Anasayfa / Genel / MIT Mühendisleri, Gıdaların Raf Ömürlerini Uzatacak İlginç Bir Yöntem Geliştirdi

MIT Mühendisleri, Gıdaların Raf Ömürlerini Uzatacak İlginç Bir Yöntem Geliştirdi

MITOS ’de çevre mühendisliği bölümünde yardımcı doçent olarak devir yapan Benedetto Marelli, Tufts Üniversitesi ’nde doktora sonrası çalışmasını yaparken bir gün tesadüf eseri ipekli kullanımıyla alakalı bir kitaba rastladı. Üniversitenin laboratuvarı için gerçekleştirilen yemek yemek pişirme yarışmasında her setin ipekli içermesi istenince Marelli, yanlışlıkla tezgâhı üzerinde ipeğe sarılmış bir miktar çilek unuttu.

Yaklaşık Olarak bir hafta sonradan döndüğünde ipekle etkileşim hâlinde olan çileklerin hâlâ yenebilir hâlde olduğunu ayrım eden Marelli, diğer çileklerinse şimdiden bozulmuş olduğunu gözlemledi. Bu şart, daha evvelden ipeğin biyomedikal uygulamaları üzerine çalışmalar yürüten araştırmacıda şok etkisi yarattı. Marelli, rastlantı eseri keşfettiği bu durumla gıda israfı sorununa çözüm bulabileceğini fark etti ve çalışmalara başladı.

Yanlışlıkla yapılan keşif, yiyecek israfının önüne geçebilir:

ipekle kaplanan çilek

MIT ’de doçentlik görevini sürdüren Benedetto Marelli, bu konuda ayrı bilim insanlarından takviye almaya karar verdi. Bu bilim insanlarının ekipte yer aldığı Cambridge Crops firmasıysa Marelli ’nin keşfini yeniden sınamak ve genişletmek istedi.

Firma, basit bozulan tüm yiyecekler için raf ömrünü uzatacak ürünler geliştirmeyi amaçlamaktaydı. Firmanın bu keşif doğru dünya genelinde yiyeceklerin raf ömrünün uzaması ve büyük yük teşkil eden savurganlık sorununa bir çözüm bulunması bekleniyor. Bunun bir sonucu olarak taze gıdaya daha kolay ulaşmak bundan böyle daha başarılı bir şekilde olası olacak.  

Kolay bir sorun için epeyce bereketli bir çözüm: 

ipekle kaplanan muz denekleri

Bildiğiniz üzere dünya nüfusunun %10 ’u açlıkla mücadele ederken her yıl küresel yiyecek stokunun üçte biri bilinçsizce müsriflik ediliyor. Yiyecek israfının; gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sosyal ve hesaplı etkisi olduğu bir hakiki. Her ne dek karşımıza meydana çıkan birçok bambaşka teknoloji bizlere taze besinlerin ömrünü uzatacak çözümler sunsa da bu çözümlerin birçok bünyesinde gıdaların genetikleriyle oynanması, paketleme malzemeleriyle çevre için risk gibi riskleri barındırıyor. Çoğu süre da bu duruma yüksek maliyetler eşlik ediyor diyebiliriz. 

Marelli ise bu durumu şöyle değerlendiriyor: “Bugüne kadar, tarım teknolojileri ve yiyecek üzerine geliştirilen çözümlerin büyük çoğunluğu, genetik mühendisliği, cihaz mühendisliği, yapay zekâ ya da bilgisayar bilimlerine dayanıyordu. Ama bunun yerine nano materyaller ve biyo materyaller tercih edilebilir.”  

Marelli ’ye kadar ipekli kullanımı, gıda endüstrisinin karşılaştığı çoğu sorun için mükemmel bir fırsat olabilir ve gıdaların özlerinin değiştirilmesine lüzum kalmadan raf ömrünün uzamasını sağlayabilir. Gıdaların ipekle kaplanması doğru yiyeceklerin lezzet, koku ve dokuların hiçbir şekilde değişmeyeceğini de gösteren Marelli, bu durumun aksine gıdaların raf ömrünü doğal bir şekilde uzatarak doğaya, ekonomiye ve insanlığa büyük katkısı olacağını düşünüyor. İddiaya göre bu dilekçe, gıdaların raf ömrünü doğal yollarla %200 ’e dek artırabilir.  

Hakkında admin

Check Also

P.T.'nin PlayStation 5'te Oynanamayacağı Resmen Açıklandı

P.T.’nin PlayStation 5’te Oynanamayacağı Resmen Açıklandı

Sony’nin yeni nesil konsolu PlayStation 5’in geriye dönük uyumlulukla geleceği açıklanmış ve hatta PlayStation 5’te …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir