Anasayfa / Genel / NASA ve SpaceX Çalışanları, Trump’ın Seçim Reklamına Karşı Çıktı

NASA ve SpaceX Çalışanları, Trump’ın Seçim Reklamına Karşı Çıktı

SpaceX‘in geçen hafta sonu iki NASA astronotunu Dragon 2 uzay aracıyla Milletlerarası Uzay İstasyonu’na (ISS) başarıyla göndermesinin arkasında bu başarıyı kendi reklam kampanyası için kullanan ABD Başkanı Donald Trump ve yönetimine tepki geldi. Change.org’da başlatılan bir imza kampanyasıyla Trump’ın ekibinin kasım ayındaki başkanlık seçimleri için hazırladığı videoda SpaceX’in uzay yolculuğunun görüntülerine yer verilmesi kınandı.

Ars Technica’nın editörlerinden Eric Berger; SpaceX ve NASA’da çalışan çok sayıda insanın yayınlanan reklama alev püskürdüğünü ileri sürdü. İmza kampanyası metninde, reklamda ABD topraklarından uzaya her tarafta astronot gönderilmeye başlanmasının sadece Trump yönetiminin başarısıymış gibi gösterilmesine itiraz ediliyor. Metinde, NASA Ticari Mürettebat Programı’nın 2011 yılında Obama döneminde başladığına, programın köklerinin de Bush yönetimine dek gittiğine dikkat çekiliyor.

Reklam, sosyal ağ platformlarından kaldırıldı:

Trump

İmza kampanyasının metninde, SpaceX / NASA Crew Dragon Demo-2 fırlatışının tek bir kişinin adıyla anılmasının bu başarıya katkı maddesi sunan ekiplerin çalışmasına hakaret olduğu vurgulandı. Çarşamba günü yayınlanan iki buçuk dakikalık video, perşembe günü sosyal ağ platformlarından kaldırıldı. Reklam videosunun, NASA’nın astronotlarının medyada nasıl lanse edildiğine ilişkin reklam düzenlemeleri nedeniyle kaldırılmış olabileceği düşünülüyor fakat niçin henüz net değil.

Eski bir NASA astronotu olan ve Crew Dragon’la uçtuktan daha sonra hemen ISS’te bulunan NASA astronotlarından Doug Hurley ile evli olan Karen Nyberg, kendisinin ve oğlunun, rızası dışında siyasi propagandaya makine edilmesinden rahatsızlık duyduğunu söylediği bir tweet attı. Görüntülerde Nyberg ve oğlu, Hurley’e veda ederken görülüyordu. 

SpaceX ve NASA

Trump’ın kampanya ekibiyse reklamdaki görüntülerin herkese açık kaynaklardan derlenerek oluşturulduğunu belirterek reklamı savundu. Bloomberg’in haberine tarafından NASA, videonun yüklenmesinden önce böyle bir reklam yapıldığından habersizdi. 

Hakkında admin

Check Also

En Az Avengers Kadar Popüler Olacak 12 Yeni Marvel Dizisi Geliyor: Yayın Tarihleri, Karakterleri Konuları Açıklandı

En Az Avengers Kadar Popüler Olacak 12 Yeni Marvel Dizisi Geliyor: Yayın Tarihleri, Karakterleri Konuları Açıklandı

Marvel Sinematik Evreni’nin yeni Avengers filmleriyle yakaladığı devasa başarının ardından, Marvel yapımları modern sinema dünyasının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir