Anasayfa / Genel / NASA, 2022 ’deki ExoMars Uzay Aracı İçin Yeni Bir Yapay Zekâ Geliştiriyor

NASA, 2022 ’deki ExoMars Uzay Aracı İçin Yeni Bir Yapay Zekâ Geliştiriyor

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), 2022 yılında epeyce önemli bir göreve imza atacak. Ajans, kızıl gezegen Mars ’a Rosalind Franklin, veya ‘ExoMars ’, isimli bir uzay aracı gönderecek oysa görevi daha kolay ve bereketli hâle getirmek için incelemeler çoktan başlamış durumda. Bu göreve bir katkıysa NASA göre yapılacak.

Amerika Birleşik Devletleri ’nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars yüzeyinde antik hayat belirtileri arayacak ExoMars uzay aracı için yapay akıl geliştiriyor. NASA ’nın geliştirdiği suni zekâ tamamen gezegenimize gönderilen verilerin boyutları daha da minik olacak ve böylece veri alışverişi daha çabuk yapılabilecek.

Uzay aracı kendi kararlarını verecek:

exomars

NASA ’nın hemen üstünde çalıştığı ve eğittiği yapay akıl, ExoMars aracının Mars ’ta neleri incelemesi ve bize hangi bilgileri vermesi gerektiğini belirleyerek ona tarafından veriler toplayacak ve yönlendirecek. Bu sayede uzay aracından gelen veriler aralarında gereksiz veriler olmayacak.

NASA ’nın geliştirdiği bu suni zekâ doğru ExoMars uzay aracı da bir ilk olarak karşımıza çıkacak. ExoMars uzay aracı, Mars ’a olan yolculuğu için Dünya ’dan kalkış yaptığında yeni yapay akıl sistemine sahip olan birincil uzay arabulucu olacak. ExoMars ’ta kullanılacak yapay akıl şu an için sadece Mars ’a özel deneme edilse de gelecekte Jüpiter ’in ve Satürn ’ün uydularına olan yolculuklar için de kullanılabilecek.

exomars

Uzun bir sürenin arkasından adını bir kez daha duyduğumuz ExoMars projesi, Avrupa Uzay Ajansı ve Rusya Federal Uzay Ajansı ’nın iki taraflı bir projesi olarak ortaya çıktı. Bundan yaklaşık 4 sene önce başarısızlıkla sonuçlanan birincil uzay aracı denemesinin arkasından ajanslar baştan Mars ’a ulaşmaya çalışıyor.

Yeni ExoMars uzay aracı, her şey yolunda gitmiş olsaydı bu yaz aylarında Mars ’a varmak üzere fırlatılacaktı fakat koronavirüsün etkisini göstermeye başlamasıyla birlikte fırlatma 2022 yılına ertelendi. Projenin esas amacı, Mars ’ta geçmiş veya şu anda herhangi bir hayat olup olmadığını tahlil etmek.

Hakkında admin

Check Also

Lenovo, Hem İş Hem Oyun İçin Kullanılabilecek Legion Serisi Dizüstü Bilgisayarlarını Tanıttı

Lenovo, Hem İş Hem Oyun İçin Kullanılabilecek Legion Serisi Dizüstü Bilgisayarlarını Tanıttı

Çin merkezli teknoloji devi Lenovo, bugün iki yeni dizüstü bilgisayarının duyurusunu gerçekleştirdi. Şirketin tanıttığı cihazlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir