Anasayfa / Genel / Neptün’ün En Büyük Uydusu Triton Yeniden Keşfedilebilir

Neptün’ün En Büyük Uydusu Triton Yeniden Keşfedilebilir

30 sene kadar önce Voyager 2 aracı Güneş sisteminin sekizinci ve Güneş ’e en uzak gezegeni Neptün ’ün en büyük uydusu olan Triton ’a ulaşmıştı oysa araç, bilim insanlarını cevaplardan fazla yeni sorularla baş başa bırakmıştı.

Voyager 2 ’den Dünya ’ya gönderilen görsellerde uydunun yüzeyinde siyah gayzerler olduğu ve birkaç kere yeniden yüzeye meydana çıkan alanlar görülmüştü. Bilim insanların kafasında da bu siyah gayzerlerin püskürmesine neyin niçin olduğu ve uydunun yüzeyine çıkan materyalin alaşımı ve kökeninin ne olduğuna dair soru işaretleri oluşmuştu.

Triton her yerde keşfedilebilir:

triton

NASA ’nın Discovery Program ’ındaki görevlerden bir parça başına, akıllarda oluşan bu soru işaretlerini ve fazla daha fazlasını cevaplandırabilir. Dört finalistten bir tanesi olan ve Trident adı bahşedilen ödev, modern teknoloji araçlarıyla birlikte bu alışılagelmişin dışındaki uyduya ikinci bir uzay aracını göndermeyi kapsıyor.

NASA, 2021 yazına kadar bu görevlerden iki tanesini seçecek ve önümüzdeki on yıl içerisinde bu görevler hayata geçirilecek. Final dörtlüsüne kalan diğer üç görevse şöyle:

Venüs ’ün jeolojik tarihiyle ilgili daha pozitif şey öğrenmek için gezegenin yüzeyini haritalandıracak olan Veritas Venüs ’ün nasıl oluştuğunu iyi anlamak için atmosferinin tahlil edileceği Davinci+ Güneş sisteminde volkanik olarak en aktif nesne olan Jüpiter ’in uydusu Io ’yu inceleyecek olan Io Volcano Observer

Triton ’un seçilmesi durumunda fırlatılma işlemi Ekim 2025 ’te gerçekleştirilecek. Bunun sebebiyse her 13 yılda bir gerçekleşen Dünya ve Jüpiter ’in benzer hizaya gelmesinden kullanmak. Uzay aracı, bu sayede kütle çekim kuvvetini kullanarak Triton ’a ulaşacak.

Hakkında admin

Check Also

İBB, 28 ve 29 Ekim’de İstanbul’daki Ücretsiz Wi-Fi Hizmetinde Kotalarını Kaldıracak

İBB, 28 ve 29 Ekim’de İstanbul’daki Ücretsiz Wi-Fi Hizmetinde Kotalarını Kaldıracak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Türkiye Cumhuriyet’nin 97. kuruluş yıldönümü kutlamaları için 28 Ekim Çarşamba ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir