Anasayfa / Genel / NASA’dan Diğer Gezegenlerde Gün Batımının Nasıl Olduğunu Gösteren Simülasyon (Video)

NASA’dan Diğer Gezegenlerde Gün Batımının Nasıl Olduğunu Gösteren Simülasyon (Video)

Dünya’da hepimiz gün batımının nasıl bir gösterme oluşturduğunu biliyoruz. Peki Güneş Sistemi ’ndeki öteki gezegenlerde gün batımının nasıl göründüğünü hiç merak ettiniz mi?

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi ’nden bilim insanları, bu merakı gidermek için Güneş Sistemi ’ndeki öteki gezegenlerde gün batımının nasıl olacağını bildiren bir simülasyon hazırladılar ve simülasyonun sonuçlarını bir video olarak paylaştılar. 

Mars, Uranüs, Venüs ve Titan ’da güneşin batışı nasıl görünüyor?

gezegenler gün batımı

Goddard Uzay Uçuş Merkezi ’nde gezegen bilimcisi olarak çalışan Geronimo Villanueva, soğuk bir gezegen olan Uranüs ’ün geleceği hakkında bir bilgisayar modelleme aracı oluştururken yanlışlıkla gün batımı simülasyonları oluşturdu. Villanueva ’nın gün batımı simülasyonu, gezegenlerin atmosferinin kimyasal yapısını ortaya dışlamak için yapılan ışık ölçümlerini kullanıyor.

Geronimo Villanueva, simülasyonun doğruluğunu sınamak için gün batımı hakkında bilgiler elde edilmiş öteki gezegenlerin gökyüzü renklerini simüle etti. gün batımı sırasında Güneş ışığı, gezegene fazla eğik bir açı ile düşmeye başlar. Güneş ışığındaki fotonlar, bu düşüş esnasında kendi enerjilerine ve atmosferde bulunan molekül türlerine tabi olarak farklı yönlere saçılır. Fotonlar ayrı yönlere saçıldığından yani ışık, farklı yönlere kırıldığından gezegenin atmosferindeki kimyasal bileşime göre gün batımında öbür renkler oluşur.

gezegenler gün batımı

Simülasyonu kullanarak başlangıçta Uranüs ’ün gün batımını ortaya çıkaran Geronimo Villanueva, aynı modeli sonra Dünya, Venüs, Mars ve Jüpiter ’in uydusu olan Titan ’a uyguladı. Sonuçta gezegenlerin ve Jüpiter ’in uydusuna dışarıdan bakan bir gözün gün batımını nasıl göreceğini belirten bir canlandırma ortaya çıktı. Animasyonda gezegenler ve Titan ’ın önünde görülen beyaz nokta, Güneş ’in gün batımı sırasındaki yerini temsil ediyor.

gezegenler gün batımı

Bulutlu bir havaya sahip Dünya ’da gerçekleşen gün batımı, Mars ’ta da yaşanıyor. Mars ’ta gün batımı kahverengimsi bir renkle başlayıp mavimsi bir renge dönüşüyor. Mars ’ın atmosferinde yer alan toz parçacıkları gün batımının mavi renkte görünmesini sağlayacak şekilde Güneş ışığını dağıtıyor. 

Geronimo Villanueva ’nın oluşturduğu gün batımı simülasyonları Villanueva ve Goddard Uzay Uçuş Merkezi ’ndeki meslektaşlarının Gezegen Spektrum Üreticisi isimli çevrimiçi bir aracın yeni bir özelliğidir. NASA’nın bilim insanları, bu çevrimiçi aracı kullanarak gezegenlerin atmosferleri ve yüzeylerininin hangi maddelerden oluştuğunu kavramak için ışığın gezegenlerin atmosferinde nasıl aktarıldığını belirliyorlar. 

Dünya, Mars, Uranüs, Venüs ve Titan ’da gün batımının görünüşünü belirten animasyonun videosu:

Hakkında admin

Check Also

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Radar sistemleri, hız sınırlarını aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir