Anasayfa / Genel / NVIDIA’nın Yeni Canavarı RTX 3080 Kanlı Canlı Görüntülendi

NVIDIA’nın Yeni Canavarı RTX 3080 Kanlı Canlı Görüntülendi

Bir süredir teknoloji tutkunları tarafından heyecanla beklenen NVIDIA’nın yeni grafik kartı RTX 3080, ilk önce ortaya çıktı. Yakın zamanda çıkması beklenen RTX 3000 serisi GPU’ları içinse resmi olarak av mevsimi başladı diyebiliriz. Şirket, bu grafik kartlarını bu senenin sonuna içten çıkartmayı planlıyor. Bu da çağrıda bulunmak oluyor ancak, yeni kartlar sanal ortamda geçecek Computex Konferansı esnasında ya da o tarihlerde resmi olarak tanıtılabilir.

NVIDIA’nın yeni ekran kartı RTX 3080, garip tasarımıyla görenleri hayrete düşürmeyi başarıyor. Simetrik bir görüntüye sahip bu donanım harikası, üzerindeki mavi renk sebebiyle kullanıcıları şaşırtabilir fakat kart fiilen mavi değil. Ambalaj tabakası kullanıldığından nedeniyle mavi görünen ekran kartı, gerçekten hazır metal şeklinde duruyor. Kullanılan malzeme görenleri memnuniyet etse de, şirketin RTX 2080’de başvurduğu alüminyum kenar tasarımının bu kartta da bulunup bulunmayacağı hâlâ gizemini koruyor.

Karşınızda NVIDIA’nın yeni canavarı RTX 3080:

RTX 3080

Aygıt hakkında en dikkat çeken özelliklerden biri fanların çift yönü olan olması. Bir fanın açık girişi daha alçak kısımdayken, diğer fanın açık girişi üstteki kısma konumlandırılmış. Fanların yönlerinden dile getirmek için hemen şimdi erken olsa da; alttaki değişmez basınç fanıyken, üsttekinin havayı dışarı çıkardığı düşünülüyor. NVIDIA, yeni ekran kartının ısı emicisinde de acayip bir tasarıma imza atarak diğer cihazlardan bir adım öne çıkmayı planlamış.

Cihazın baskılı devre kartıysa (PCB) yamalı bir şekil almış durumda ve ısı emiciyle temas ettiği noktada son buluyor. Sadece gri plastik kısmın PCB’yi bünyesinde bulundurması, NVIDIA’nın çıkması yakında olacak olan Ampere GPU tasarımında PCB’nin küçük ve derme çatma şekilde olma iddiasını dürüst kılıyor. Aygıt genel olarak ele alınırsa, yaklaşık olarak Founder’s Edition olarak tasarlandığını söyleyebiliriz.

RTX 3080

Söylentilere kadar RTX 3080, GA104 GPU ile kutudan çıkacak ve RTX 2080’de yer alan 48 SMs’nin (3072 CUDA çekirdekleri) yerini alacak. RTX 3080, bünyesinde barındırdığı bu tarz dinç donanımlar tamamen bir önceki modele göre epeyce öne çıkması bekleniyor. NVIDIA’nın bu ekran kartının fiyatlandırmasında nasıl bir yol izleyeceği de oldukça merak edilenlerden biri konumunda. Şirket, izlediği yeni tasarım felsefesiyle maliyet tasarruflarına sahip olacak. Bu bağlamda uygun bir fiyatın gelip gelmeyeceğiyse demin belirlenmiş değil.

Hakkında admin

Check Also

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Radar sistemleri, hız sınırlarını aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir