Anasayfa / Genel / NASA, Ay ’da Kullanılacak Tuvaletlerin Tasarımı İçin Yarışma Düzenliyor

NASA, Ay ’da Kullanılacak Tuvaletlerin Tasarımı İçin Yarışma Düzenliyor

Artemis projesi, NASA ’nın yeni planları içinde var olan ve 2024 yılına değin Ay ’a insan götürmeyi hedefleyen bir proje olarak biliniyor. Ajansın bu proje için özenle hazırlandığı ve her ayrıntısıyla uğraşma için ayrı ayrı uğraştığı da tanıdık bir şey. Şu Anda de en fazla merak edilen konulardan bir parça başına olan astronotların tuvalet ihtiyacını nasıl giderdiği konusu gündeme gelmiş durumda. NASA ’nın bununla ilgili fiilen fazla acayip fikirleri var gibi görünüyor.

Uzayda tuvaletlerin var olduğunu hepimiz bilsek de bu durum her zaman insanların kafasını kurcalayan şeylerin başında geliyor. Bu durumun haberdar NASA da var olan tuvaletlerden daha küçük, daha verimli ve daha işlevsel bir tuvalet tasarımı ardından bazı çalışmalar yapmaya başladı. Bu anlamda uzaydaki tuvaletlerin yenilenecek olması, beraberinde bir dizi düşünceyi de getirmiş oldu. Ay ’daki yer çekiminin Dünya ’nın yer çekiminin az kalsın altıda biri olmasının gövde sıvılarının yavaş hareket etmesine neden olduğu ve NASA ’nın da yeni tasarlanan tuvaletlerin keza Ay yer çekiminde ayrıca de mikro yer çekimli ortamda hedeflemek için tasarlanmasını istediği söylendi.

Birinci tasarım ödüllendirilecek:

nasa

NASA bahsi geçen yeni tuvaletlerin tasarımı için herkesten destek beklediğini de açıkladı. Buna kadar NASA namına yarışmayı yöneten HeroX ’e sunulacak tasarımlar değerlendirilecek ve birinci olan tasarım 35 bin dolar ile ödüllendirilecek. Bunun yanı sıra 18 yaş altındaki gençler için de farklı bir yarışma bulunuyor. Basın bülteninde yeni neslin uzaya olan ilgisinin kayda değer olduğunu aktaran NASA, öğrencileri de bu tasarım yarışmasına ağırlama ediyor.

Açıklanana kadar katılımcıların uzay tuvaletini tasarlarken bir dizi kurala uyması gerekecek ve sıralanan kapsamlı teknik gereksinimler listesine yerinde incelemeler dikkate alınacak. Başvurular için son tarihin 17 Ağustos 2020 olduğunu da hatırlatalım. Hem kazanan tasarımlar yetişkin kategorisi için 30 Eylül ’de gençleri içinse 20 Ekim ’de ilgili kanallardan duyurulmuş olacak. 

Hakkında admin

Check Also

Çin Polisi, 4,2 Milyar Dolar Değerinde Kripto Paraya El Koydu

Çin Polisi, 4,2 Milyar Dolar Değerinde Kripto Paraya El Koydu

Çin’de bugüne kadar 109 kişinin tutuklandığı PlusToken soruşturması geçtiğimiz gün Çinli yetkililerin büyük bir kararına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir