Anasayfa / Genel / NVIDIA’nın Yeni Ekran Kartı GeForce RTX 3090’ın Detayları Ortaya Çıktı

NVIDIA’nın Yeni Ekran Kartı GeForce RTX 3090’ın Detayları Ortaya Çıktı

Oyuncular için ekran kartı denildiğinde akıllara gelen ilk isimlerden olan NVIDIA’nın yeni çıkaracağı ekran kartları hakkındaki söylentiler devam ediyor. Yeni ekran kartının dış görünüşü hakkında ortaya çıkan görüntüleri geçtiğimiz günlerde paylaşmıştık.  

Yeni ekran kartları hakkında bu sefer bambaşka bir data ortaya çıkmış gibi gözüküyor. Şimdiye kadar ekran kartlarının adları hakkında devlete ait bir açıklama olmamasına karşın Vigor ve Videocardz kaynaklarından gelen bilgilerin eşleşmesiyle birlikte bundan böyle bir takım gerçeklere ulaşılmış durumda.

NVIDIA, TITAN serisi kartlarının adını RTX 3090 olarak değiştirebilir:

rtx 3000

Igor ’un sunduğu verilere kadar NVIDIA, bu sene RTX 3000 serisi ekran kartlarını 3 öbür model olarak duyuracak. Şimdiye dek ortaya çıkan bilgilere tarafından bunların RTX 3080, RTX 3080 (Ti/Super) ve RTX 3090 (Ti/Super) olacağını varsayım ediyoruz. İsimlerinin hâlâ bunlar olacağına belirli olmamakla birlikte kartların sahip olduğu grafik yongası ve hafıza boyutu hakkında veri sahibi olduğumuzu belirtelim.  

3 farklı modelin de temelinde PG132 kartı bulunacak ve bunlar GA102 yongasından şiddet alacak. GDDR6X bellekleriyle birlikte gelecek kartların hepsi, bant genişliği olarak 300 bit ve üzerini bizlere sunacak gibi görünüyor. 

rtx 3000 karşılaştırma

Yukarıdaki paylaşılan verileri yakından incelediğimizde, RTX 3080 olarak adlandırılacağını düşündüğümüz SKU10 model numaralı kart, 10 GB ’lık GDDR6X belleklere sahip olacak ve 320 W TDP değeriyle birlikte gelecek. 3080Ti ve 3080 Super olarak piyasaya sürülmesi beklenen kartlarsa RTX 3080 ’e kadar daha büyük bir bant genişliği olan 352 bit ile gelecek. Her ikisinin de 3 adet DisplayPort ve bir adet HDMI çıkışıyla çıkacağını ekleyelim.  

Amiral gemisi olarak sunulacak ekran kartı RTX 3090 ise tam tamına 24 GB bellek boyutuna sahip olacak. Çift cepheli GDDR6X vRAM ’lerle birlikte gelecek kart 384 bit bant genişliğine sahip olacak ve 350 W ’lık bir güç tüketecek. Ayrıca RTX 3090, öteki modellere kıyasla NVLink adı verilen fazladan bir çıkışa daha sahip olacak. 

Hakkında admin

Check Also

Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak

Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak

Küresel iklim değişikliği tüm dünyayı etkilemeye devam ederken Güney Afrikalı bilim insanları, küresel iklim değişikliğinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir