NES için Chris Oberth göre geliştirilmişti. Yeniden NES için Anteater ’ı ve Commodore 64 için de Winter Games ’i geliştiren Oberth ’in Days of Thunder ’ı neden bitirmediğiyse bilinmiyor. öte taraftan aynı isme sahip diğer, yayınlanmış bir oyun daha bulunuyor.

Oberth vefat ettikten yıllar sonra, Video Oyunları Tarih Vakfı geliştiriciye ait değişik eşyaları satın aldı. Bu eşyalar aralarında eski bilgisayarlar ve disketler de yer alıyordu. Disketlerden birinde ‘Nintendo Hot Rad Taxi’ yazıyordu. Ekipten Frank Cifaldi, Days of Thunder ’ı özel olarak aradıklarını söyledi. 

Cifaldi ’ye tarafından oyun, birkaç yıllık çalışmaların yer aldığı 40 disklik bir serinin içerisinden parça parça çıkarıldı. Vakfın mühendislerinden Rich Whitehouse, disklerdeki verilerin çözümlenmesinden ve ayrıştırılmasından sorumlu oldu.

Oyunu ‘kurtarmak’ iki hafta sürdü

days of thunder

Whitehouse ’un açıklamalarına göre verileri dijitalleştirmek iki hafta sürerken veriyi elde ettikten sonradan oyunu derlemek birkaç geceye mülk oldu. Vakıf, orijinal oyunun kaynak kodlarını Oberth ’in ailesinin de iznini aldıktan daha sonra GitHub üzerinden paylaşacak. Böylece oyun meraklıları perde ardından olanları görebilecek.

Eski oyunların bu şekilde yeniden yapıldığını görmek sektör açısından da önemli. Whitehouse, normalde sektördeki firmaların koruma işlemini yalnızca ileride paraya dönüştürmek için yaptıklarını, bunun da daha küçük ya da keşfedilmemiş oyunların kaybolmasına niçin olduğunu söylüyor. Bu da oyunların etkisini yalnızca kısıtlı bir şekilde görebilmemize niçin oluyor. Days of Thunder oyununu altında yer alan videoda görebilirsiniz.

Hakkında admin

Check Also

Samsung, Galaxy S30/S21 İçin Olduğu Düşünülen Yeni Bir Marka Oluşturdu

Samsung, Galaxy S30/S21 İçin Olduğu Düşünülen Yeni Bir Marka Oluşturdu

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, son günlerde hareketli bir sürecin içerisine girdi. Şirket, ilk olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir