Anasayfa / Genel / NASA, Potansiyel Olarak Tehlikeli Bir Gök Taşının Dünya ’ya Yaklaştığını Duyurdu

NASA, Potansiyel Olarak Tehlikeli Bir Gök Taşının Dünya ’ya Yaklaştığını Duyurdu

Amerikan Milli Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), potansiyel olarak güvenli olmayan kabul edilen bir gök taşının Dünya ’ya dürüst geldiğini duyurdu. Yapılan duyuruda, 163348 (2002 NN4) adı verilerin gök taşının ölçülerinin 250 metre ile 570 metre aralarında olduğu belirtildi.

Potansiyel olarak güvenli olmayan olarak kabul edilen gök taşı, NASA kadar bildirilene kadar 6 Haziran ’da Dünya ’ya en yakın konumdan geçişini yapacak. Gök taşının 6 Haziran ’da Dünya ile en yakın konuma geleceği lahza, Türkiye saatiyle sabahleyin 06.20 ’ye eşit gelecek. En yakın konumda gök taşı ile Dünya arasındaki mesafe 5 milyon 93 bin 634 kilometre olacak.

Gök taşının Dünya ’ya çarpması öngörülmüyor:

Gök taşı

Gök taşı, yörüngesi Dünya ’nın yörüngesiyle kesiştiği için potansiyel olarak güvenli olmayan kabul ediliyor oysa gezegenimize çarpması öngörülmüyor. Bu noktada bilim insanları, gök taşının Dünya ’ya en yakın konumunda bile Ay ’ın yörüngesinin 13 katı kadar bir mesafede bulunacağını, bu yüzden de herhangi bir çarpışmanın fazla düşük bir ihtimal olduğunu belirtiyor.

NASA göre yapılan açıklamada gök taşına dair bazı bilgilere de yer verildi. Verilen bilgilere göre saatte 11.146 kilometre tez uzay boşluğunda seyir hâlinde olan gök taşının Güneş çevresindeki bir turu yaklaşık 300 Dünya gününe denk geliyor. Keza ‘Aten asteroid ’ grubunda bulunan bu gök taşı, 9 Temmuz 2002 yılında keşfedildiği için 163348 (2002 NN4) adıyla anılıyor.

NASA standartlarına kadar Dünya’ya 7,5 milyon kilometre ve altı uzaklıkta seri hareket eden herhangi bir nesne, ‘potansiyel olarak tehlikeli ’ kabul ediliyor. Buna karşın 6 Haziran ’da gezegenimize en yakın konumdan geçecek olan 163348 (2002 NN4) gök taşının gezegenimiz için herhangi bir risk talep etmediğini söyleyebiliriz.

Hakkında admin

Check Also

Insomniac, Marvel's Spider-Man: Miles Morales'ten Yeni Bir Oynanış Videosu Yayınladı

Insomniac, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales’ten Yeni Bir Oynanış Videosu Yayınladı

Sony’nin PlayStation 5 için özel olarak duyurduğu oyunlar arasında sevilen Marvel’s Spider-Man’in devam oyunu niteliğindeki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir