Anasayfa / Genel / NASA, Ay’da Kullanılacak Tuvalet İçin 20 Bin Dolar Ödüllü Tasarım Yarışması Başlattı

NASA, Ay’da Kullanılacak Tuvalet İçin 20 Bin Dolar Ödüllü Tasarım Yarışması Başlattı

Atık yönetimi, uzay çalışmalarının başladığı birincil zamandan beri uzay ajansları için kayda değer bir konu oldu. Bugüne değin atık yönetimi için kalçaya bantlanmış torbalardan Uluslararası Uzay İstasyonu ’nun fanlı emiş sistemine sahip tuvaletlerine dek birçok tuvalet sistemi kullanıldı.

Derhal ise ABD ’nin uzay ajansı olan NASA, 2024 yılına değin Ay ’a insanlı uçuş gerçekleştirilecek Artemis Görevi için yeni bir tuvalet tasarımı arıyor. Uzay ajansı, Artemis Görevi ’nde Ay ’a iniş yapacak uzay aracında kullanılacak tuvalet için bir tasarım yarışması deha başlattı. 

NASA tuvalet

NASA ’nın tuvalet tasarımı yarışmasını şampiyon tasarımcılara hatrı sayılır bir ödül de verilecek. Yarışmada birinci olan tasarımın sahibine 20.000 dolar, ikinci tasarımın sahibine 10.000 dolar ve üçüncü tasarımın sahibine 5.000 dolar ödül verilecek. NASA ’nın tasarım yarışmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu görevle, insan atığını yakalama ve yoklama altına alma sorununa kökten yeni ve bambaşka yaklaşımlar bulunulması umuluyor” denildi. 

NASA ’nın uzay aracında kullanılacak tuvaleti için Dünya ’nın takriben altıda biri oranında yerçekimine sahip olan Ay ’da çalışabilir olması birincil durum olarak sunuldu. Tuvaletin büyüklüğünün 0.12 metreküpten daha büyük olmaması ve 60 desibelden daha az şamata seviyesine sahip olması gerekiyor. 

NASA tuvalet

Tuvalet tasarımıyla ilgili en kayda değer olansa, idrar ve dışkının tuvalet tarafından benzer anda toplanabilmesi. NASA, tuvaletin tek seferde bir litre idrar ve 500 gram dışkıyı depolayabilmesini koşul koşuyor. Uzay aracının tuvalet sisteminin depoladığı atığı dışarı atabilmesi de aranan özellikler arasında yer alıyor.

NASA ’nın Artemis Görevi ’nde kullanılmak üzere geliştirilecek tuvaletlerin, 5 dakika ya da daha kısa sürelerde yeniden kullanıma müsade vermesi gerekiyor. NASA, tuvaletin temizliğinin ve bakımının kolay olmasını da bir şart olarak bildirdi.

NASA tuvalet

NASA ’nın Artemis Görevi ’ndeki uzay aracında kullanılacak tuvaletlerle ilgili yarışmasına yeralma için son tarih 17 Ağustos olarak açıklandı. Yarışmanın detayları merak edenler ve yarışmaya katılmayı düşünen mucitler buradaki bağlantı üzerinden yarışmasının sayfasına ulaşabilirler.

Hakkında admin

Check Also

Enes Batur, 2 Yıl Önce Spor Otomobiliyle Kaza Yapanlarla Dalga Geçmiş

Enes Batur, 2 Yıl Önce Spor Otomobiliyle Kaza Yapanlarla Dalga Geçmiş

Geçtiğimiz günlerde seyir halindeyken oldukça tehlikeli bir kaza geçiren ve deyim yerindeyse ölümden dönen Enes …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir