Anasayfa / Genel / NASA’nın 10 Yıllık Kesintisiz Güneş Gözlemi Sonucu Oluşturduğu Muhteşem Video

NASA’nın 10 Yıllık Kesintisiz Güneş Gözlemi Sonucu Oluşturduğu Muhteşem Video

ABD Milli Havacılık ve Uzay Ajansı NASA’ya bağlı Güneş Dinamikleri Gözlemevi (SDO), 2010 yılında göreve başladı ve  göreve başladığı andan itibaren kesintisiz olarak 10 yıldır Güneş ’i takip etmeye devam ediyor. SDO, bu on yıllık macerası esnasında Güneş ’in 425 milyon yüksek çözünürlüklü görüntüsünü elde ederken toplam 20 milyon gigabayttan pozitif data topladı. 

SDO, ekipmanları doğruca her 0.75 saniyede bir Güneş görüntüsü yakalıyor. SDO ’nun Atmosferik Görüntüleme Düzeneği (AIA) kimsesiz 12 saniyede bir 10 farklı dalga boyunda görünüm yakalayabiliyor. 

NASA SDO

NASA, SDO ’nun 10 yıllık çalışmasının peşinde Güneş ’in en dıştaki atmosfer katmanını gösteren, aşırı ultraviyole dalga boyu olan 17.1 nanometre dalga boyunda çekilen fotoğrafları video haline getirdi. Video, Güneş ’in 10 takvim döngüsünün yanı sıra yıldızın üstünde meydana gelen patlama ve püskürmeleri de gösteriyor. Videonun arka planında çalan Solar Observer isimli özel müzik ise bu video için Lars Leonhard tarafından bestelendi. 

10 yıllık gözlemin sonucunda elde edilen görüntülerden oluşturulan videonun bir takım anlarında siyah kareler görülüyor. Bu siyah kareler SDO ’nun Güneş ’e dönük bir bağlantı gözünü korurken kaçırdığı birkaç dakika sonucunda oluştu. Siyah karelerin bir başka sebebi ise Ay’ın, Dünya ile Güneş arasından geçerken SDO ’nun görüşünü engellemesi. 2016 yılında meydana gelen daha uzun bir kesinti ise AIA aracında ortaya çıkan geçici bir sorundan kaynaklanıyor. 

NASA SDO

Güneş Dinamikleri Gözlemevi ’nin 10 yıldır devam ettirdiği Güneş gözlemi, yıldızımız hakkında yeni bilgilerin elde edilmesinin yanına Güneş Sistemi hakkında da yeni bilgilerin elde edilmesini ve keşiflerin yapılmasını sağladı. 

NASA, SDO ve benzeri görevlerle Güneş ’i önümüzdeki yıllarda izlemeye devam edecek. SDO ’nun gözlemleri Güneş Sistemi hakkında bilinmeyenlere ışık tutmaya çalışmasının yanına uzaydaki yerimiz hakkında daha fazla veri de  sunabilir. 

SDO’nun 10 takvim gözlemi sonucunda oluşturulan Güneş videosu

Hakkında admin

Check Also

Çin, Sınır Ötesi Veri Akışında Yeni Süper Güç Haline Geldi

Çin, Sınır Ötesi Veri Akışında Yeni Süper Güç Haline Geldi

Bundan 19 yıl önce, 2001 yılında ABD, sınır ötesi veri akışlarında baskın ülke konumundaydı. O …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir