Anasayfa / Genel / NASA, Basit Yörüngesel Uçuşlar İçin Özel Uzay Araçlarını Kullanmayı Planlıyor

NASA, Basit Yörüngesel Uçuşlar İçin Özel Uzay Araçlarını Kullanmayı Planlıyor

NASA, astronotların ve öteki personellerin gelecekteki kolay yörüngesel uzay uçuşu görevlerinde yer alması için yeni planlar yapıyor. Bu kapsamda uzay ajansının Ticari Mürettebat Programı (Commercial Crew Program) içindeki Suborbital Crew (SubC) ofisi, NASA personelinin ticari kolay yörüngesel uzay ulaşım sistemlerine zemin hazırlayacak.

SubC ofisinin amacı; NASA astronotlarının, baş araştırmacıların ve diğer NASA personelinin bu fırsatlardan yararlanmasını temin etmek için uyma testi ve emniyet değerlendirmesi yapmak olacak. Değerlendirmelerin arkasında SubC ofisi bir sistemi güvenli olarak nitelendirdiğinde NASA, farklı alanlara yönlendirilmiş görevler için kolay yörüngesel uçuşlarda koltuk satın alacak.

NASA, fazla daha düşük maliyetlerle astronotları ve geri kalan personeli eğitebilecek:

NASA

Ticari basit yörüngesel uçuş görevlerinin, Milletlerarası Uzay İstasyonu görevlerinden daha erişilebilir, daha yerinde fiyatlı ve daha elverişli olması bekleniyor. Bu Nedenle NASA, araçları kendi bünyesinde geliştirmeye lüzum duymadan astronotları ve diğer personelini eğitebilme fırsatını elde edecek. Bu programın NASA astronotları, mühendisleri, bilim insanları, operatörleri ve eğitmenleri için daha fazla eğitim fırsatı sağlaması bekleniyor.

Konu hakkında konuşan NASA yetkilisi Phil McAlister, uzay ajansının yeni programı için şu ifadeleri kullandı: “Bu uzay uçuşları, NASA ’ya ajansın ihtiyaçlarını yerine getirmek ve uzayda sağlam bir ekonomi sağlama çabalarını devam etmek için olağanüstü bir yol sağlama potansiyeline sahip. Araçların geliştirilmesi için hiçbir NASA fonunun kullanılmaması sinyâl ancak piyasaya tip olarak katılabiliriz. ABD havacılık ve uzay endüstrisi, teknik ve mali açıdan güvenli, güvenilir ve uygun maliyetli uzay sistemleri geliştirebileceğini bir defa daha kanıtlıyor.”

Hakkında admin

Check Also

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

Microsoft PowerPoint, ilgi çekici sunumlar hazırlamak için güzel bir sunum hazırlama programı olmasına rağmen pek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir