Anasayfa / Genel / MKV Videoları MP4 ’e Dönüştürme Nasıl Yapılır?

MKV Videoları MP4 ’e Dönüştürme Nasıl Yapılır?

Ayrı video, ses ve altyazı dosyalarını kullanıcıya tek bir dosya olarak sunan, bir nevi zarf görevi görebilen MKV formatındaki dosyalar o kadar kullanışlı olmuyorlar. Çoğu video oynatıcıyla uyumsuz olan MKV videoları MP4 formatına çevirerek çok daha kullanışlı ışık halkası getirebilirsiniz. MKV videoları MP4 formatına çevirmek dosya paylaşımı konusunda da işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Genelde DVD, Blu-ray gibi disklerden kopyalanan MKV videoları MP4 formatına çevirme işlemi için kullanıcıların uygulayabileceği ayrı yöntemler var. MKV videoları MP4 formatına çevirme işlemini online olarak veya bilgisayarınıza yüklediğiniz bir program ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Sizin için MKV videoları MP4 formatına transformasyon yöntemlerini an be an anlattık.

MKV videoları MP4 formatına şekil değiştirme nasıl yapılır?  

Adım #1: Buradan VLC Media Player programını indirin. Adım #2: Media menüsünden Convert / Save bölümünü açın. Adım #3: Add butonuna tıklayarak dönüştürmek istediğiniz dosyayı seçin. Adım #4: Profile bölümünden H.264 + Mp3 (MP4) formatını seçin. Adım #5: Yeni dosyanın kaydedilmesini istediğiniz hedef klasörü seçin. Adım #6: Start butonuna tıklayın. Adım #7: Videonun uzunluğuna yan olarak değişen bir sürede şekil değiştirme işlemi tamamlanacak.

Adım #1: VLC Media Player programını indirin

MKV videoları MP4

Buradan VideoLAN resmi internet sitesine girerek bedava olarak VLC Media Player programını bilgisayarınıza indirin ve kurulumu tamamlayın. Resmi internet sitesi haricindeki internet sitelerinden programın indirilmesi bilgisayarınızın güvenliği sebebiyle öğüt edilmiyor.

Adım #2: Media menüsünden Convert / Save bölümünü açın

MKV videoları MP4

Programın kurulumunu tamamladıktan sonradan açın. Sol üstteki köşede göreceğiniz Media, Medya menüsünü açın. Menüde Convert / Save, Dönüştür / Kaydet bölümünü açın. Bu bölüme Ctrl + R tuş kombinasyonuyla da zahmetsizce ulaşabilirsiniz. 

Adım #3: Add butonuna tıklayarak dönüştürmek istediğiniz dosyayı seçin

MKV videoları MP4

Convert / Save, Dönüştür / Kaydet bölümündeki Add, Ekle butonunu kullanarak dönüştürmek istediğiniz MKV videosunu seçin ve programa ekleyin. Eğer yanlış bir videoyu eklediyseniz Remove, Kaldır butonuna kullanarak videoyu kaldırabilirsiniz.

Adım #4: Profile bölümünden H.264 + Mp3 (MP4) formatını seçin

MKV videoları MP4

Profile, Profil yazısının yanına yer alan menüyü açın. Karşınıza öyle çok öbür video / ses formatı çıkacak. Bunlar arasından H.264 +Mp3 (MP4) yazan seçeneğe tıklayın. Dilerseniz bu bölüm üzerinden sonra videolarınızı farklı formatlara dönüştürebilirsiniz.

Adım #5: Yeni dosyanın kaydedilmesini istediğiniz kasıt klasörü seçin

MKV videoları MP4

Destination File, Hedef Dosya satırının yanından yer alan Browse, Seç butonuna tıklayarak MP4 formatına dönüştürülecek olan dosyanızın kaydedileceği klasörü seçin. Yeni dosyanızı eski dosya ile benzer klasöre kaydedecekseniz farklı bir isimle kaydetmeniz önerilir. Dönüşüm işlemi sonrası depolama alanını daraltmaması için eski dosyanızı silebilirsiniz. 

Adım #6: Start butonuna tıklayın

MKV videoları MP4

Gerekli tüm düzenlemeleri yaptıktan sonradan ekranın en aşağıda yer alan Start, Başla butonuna tıklayarak MKV videoları MP4 formatına dönüştürme işlemini başlatın. İşlem süresi, videonuzun uzunluğuna ve bilgisayarınızın performansına kadar değiştirme gösterecektir. 

Wondershare UniConverter ile MKV – MP4 transformasyon: 

Adım #1: Buradan Wondershare UniConverter programını indirin.  Adım #2: Convert, Dönüştür bölümünü açın. Adım #3: Add Files, Dosya Ekle butonuna tıklayarak dönüştürmek istediğiniz video veya videoları seçin. Adım #4: Seçtiğiniz videoyu programda açarak düzenleyebilirsiniz.  Adım #5: Convert All, Hepsini Dönüştür butonuna tıklayın. Adım #6: Açılan ekranda MP4 formatını seçin. Adım #7: Dönüştürülen dosyanın kaydedileceği hedef klasörü seçin. Adım #8: Düzenlemeleri tamamladıktan sonra Convert All, Hepsini Dönüştür butonuna tıklayın. Adım #9: Videoların uzunluğuna bağlı olarak değişen bir sürede dönüşüm işlemi tamamlanacak. Adım #10: Dönüştürdüğünüz dosyalara programın Converted, Dönüştürülen bölümünden ulaşabilirsiniz. 

MKV videoları MP4

Wondershare UniConverter MKV videoları MP4 formatına şekil değiştirme işlemi için kullanabileceğiniz en profesyonel programlardan bir tanesine. sıkça MKV videoları MP4 formatına dönüştürüyorsanız veya video kurgu işlemleri yapıyorsanız programı satın alabilirsiniz, eğer birkaç defa kullanacaksanız programın test sürümünden yararlanabilirsiniz. 

Cloud Convert ile MKV – MP4 şekil değiştirme (Online): 

Adım #1: Buradan Cloud Convert internet sitesini açın. Adım #2: Select File butonunu kullanarak dönüştürmek istediğiniz videoyu seçin. Adım #3: Convert to butonunun yanındaki açılır menüden MP4 formatını seçin. Adım #4: Ekranın altında yer alan, kırmızı renkli Convert butonuna tıklayın. Adım #5: İşlem tamamlandığı süre yeşil renkli Download butonunun olduğu ekran açılacak. Adım #6: Download butonuna tıklayarak MP4 formatındaki dosyanızı bilgisayarınıza indirin.

MKV videoları MP4

Eğer bilgisayarınıza herhangi bir program düzenlemek istemiyorsanız MKV videoları MP4 formatına online transformasyon hizmeti veren internet siteleri işinize yarayacaktır. Online video dönüştürme işlemini sık sık yapacaksınız Cloud Convert hizmetini Chrome uzantısı olarak Google Chrome internet tarayıcınıza ekleyebilirsiniz.

Online UniConverter ile MKV – MP4 dönüştürme (Online):

Adım #1: Buradan Online UniConverter internet sitesini açın. Adım #2: Asıl ekrandaki büyük artı işareti butonuna tıklayarak dönüştürmek istediğiniz dosyayı seçin. Adım #3: Dönüştürmek istediğiniz dosyayı sürükle / bırak yöntemi ile de sisteme ekleyebilirsiniz. Adım #4: Ready to butonunun yandaki açılır menüden MP4 formatını seçin. Adım #5: Convert butonuna tıklayın. Adım #6: İşlem tamamlandığı vakit Download butonunun olduğu ekran açılacak. Adım #7: Download butonuna tıklayarak MP4 formatındaki dosyanızı bilgisayarınıza indirin.

MKV videoları MP4

media.io internet sitesi üzerinden ulaşabileceğiniz Online UniConverter hizmetini dilerseniz bilgisayarınıza program olarak da indirebilirsiniz. Online UniConverter online video şekil değiştirme hizmetini birdenbire çok video formatı başkalaşmak için de kullanabilirsiniz.

Hangi yöntemi tercih etmeliyim?

MKV videoları MP4

MKV videoları MP4 formatına dönüştürmek için kullanabileceğiniz online ve masaüstü yöntemleri anlattık. Online transformasyon hizmeti veren internet siteleri aynı sistemlere sahipler. Yukarıdaki programlar bilgisayarınızda yüklü değil ise arasında bir seçim yerine getirmek durumundasınız. 

VLC Media Player programını sadece dönüşüm işlemi için değil, böylece çok bambaşka formattaki videoyu izlemek için de kullanabilirsiniz. Wondershare UniConverter programı ücretli olarak hizmet veriyor lakin programı indirdikten sonra kurgu işlemleri de yapabiliyorsunuz. Tercihinizi yaparken bunları dikkate alabilirsiniz.

MKV videoları MP4

Online dönüştürme mi, program ile transformasyon mi sorusunun yanıtı ise kullanıcı alışkanlıklarına tabi olarak değişecektir. çoğu kez video formatları aralarında dönüştürme yapacaksınız bilgisayarınıza bir program indirmek işinizi kolaylaştıracaktır. Bilgisayar depolama alanında bu program yer kaplayacaktır lakin internet kotanızdan harcamadan video dönüştürme işlemi yapabileceksiniz.

Online dönüştürme hizmeti veren internet siteleri, sıkça video dönüştürme işlemi yapmayan kullanıcılar için ideal platformlardır. Lakin online şekil değiştirme işlemi yaparken işlem boyunca internete ast olmanız gerektiğini unutmayın. Benzer şekilde video uzunluğuna alt olarak internet kotanızdan harcayacağınızı da hatırlatmakta yarar var.

Sizin için MKV videoları MP4 formatına dönüştürme işlemi nasıl yapılır sorusunu yanıtladık ve kullanabileceğiniz yöntemleri anlattık. Transformasyon işlemi yerine getirmek için bir program indirecekseniz veya online şekil değiştirme işlemi yapacaksınız kullanacağınız internet sitelerinin tehlikesiz olduğundan kesin olun.

Hakkında admin

Check Also

Spotify, Google Hesabı ile Giriş Yapma Özelliğini Kullanıma Açtı

Spotify, Google Hesabı ile Giriş Yapma Özelliğini Kullanıma Açtı

Çok uzun yıllar boyunca internet kullanıcıları hemen her platforma üye olmak için ayrı ayrı oturum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir