Anasayfa / Genel / NVIDIA GeForce Ekran Kartlarının Zamana Göre Fiyat/Performans Değişimi

NVIDIA GeForce Ekran Kartlarının Zamana Göre Fiyat/Performans Değişimi

Böylece fazla kişinin gözünde yeni cins teknolojilerin en manâlı özelliği performans olsa da doğrusu performans genel değerlendirmede esas etmenlerden yalnızca bir tanesidir. Bir diğer kayda değer etmense verimliliktir. 

Verimliliği ölçmek için günlük yaşamımızda en sık kullandığımız ifadelerden birisi fiyat/performans tabiridir. Bir kullanıcı da NVIDIA’nın başlıca eğilim ekran kartlarını ‘dolar başına performans’ açısından karşılaştırmaya aldı.

Yıllar içinde artan performans:

Nvidia

Esas akım ya da bayağı kartlar, amiral gemisi olarak gördüğümüz en üst seviyedeki, en uçtaki kartlar değin performanslı olmasalar da keza AMD hem de Intel için en önemli kazanç kalemleri arasında yer alıyor. Her iki işyeri da geçmişte bu alanlarda birbirlerine muhalif pek fazla mahsul tanıtmıştı.

Tüketiciler açısından baktığımız vakit kullanıcılar, hangi firma daha iyi fiyat/performansa sahipse onu seçim etme eğiliminde oluyor. NVIDIA kartlarının karşılaştırılması açısından hazırlanan görsel, bu alandaki ilerlemeyi gösteriyor.

Bu değerlendirmede TechPowerUp ’ın daha önce haberlerde kullandığı performans özeti, asıl kıyas unsuru olarak kullanıldı. öte yandan oyunların olası olduğunca aynı özelliklere sahip olması ve benzer çözünürlükte çalışması daha doğru ölçüm yapmayı sağladı.

Son 12 yılda büyük gelişim:

Nvidia

Elimizdeki tablo, bizi 2008 yılına götürüyor. O yıl, NVIDIA GeForce 9800 GT kartları 200 doların hemencecik altında fiyatlarla satışa sürmüştü. Kart, sonradan AMD ile rekabet edebilecek olan, daha ucuz versiyon 9600 GT model bu kartın yerini aldı.

Tesla altyapıyla üretilen GeForce GTX 260 daha iyi grafikler sunsa da etiketinde 449 dolar yazıyordu. sonradan bu mimari yerini Fermi ’ye bırakmıştı. daha sonra da GeForce GTX 560 Ti kartlar sahneye çıkmıştı.

Kepler ve Maxwell mimarileriyse NVIDIA’ya bugün bildiğimiz şöhretini neredeyse kendi başlarına kazandırdı. Bugüne değin firmanın verimlilik anlamında en gelişmiş mimarisi olan bu yapılar, bir önceki nesilden %40 daha gelişmiş durumdaydı.

En çok kullanılan kartlar NVIDIA’nın:

Nvidia

FinFET dönemi ve ardından firma günümüzde kullanılan kartlarını piyasaya sürmüştü. Bu dönemde üretilen GeForce GTX 1060, Steam ’in kayıtlarına göre en çok tercih edilen ekran kartı oldu. şu anda Turing mimari kullanılıyor.

NVIDIA’nın gelecek nesildeki kartlarının, dolar başına performans açısından nasıl bir performans göstereceğini bilmiyoruz. yine de NVIDIA’nın 12 yıldır durmaksızın devamlı performansı, ışın izleme teknolojisi gibi özelliklerle artacak. Bu da grafiğin daha da yükseleceğine dair umut veriyor.

Hakkında admin

Check Also

İşlemci ve Ekran Kartında Yaşanan 'Darboğaz' Sorunu Nedir, Nasıl Kontrol Edilir?

İşlemci ve Ekran Kartında Yaşanan ‘Darboğaz’ Sorunu Nedir, Nasıl Kontrol Edilir?

Eğer yüksek performans veren bir oyuncu bilgisayarına sahipseniz, daha yeni ve daha iyi bir ekran …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir