arama

Ne Gördüysek O: Captain Marvel Filmindeki Sürpriz Yumurtalar

Ne Gördüysek O: Captain Marvel Filmindeki Sürpriz Yumurtalar
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...

Marvel Sinematik Evreni’nin kaderini değiştiren Captain Marvel filmi, kendisinden öncekilerde olduğu gibi sürprizlerle doluydu. Captain Marvel filminde ara sıra çizgi romanlarda görülen ikonik sahnelere, zaman zaman öteki filmlere göndermeler bulunuyordu.

Dikkat: Bu göndermeleri ve sürpriz yumurtaları görebilmiş elde etmek için filmi izlemek gerekiyor. O yüzden, filmi demin izlememiş olanları şimdilik öteki haberlere alalım.

Brie Larson’un kapak pozları:

Captain Marvel’in kendi üniformasının üstüne pilot ceketi giymesi, bir sahnede eldivenlerini düzelterek attığı bakışı ve üniformasını bütünüyle kapattığında ortaya çıkan mohawk saçı çizgi romanlara gönderme. Bazı pozları aracısız çizgi romanların ikonik kapaklarına ve karelerine gönderme niteliği taşıyor.

Tren istasyonundaki Kelly Sue DeConnick:

Tren istasyonunda Carol’a ilginç ilginç bakan bu abla, yıllarca Ms. Marvel olarak aşina Carol’u Captain Marvel yapan hakiki bir Marvel yazarıdır. Uzun senelerdir da yayınevi için yazarlık yapıyor.

Stan Lee bu defa kendine hayat veriyor:

Diğer filmlerde bir çeşit gözcüyü oynayan, ufo berberden öbür bir galaksideki kart zamparaya bambaşka roller bölge Lee, bu filmde kendini oynuyor. Metro treninde Carol ile karşılaşan Stan Lee, “İnan bana, fiilen inan” dediği kısımda Lee, yine kendisini oynadığı 1995 yılında meydana çıkan Mallrats (Aylak Fareler) isimli filminin senaryosunu çalışıyor. Captain Marvel’in de 1995 yılında geçtiğini düşünürsek, oldukça etkin bir sahne olduğunu söyleyebiliriz. 

(Brie Larson’un da filmde rol yapmayıp kendisi olduğu tek sahne orada Stan Lee’ye bakıp gülümsemesi olabilir.)

Filmde Stan Lee’ye adanan başlangıç videosu da muhteşemdi giderken.

NASA ve ABD işbiliği ile yürütülen Project Pegasus:

Ilk Avengers filminde Loki tarafından havaya uçurulan Pegasus Projesi’nin geçmişini de burada görmüş olduk. Carol ve Mar-Vell’in ardındaki dünyalı araştırmacılar Tesseract’ı bu proje ile kurcalamaya devam etmişler.

Teğmen Başbelası kimdir?

Lt. Trouble veya Teğmen Başbelası, çizgi romanlarda Katherine ‘Kit’ Renner adlı minik bir kız. Captain Marvel’in büyük hayranı olan Renner, Denvers ile tanışınca hayalleri hakiki olan bir yan karakterdi.

Marvel dışı bir gönderme olan Infinite Sadness:

Infinite Sadness, Scott Pilgrim vs the World çizgi romanında Envy Adams’ın ortaya çıktığı sayının adı. Filmde o karakteri Brie Larson oynamıştı.

Photon:

Carol’un yakın arkadaşı ve diğer bir pilot olan Maria Rambeau’nun uçuş lakabı Photon’du. Bu isim çizgi romanlarda Monica Rambeu’nun süper kahraman ismi olarak da biliniyor. Muhtemelen filmde gördüğümüz o minik kızı yetişkin olduğun Photon’a yaşam verecek. Zira 1995’de çocuk olan Monica günümüzde geçecek Avengers: Endgame ve ardından yeni kahramanlardan birisi olabilir. 

Dünyalara sızıp istila etmek:

Bu da Skrull’ların bir numaralı savaş tekniğine bir atıf ve bununla beraber da çizgi roman hayranlarının büyük merakla beklediği ‘Gizli İstila’ hikayesine gönderme. Skrull’ları istilacı olarak görüp görmeyeceğimiz, o hikayenin perdeye yansıyıp yansımayacağı ise bir diğer konu kuşkusuz.

Gri – Yeşil:

Monica Carol’un kıyafeti için renk seçerken bir ara kıyafet gri yeşil oluyor. Bu da Kree savaşçılarının çizgi romanlardaki standart kostümüne bir gönderme. Bir dönem Mar-Vell’de bu kostümü giymişti. Zaten o sahnedeki renk seçeneklerinin büyük bir kısmı çizgi roman kostümlerine gönderme.

.

Avengers’in kökeni:

Avengers ismi, Carol’un hava kuvvetlerindeki lakabı “Avenger”den geliyormuş, bunu da öğrenmiş olduk. Captain America da çizgi romanda ilk Avengers ekibinde yoktu ama olsun, onu da kabullenmiştik. Carol’un çizgi romanlardaki uçuş lakabı Cheeseburger’idi, Avenger değişimi iyi bir tercih olmuş açıkçası.

The Right Stuff

Carol’un Dünya’ya düştüğünde darmadağın ettiği Blockbuster Video isimli dükkanda bir film seçtiğini gördük. The Right Stuff adındaki bu film, ilk astronotların hikayesini anlatıyor. Carol’un bir pilot olarak kendini bulduğu üretim bu film olabilir.

Binary:

Kozmik gücün Captain Marvel’i adamakıllı kapladığı, Carol Danvers’in kimsesiz Kree ithamkarlarını kovaladığı sahnedeki görünüşü, çizgi romanlarda Binary olarak adlandırılan bir versiyonuydu.

Nick Fury ve B harfi takıntısı

Nick Fury isi B ile başlayan yerleri seviyormuş. Daha önce de kendisi Bogota’da emirlere itaat etmemekle suçlanmıştı. Adamın doğrusu B’ler ile bir bağlantısı var lakin nedir bilemiyoruz.

Terminatör Vers:

Mankenin üstünden giysi çalmak ve motorsikleti yürütmek, efsane bilim kurgu filmi Terminatör’e bir gönderme. Sonuçta Terminatör de bir 90’lar klasiğiydi.