arama

Neredeyse 30 Yıl Önce Keşfedilen Garip Köpek Balığına İsim Verildi

Neredeyse 30 Yıl Önce Keşfedilen Garip Köpek Balığına İsim Verildi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...

Rhode Island Üniversitesi’nden köpek balığı araştırmacısı Bradley Wetherbee, yeni bir fener köpek balığı türü keşfetmişti. 90’lı yıllarda doktora çalışmaları esnasında hayvanı keşfeden araştırmacı, köpek balığına ama yakın zamanda ad verebildi.

Wetherbee, köpek balığını Etmopterus lailae olarak adlandırdı. Yani hayvana ‘Laila’nın fener köpek balığı’ adını vermiş oldu. Analist, isim için ilhamı ise 17 yaşındaki kızı Laila Mostello-Wetherbee’den aldı. İronik olarak Wetherbee’nin köpek balığıyla olan tanışıklığı kızıyla olan tanışıklığından daha eskiye dayanıyor.

Bu deniz canlısı takriben 90 santim boyunda ve 300 metre derinlikte yaşıyor. Diğer türlerden daha uzun bir buruna sahip olmasıyla tanınıyor.

Wetherbee, yeni türlerin kabulünün ve isimlendirilmesinin normalde bu kadar uzun sürmediğini söylüyor. Tahlilci, şu anda üniversitenin Biyoloji Bilimleri Depratmanında profesör olarak görev yapıyor.

İsimlendirme sürecinin uzaması ise oldukça garip sebeplere dayanıyor. Ilk araştırmada çekiç burunlu köpek balıkları üzerinde çalışan araştırmacılar, onlar için bir anlamı olmayan fener köpekbalıklarını diğer araştırmacılara teslim etti. O araştırmacılardan biri olan David Ebert, Wetherbee’nin balığının gerçekten yeni bir nesil olduğunu keşfetti.

Ebert, yeni türü tanıttığı yazısından daha sonra Wetherbee’nin balığa isim vermesini kabul etti. Hatta analist bu durumdan oldukça memnun gözüküyor. Dünyada 500 köpek balığı çeşidi olduğunu söyleyen Ebert, bunların fazla azına insanların isimlerinin verildiğini söylüyor.