Anasayfa / Genel / Microsoft’tan Windows 10’un Tüm Ayarlarını Değiştiren Ninjutsu OS’a Telif Hakkı Şikayeti

Microsoft’tan Windows 10’un Tüm Ayarlarını Değiştiren Ninjutsu OS’a Telif Hakkı Şikayeti

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’un şu sıralar, başa çıkmak zorunda olduğu ilginç bir sorun var. Bu sorun, Windows 10’un bütün ince ayarlarını otomatik olarak değiştiren ve hatta Windows 10’un bir takım özelliklerini devre dışı bırakan Ninjutsu OS.

7 Mayıs’ta piyasaya sürülen Ninjutsu OS, Windows 10’un tüm özelliklerini az daha her yerde düzenliyor. Diğer Taraftan bu yazılımı kullanmaya karar veren Windows 10 kullanıcıları, 800’den fazla yeni araca sahip oluyorlar. Bu araçlar daha fazla, Windows 10’un güvenlik ve gizliliğini artırsa da Windows 10’un bazı özelliklerini devre dışı da bırakabiliyorlar. İşte Microsoft’u rahatsız eden de özelliklerinin devre dışı kalması ve şu anda bu durum, Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası (DMCA) dahilinde şikayet konusu oldu.

Ninjutsu OS

Ninjutsu OS’un geliştiricisi, yazılımı, data teknolojileri alanına giriş yapan yeni kişiler ve öğrenciler için tasarladığını söylüyor. Data teknolojilerinde kurulması gereken onlarca ilave yazılımın olduğunu ifade eden geliştirici, Ninjutsu OS’un bütün bunları içinde bulunduran bir yazılım olduğunu, yani fena bir amacının olmadığını söylüyor. Ancak Microsoft’a kadar koşul pek de pek değil.

Business Software Alliance isimli bir şirket, Microsoft adına Ninjutsu OS ile ilgili bir DMCA şikayeti oluşturdu. Bu şikayette söz konusu yazılımın, Microsoft’un telif haklarına sahip olan ve kamuya açık olmayan verilerine eriştiği iddia ediliyor. Fakat Ninjutsu OS projesinin geliştiricisine kadar böyle bir durum söz konusu değil ve Microsoft’un şikayeti istenilen sonuca ulaşamayacak.

Ninjutsu OS

Ninjutsu OS, temelinde fazlasıyla sinyâl bir proje. Dahası bu projeyle birlikte gelen arayüz de özellikle gaye kitle için fazlasıyla çekici görünüyor. Oysa Microsoft’un iddialarının doğru olması durumunda bu yazılımın tüketiciler için de bir tehlike içerdiğini unutmamak gerekiyor. Çünkü Ninjutsu OS’un art niyetli olması durumunda kullanıcıların verilerinin çalınması işten bile değil. 

Microsoft namına yapılan DMCA şikayetinde, laf konusu yazılımın yayınlama ve dağıtımının derhal durdurulması istek ediliyor. Çünkü Microsoft cephesine göre Windows 10’a yeni özellikler eklemek herhangi bir sorun teşkil etmese de Windows 10’un özelliklerinin devre dışı bırakılması, Microsoft’un yazılım koşullarını açıkça ihlal ediyor. Görünen o ancak önümüzdeki günler, Microsoft ve Ninjutsu OS açısından fazlasıyla hareketli geçecek. 

Hakkında admin

Check Also

Dünyanın En Hızlı Mobil İnternetine Sahip Operatörleri Açıklandı

Dünyanın En Hızlı Mobil İnternetine Sahip Operatörleri Açıklandı

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli telekomünikasyon operatörü Etisalat, Ookla tarafından dünyanın en hızlı mobil operatörü ilan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir