Anasayfa / Genel / Netflix Türkiye’nin En İyi 10 Listesinde Zirvede Yer Alan Film Tartışma Yarattı

Netflix Türkiye’nin En İyi 10 Listesinde Zirvede Yer Alan Film Tartışma Yarattı

Rick Remender ve Greg Tocchini göre yazılan bir roman, bugünlerde manâlı bir kavga başlatmış gibi görünüyor. Tartışmanın nedeni romandan ziyade, romandan uyarlanan ve Netflix’te yayınlanan bir film. Romanla benzer adı içeren ‘The Last Days of American Crime‘ filmi, distopik bir mekândaki bir soygun hikâyesini anlatıyor. Film, çoğu Avrupa ülkesinde geçen hafta Netflix’in En İyi 10 listesinde birinci sırada yer aldı. bununla birlikte, cümbür cemaat filmin bu popülerliğine aynı gözle bakmıyor. 

Forbes’ta bir yazı kaleme bölge Sheena Scott, filmin Netflix’te yayınlanan en fena filmlerden biri olduğunu düşünüyor. Edgar Ramirez, Anna Brewster ve Michael Pitt’in baş rollerinde olduğu, Olivier Megaton’un yönettiği bu 149 dakikalık filmi ‘işkence’ olarak nitelendiren Scott, filmin hikâyesini anlattığında bunu Tom Cruise’un baş rolünde yer aldığı Minority Report’a (Azınlık Raporu) benzetenlere, The Last Days of American Crime izlemektense Minority Report’u her yerde izlemelerini tavsiye etti.

Yazara kadar klişelerle doymuş bir film

The Last Days of American Crime

Bir soygun filmi olan The Last Days of American Crime, ABD’nin Kanada sınırında yer alan gelecekteki bir kentte geçiyor. Bu distopik gelecekte ABD hükümeti suçlularla mücadelede yeni bir silah buluyor: American Peace Initiative (Amerikan Barışma Girişimi) adı bahşedilen ülke çapındaki bir radyo sinyali, yasa dışı bir şey yaptığını düşünen herhangi birinin beyninde kısa devre yaratarak onu engelliyor. Üç suçlu, bir soygun yapıp ‘özgürlükler diyarı’ olarak bilinen Kanada’ya kaçmak istiyor.

Scott’a kadar film, soygun türünün bütün klişelerini o kadar tekrar ediyor oysa, birincil ilk olarak bunun bir soygun filmi parodisi olduğunu zannediyorsunuz. Yazara bakılırsa filmde soygun türünün bütün özellikleri bulunuyor: acı çekiyor gibi görünen bir esas şahsiyet son bir soygunun içine çekilir, bu adam bir ‘femme fatale’nin (öldüren cazibe) aşkına kapılır ve belirsiz ve dönek bir partner soygundan daha sonra bir cins şaşırtmacaya niçin olarak asıl karakterin başarısına veya çöküşüne neden olur.

The Last Days of American Crime

Filmin hikâyesinde fazla sayıda boşluk olduğunu savunan Scott, her şeyin açıklanmadan kaldığını söylüyor. Yazara göre filmdeki tüm daha alçak hikâyeler, seyircinin dikkatinin asıl hikâyeden diğer bir yöne çekilmesine neden oluyor. The Last Days of American Crime hemen Fransa, Almanya, İtalya ve İsveç gibi ülkelerde birinci sırada yer alıyor. Film Netflix Türkiye’nin Top 10 listesinde de birinci sırada yer alıyor. Peki, sizin bu filme dair düşünceleriniz nelerdir? Yazar bu konuda haklı mı, yahut birazcık artı mı abartıyor?

Hakkında admin

Check Also

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

Microsoft PowerPoint, ilgi çekici sunumlar hazırlamak için güzel bir sunum hazırlama programı olmasına rağmen pek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir