Anasayfa / Genel / NASA’nın New Horizons Aracı, Milyarlarca Kilometre Uzaktan Yeni Görüntüler Gönderdi

NASA’nın New Horizons Aracı, Milyarlarca Kilometre Uzaktan Yeni Görüntüler Gönderdi

Plüton ve uydularına uçuş yapan, NASA tarafından 2006 yılında fırlatılan New Horizons uzay aracı, 4,3 milyar dingil (7 milyar kilometre civarı) uzak bize yakın yıldızların görüntülerini yolladı. Dahası görünüşe bakılırsa New Horizons’ın yolladığı görüntülerde bulunan yıldızların konumuyla bizim onları Dünya’dan gördüğümüz konum arasında bir ayrım bulunuyor. İlk defa ‘paralaks etkisi‘ adı bahşedilen olayı bir uzay arabulucu kullanarak elde etmiş olduk.

Paralaks etkisini şöyle anlatabiliriz: kolunuzu gökyüzüne dürüst kaldırıp bir parmağınızı uzatın ve bir sağ gözünüzü, dahası sol gözünüzü kapatarak bakın. İşte farklı bambaşka gördüğünüz bu açısal değişikliğe paralaks etkisi deniyor. Gök bilimciler, New Horizons’ın yabancı bir uzay bölgesine baktığını ve bizim Dünya’dan gördüğümüzden bambaşka şeyleri gördüğünü hatırlatıyor. Bilim insanları, başta yakındaki yıldızları Dünya’dakinden farklı bir şekilde görme şansı yakaladıklarına dikkat çekiyor.

4,2 ve 7,7 ışık yılı uzaktaki iki yıldızı gözlemledi:

New Horizons

New Horizons, 2015 yılında Plüton ve uydularının yakınından geçmişti. 2019 yılındaysa Arrokoth olarak tanıdık uzakta bir Kuiper Kuşağı cisminin yakınından uçmuştu. Geçen nisan ayındaysa Dünya’mızdan 7 milyar kilometre uzaktayken uzun menzilli teleskobik kamerasını kullanarak 4,2 ışık yılı uzaktaki Proxima Centauri ile 7,7 ışık yılı uzaktaki Wolf 359’u görüntüledi. 

Bilim insanları, paralaks etkisini kullanarak yıldızların uzaklığını hesaplıyor. Güneş’in de dâhil olduğu yıldızlar, sürekli hareket eder fakat biz bu yıldızların çoğuna fazla uzakta mesafede olduğumuz ve bunların hareketi çok uzun süreli olduğundan Dünya’dan bakınca onların hareketini görmemiz o kadar olası olmuyor. İnsanlar çıplak gözle bu hareketi gözlemleyemeseler de New Horizons’ın yolladığı görüntülerle gezegenimizdeki teleskoplardan elde edilen görüntüler, laf konusu yıldızların hareketini net bir şekilde gösteriyor.

New Horizons

New Horizons’ın yolladığı görüntülerle kıyaslanan gezegenimizdeki görüntüler; Avustralya ve ABD’den çekildi. Amatör ve profesyonel gök bilim topluluklarının bu anı bekledikleri ve ufak bir bilimsel buluş yaptıklarından nedeniyle heyecan içinde oldukları söyleniyor. New Horizons, elde ettiği görüntüleri Dünya’ya radyo sinyali olarak gönderdi. Radyo sinyalleri ışık hızında ilerliyor. Bu da seslenmek oluyor oysa New Horizons’ın gönderdiği radyo sinyalleri Dünya’ya yaklaşık 6 buçuk saat sonra geldi.

Hakkında admin

Check Also

Amazon'un Bulut Tabanlı Oyun Sistemi Luna Erken Erişime Açıldı

Amazon’un Bulut Tabanlı Oyun Sistemi Luna Erken Erişime Açıldı

Amazon, geçtiğimiz haftalarda bulut oyun hizmeti Luna’yı duyurmuştu. Şirketin bulut oyun sistemi, Google Stadia, Xbox …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir