Anasayfa / Genel / Nirvana’nın Efsane Solisti Kurt Cobain’in Gitarı Rekor Fiyata Satıldı

Nirvana’nın Efsane Solisti Kurt Cobain’in Gitarı Rekor Fiyata Satıldı

Nirvana grubuyla birlikte tüm dünyaya nam salmayı başaran ünlü şarkıcı Kurt Cobain, vefatının üzerinden yıllar geçmesine karşın ününü korumaya devam ediyor. koskocoman başarılara imza atmayı başaran Cobain; şarkıcı, laf yazarı, müzisyen ve sanatkâr olarak biliniyor. Şimdi de Cobain’in yıllar önce kullandığı bir gitar, yapılan açık arttırmada rekor bir fiyata satıldı.

Smells Like Teen Spirit, Lithium, Heart-Shaped Box gibi şarkılarla bilinen Nirvana’nın solisti Kurt Cobain, 1993 yılında New York’ta gerçekleştirilen MTV Unplugged programında sahne almıştı. Cobain’in programda verdiği konser sırasında kullandığı akustik gitar, açık arttırmayla yaklaşık 6 milyon dolara satıldı. Gitar, bu fiyatla satılan en pahalı gitar olarak tarihe geçti.

Avustralyalı meslek insanı Cobain’in gitarına tam tamına 6 milyon 10 bin dolar ödedi:

Kurt Cobain

Ünlü şarkıcının ölümünden tam 5 ay önce yapılan bu nefes kesen konserde, Cobain’in kullandığı 1959 Martin D-18E gitara, Peter Freedman tarafından 6 milyon 10 bin dolar ödendi. Açık arttırmayı kazanmayı başaran Peter Freedman, Avustralyalı bir iş insanı olarak biliniyor. Gitarın yeni sahibi olan Freedman, gitardan sanat galerisinde kullanmak istiyor.

Gitarın açık arttırmaya sunulduğu Juliens Açık Artırma’nın kırdığı ilk rekor Cobain’in gitarı değil. Daha önce de 5 ayrı dünya satmak rekoruna imza atan Juliens Açık Artırma, bu rekorları gitar ve anı eşyası gibi ürünlerle kırmayı başardı. Kurt Cobain’in diğer bir performasında giydiği ‘depresyon hırkası’ da 2019’un Ekim ayında 334 bin dolarlık rekor fiyatla satılmıştı.

En fiyatı yüksek gitar ünvanını elinde bulunduran David Gilmour ’un gitarı da bu satışla birlikte ikinci sıraya düştü. Pink Floyd’un solisti olan David Gilmour’un gitarı, 2019’da düzenlenen açık arttırmada 3,95 milyon dolara satılmıştı. 

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Ülkemizdeki sosyal medya kullanıcıları, birkaç saattir Trendyol ile ilgili bir meseleyi konuşuyorlar. İddialara göre Trendyol, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir