Anasayfa / Genel / NASA, Uzay Aracıyla Bir Asteroite Çarparak Yönünü Değiştirmeye Çalışacak

NASA, Uzay Aracıyla Bir Asteroite Çarparak Yönünü Değiştirmeye Çalışacak

Dünya ’ya yakın konumlardan geçen asteroitler, geçmişten beri insanlığın ilgisini çekiyor. Asteroitler geçişleri sırasında alımlı görüntüler meydana getirmekle beraber gerçekten bir bakıma Dünya ’yı korkutma ediyorlar. Dünya ’ya çarpacak mümkün bir asteroit gezegendeki hayat için büyük bir korkutma oluşturuyor. 

Bilim insanları, asteroitlerin hareketlerini peşine düşüp takip ederek Dünya ’ya çarpma olasılığı olan asteroitleri belirlemeye çalışıyor. Takiple birlikte Dünya’ya çarpabilecek asteroitlere engel olabilmek için çalışmalar da yürütülüyor.

Asteroitlerin etkisiz ülkü getirilmesi için üstünde çalışılan yöntemlerden biri de asteroite bir uzay aracıyla çarparak yönünü başkalaştırmak. NASA, kinetik tesir ismi verilen bu yöntemi sınamak için şu anda reel bir asteroite hakiki bir uzay aracıyla çarpmaya hazırlanıyor.

DART, Dimorphos ’u yolunu değiştirmeyi hedefliyor

NASA DART asteroit

Çift Asteroit Tekrar Yönlendirme Testi (DART) ismi verilen görevde, bir asteroitin uydusuna uzay aracıyla çarpılacak. Planlara tarafından Didymos asteroitinin uydusu olan Dimorphos isimli asteroite DART probuyla çarpılacak ve asteroit rotasından saptırılacak. 

DART ’ın Dimorphos ’a çarpmasıyla asteroitin yolu değişirse Dünya ’ya çarpma tehlikesi olan asteroitlere karşı geliştirilen bir önlem aslında işe yaramış olacak. DART görevinin başarılı olduğu takdirde başta bir gök cisminin yönü, insan eliyle değiştirilmiş olacak.

Uzay ajansı, risk oluşturabilecek asteroitlere aleyhinde meslek birliği yapıyor

NASA DART asteroit

Dünya için korkutma yaratıcı asteroitler, bilim insanları kadar küresel bir sorun olarak değerlendiriliyor. böylece uzay ajansları bu alanda meslek birliği yapıyorlar. Dimorphos ’un yolunu değiştirilmesi görevinde de bu durum geçerli.

DART ’ın Dimorphos ’a çarpacağı görevde İtalya Uzay Ajansı ’nın küçük uydusu CubeSat da yer alacak. DART ’ın Dimorphos ’a çarpmasından 2 yıl sonradan Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Hera isimli uyduyu fırlatarak Dimorphos ’un civarda DART görevinin sonuçlarını inceleyecek. 

NASA DART asteroit

Söylemeden geçmeyelim; Didymos ve uydusu Dimorphos, Dünya için tehdit yaratıcı gök cisimleri yok. Bu asteroitler, Dünya ’nın öteki asteroitlere karşısında korunması için deneysel olarak kullanılacak. Elde edilen sonuçlar gelecekteki asteroit tehditlerine karşısında kullanılacak. 

NASA ’nın Dimorphos asteroitinin yolunu değiştirmek için uzaya göndereceği DART probu, 2021 yılında fırlatılacak. DART görevinin başarısı, Dünya ’nın geleceği açısından önemli olduğu için DART ’la ilgili bilgiler elimize ulaştıkça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Hakkında admin

Check Also

PlayStation 5, Her Kupanın Kilidi Açıldığında Sesinizi Kaydediyor

PlayStation 5, Her Kupanın Kilidi Açıldığında Sesinizi Kaydediyor

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5’i geçtiğimiz günlerde tüm dünyada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir