Anasayfa / Genel / Norveç’te Bir Evin Döşemesinin Aşağıda Viking Mezarı Bulundu

Norveç’te Bir Evin Döşemesinin Aşağıda Viking Mezarı Bulundu

Norveçli bir çift, evlerinde tadilat yaparken ender rastlanır bir tarihsel keşfe imza attılar. Viking döneminden bazı eserler bulan çiftin keşfinin, hemen zeminlerinin altındaki bir Viking mezarına ait olduğu düşünülüyor. Arkeologlar şu anda alanda araştırmalarını sürdürürken mezarın kayda değer bir buluş olduğuna inanıyorlar. 

Norveçli çift, bu keşfi kendi aile evlerindeki döşemelerden bazılarını kırarken yaptılar. Bahsi geçen ev Norveç’in kuzeyindeki Bodø yakınlarında bulunan Seivåg’da bulunuyor. Çift, acayip bir biçimde şekil verilmiş kayalarla karşılaştıkları sırada döşemeye yalıtım yapıyorlarmış. Doğal olarak buldukları şeyin ne olduğunu merak eden çift, ışıkta parlayan bir şeyler görmüşler. Ev, 1914 yılında yapı edilmiş ve döşemeler o tarihten bu yana hiç yerinden oynatılmamış. Yeniden konut, yüz yılı aşkın süredir benzer aileninmiş.

Demir Çağı’ndan kalma eserler

Norveç

Keşifleri esnasında ilk kez bir oyuncak arabanın tekerini bulduğunu düşünen Norveçliler, sonrasında kazmaya devam ettikçe bu eserlerin tarihi olabileceğini anlamaya başlamışlar. Kazı devam ettikçe bir metal balta başı ve bir takım öteki metalik nesneler bulundu. Evin sahiplerinden olan Mariann Kristiansen, bunları görünce ne bulduklarını ayrım ettiklerini kaydetti.

Yetkililere haber veren çifte, muhtemelen Norveç’in Demir Çağı’ndan kalma bir mezar buldukları söylendi. Bu dönemde Vikingler İskandinavya’yı, bütün dünyayı korkutan bir şekilde yönetiyorlardı. Arkeolog Martinus Hauglid’in bildirdiğine tarafından çiftin bulduğu balta M.S. 950 ila 1050 yılları arasında kalma. Mavi olduğu görülen sırça boncukların da benzer bir dönemden kalma olduğu belirtiliyor.

Boncuk

Bulunan eserlerin bir Viking kurganına ait olduğu varsayım ediliyor. Bu herif kurganlarda mezarın etrafına taş ve kayalar dikiliyor. Bu gömme biçiminin Demir Çağı’nda hayli yaygın olduğu belirtiliyor. Evde yer alan eserler koruma ve araştırma için bir müzeye aktarma edildi. Norveç yasalarına kadar 1537 yılından öncesine ait tarihi eserler ya da etkinlikler hemen korumaya alınıyor. 

Hakkında admin

Check Also

NVIDIA GeForce RTX 3070'in 3080 ve 3090'a Oranla Daha Fazla Üretildiği Ortaya Çıktı

NVIDIA GeForce RTX 3070’in 3080 ve 3090’a Oranla Daha Fazla Üretildiği Ortaya Çıktı

NVIDIA, geçtiğimiz haftalarda yeni nesil ekran kartı serisi GeForce RTX 3000‘i tanıtmıştı. GeForce RTX 3070, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir