Anasayfa / Genel / NASA, Mars Gezgini Perseverance ’in Fırlatılışını İkinci Kez Erteledi

NASA, Mars Gezgini Perseverance ’in Fırlatılışını İkinci Kez Erteledi

ABD ’nin uzay ajansı NASA, yeni bir Mars görevi için uzun zamandır çalışıyor. Yeni Mars görevinde Kızıl Gezegen ’e gönderilecek Perseverance arabulucu, gezegenin yüzeyinde geçmişte varolmuş mümkün yaşamın izlerini arayacak ve Mars’ın yüzeyinden Dünya ’ya getirilmek üzere örnek toplayacak. 

NASA ’nın planlarına tarafından Perseverance arabulucu 20 Temmuz ’da Florida ’daki Cape Carnaval Hava Kuvvetleri Üssü ’nden uzaya fırlatılacaktı. Oysa Mars gezginini United Launch Alliance kadar yapı edilen Atlas V roketinin burnundaki kapsüle yerleştirirken bir sorun ortaya çıktı.

Perseverance ’in fırlatılışı 22 Temmuz ’a ertelendi

Perseverance

Perseverance ’in lansmanındaki askıya alma hakkında NASA ’dan yapılan açıklamada, “NASA ve United Launch Alliance, uzay aracının kapsülleme faaliyetleri sırasında karşılaşılan bir gecikme nedeniyle Mars 2020 misyonunun başlatılması için 22 Temmuz Çarşamba gününü hedefliyor. NASA ’nın Güvenli Olmayan Yük Servis Tesisi ’nin (PHSF) yer takviye hatlarındaki kontaminasyon sorununu çözmek için ilave süre gerekiyor” denildi.

Mars 2020 görevinde ortaya çıkan kontaminasyon sorunu, görevin son birkaç hafta içinde ikinci defa ertelenmesine neden oldu. İlk etapta görevin 17 Temmuz ’da başlaması planlanmıştı. Fakat hatalı bir vinç içeren yer sistemi ekipmanı sorunu sebebiyle görevin başlangıcı 3 gün ertelenerek 20 Temmuz ’a çekilmişti. 

NASA ’nın Perseverance ’i 11 Ağustos ’a kadar fırlatması gerekiyor

Perseverance

NASA, yaşanan bütün sorunlara karşın Perseverance ve Atlas V roketinin iyi durumda olduğunu açıkladı. Uzay ajansı 22 Haziran ’da, başarılı bir testin yapıldığını da açıklamıştı. Ancak yaşanan gecikmeler uzay ajansının Mars 2020 görevini riske atmaya devam ediyor. 

Dünya ’dan Mars ’a uzay arabulucu göndermek için iki gezegen arasındaki mesafenin en kısa olduğu dönem kullanılıyor. Bu dönem haricen Mars ’a ne eyvah oysa uzay arabulucu gönderilemiyor. böylece NASA ’nın 11 Ağustos ’a kadar Perseverance ’i uzaya fırlatması ve Mars gezgininin Şubat 2021 ’e kadar Mars ’a ulaşmış olması gerekiyor. Eğer 11 Ağustos ’a dek fırlatma gerçekleşmezse, fırlatma için 2022 ’ye değin 26 ay beklemek gerekecek.

NASA yöneticisi: Bolca zamanımız var

Perseverance

17 Temmuz ’daki ilk ertelemenin gerisinde NASA ’nın lansman direktörü Omar Baez bir tanımlama yaparak 15 Ağustos ’a değin bol miktarda zamanları olduğunu söylemişti. Mars gezgini Perseverance ’in 18 Şubat 2021 ’de 45 kilometre genişliğindeki Jezero Krateri ’ne inmesi bekleniyor. Perseverance, Mars yüzeyine indikten sonra Kızıl Gezegen ’deki olası geçmiş yaşamın izlerini arayacak.

Perseverance

Perseverance, Ağustos 2012 ’de başarılı bir şekilde Mars yüzeyinde Gale Krateri ’ne indirilen Curiosity gezgininin devamı niteliğinde bir tahsis gerçekleştirecek. Oysa Perseverance, Curiosity ’in tersine Mars ’ın yüzeyine indiğinde yalnız olmayacak. Perseverance, başka bir gezegende uçmak için geliştirilmiş birincil helikopter olan Ingenuity ’i de taşıyor. 

Hakkında admin

Check Also

Marvel Evreninde Geçecek Fantastik Dörtlü Filmi Geliyor: Oyuncuları, Konusu ve Çıkış Tarihi

Marvel Evreninde Geçecek Fantastik Dörtlü Filmi Geliyor: Oyuncuları, Konusu ve Çıkış Tarihi

Geçtiğimiz yıl Yenilmezler serisinin Endgame filmiyle bir dönemi kapatmasıyla birlikte Marvel hayranları yeni teoriler üretmeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir