Anasayfa / Genel / Microsoft PowerShell Nedir, Ne İşe Yarar?

Microsoft PowerShell Nedir, Ne İşe Yarar?

Günümüzde, grafik kullanıcı arayüzü (GUI) gibi standart yöntemlerden, komut satırı arayüzlerine (CLI) kadar bilgisayar sistemleri ile etkileşimde bulunmanın ve yönetmenin birkaç yolu vardır. Bunlar ayrıca başvuru formu programlama arayüzü (API) çağrıları ve web tabanlı yönetim arayüzleri gibi ilave yöntemlerle desteklenmektedir.

Doğan ihtiyaçları yerine getirmek için günümüzde yaygın olarak kullanılan bir CLI yöntemi de Microsoft Windows PowerShell‘dir. PowerShell’in temellerini, nasıl kullanılabileceğini, ne işe yaradığını bu yazımızın peşinde net bir şekilde kavrayacaksınız. Hemen, Microsoft PowerShell ’i tüm başlıca hatlarıyla anlattığımız yazımıza geçelim.

Microsoft PowerShell nedir?

Microsoft Powershell nasıl kullanılır

Windows PowerShell, standart tabanlı uzaklaşma protokollerini kullanarak ayrıca bağımsız ayrıca de ağa emrindeki tipolojilerdeki ayrı cinsten ortamların yapılandırılmasını, yönetimini basitleştirmek için cmdlet adı verilen küçük programları kullanan, komut dosyası dili özelliklerine sahip etkileşimli bir nesne yönelimli komut ortamıdır.

Microsoft, PowerShell’in ilk sürümünü yayınladığında, DOS tabanlı komut istemi arayüzünün eksikliklerini gidermeyi amaçlıyordu. Karışık script dilleriyle yazılan nesnelerin yönetimi konusunda sıkıntılar vardı. Bu yüzden Microsoft temelli olarak yazılımlar için özel bir script dili olarak görev yapacak ve idare görevlerini otomatik hâle getirebilecek güçlü ve esnek bir yapıda olan PowerShell ortaya atıldı.

Microsoft Powershell ne işe yarar?

powershell

Yazımızın buraya kadarki kısmında PowerShell hakkında temel bilgileri öğrendiniz. Hemen bu temel bilgilerle neler yapabileceğiniz konusunda sizlere düşünceler verelim ve peşinde bu bilgilerle keşfe çıkın. 

PowerShell, BT uzmanlarının, Windows işletim sisteminin ve Windows sunucularında çalışan diğer uygulamaların yöntemlerini denetlemesine ve otomatik hâle gelmesine yardımcı olur. Keza yöneticilerin COM ve WMI ’ya tam erişim aracılığıyla uzakta ve lokal Windows sistemindeki görevlerini yerine getirmesini sağlar.

Pat Diye fazla komutun birleştirilerek ve komut dosyaları yazılarak görevlerin daha bereketli gerçekleşmesine olanak sağlar. Sistem yöneticisinin faal dizin kullanıcısı oluşturduğunda, bunu yalnızca kolay bir PowerShell cmdlet yardımıyla yapabilir.

Microsoft PowerShell nasıl kullanılır?

Adım #1: Windows arama çubuğuna “Windows PowerShell” yazın. Dilerseniz Çalıştır’a girerek “powershell” yazarak da aynı araca ulaşabilirsiniz. Adım #2: Meydana Çıkan komut çubuğuna yazacağımız cmdt’ler ile dilediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kodlar için bir sonraki başlığa göz atın.

PowerShell’in çoğu kullanımı vardır. PowerShell keza etkileşimli bir dil hem de bir komut dosyası aracı olarak işlev görür. Her iki uygulama durumu da sistemlerin daha kolay yönetilmesine ve BT uzmanları için büyük bir esnekliğe müsade verir.

PowerShell’in en önemli avantajlarından biri, diğer bir sisteme uzaktan bağlanma yeteneğidir. Yönetici, uzak olan bir sunucuya bağlı olmak ve komutları aracısız olarak o spiker üstünde çalışıyormuş gibi çalıştırmak için uzaktan bir PowerShell oturumu kullanabilir. Uzak idare edilir ve BT uzmanlarına zaman kazandırır. 

PowerShell komut dosyaları oluşturma söz konusu olduğunda, tutarlı görevleri ve adımları sıralı gerçekleştirme yeteneği BT yöneticileri için büyük bir avantajdır. PowerShell, sanal bir ortamda yeni bir sunucunun tamamlanmasından Microsoft 365’teki yeni posta kutularının yapılandırılmasına ve aradaki birçok ek işleve dek birçok görevi otomatikleştirir.

Microsoft Powershell kodları

Microsoft PowerShell kodları:

Active Directory (Modül): Bu modül, bilgisayarlar, kullanıcılar, gruplar ve hesaplarda depolanan yetkiler gibi Active Directory nesnelerinin yönetilmesini sağlıyor. Exchange Server (Modül): Bu modül, Exchange Server ’ların tam yönetimini sağlıyor. Modülün içerisinde çoğu ek cmdlet bulunuyor ve bunlar Exchange e-posta sunucusuna tam destek sağlıyor. Get-Help (cmdlet): Bu cmdlet, syntax kullanımları ve komutlarla ilgili yararlı bilgileri sağlıyor. Get-Command (cmdlet): Yürütüldüğü zaman mevcut olan komutların listesini sağlar. Hangi komutların olduğunu görmenizi sağlar. Set-Variable (cmdlet): Tekrardan uygulamak istediğiniz kodları, çoklu nesneleri, dosya yollarını depolamaya yarayan değişkenleri oluşturan cmdlet ’tir. Invoke-Command (cmdlet): Başlıca yerel bilgisayardan çalıştırılıp uzaktaki bilgisayarların komutları ile hedeflemek için kullanılan cmdlet. Pipeline (|): PowerShell ’in özelliklerinden birisi | karakteri ile komutları birbirine bağlamasıdır. Bilhassa kullanıcı adı oluşturma, kullanıcıyı bir emniyet grubuna eklemek veya varsayılan parolayı sıfırlamak gibi fazla adımlı işlemlerde işe yarıyor. Function (): Bu işaretlerin () arasına alınan komut fonksiyonları bir ya da daha fazla defa işlenebiliyor. Out-File (cmdlet): PowerShell ’in komut çıktısını bir dosyaya aktarmayı sağlar. Örneğin kullanıcı hesaplarının listesi alınıp sonradan kullanılmak üzere bir metin dosyasına kaydedilebilir. Import-Module (cmdlet):  Daha fazla modülü PowerShell yapısına katmayı sağlar.

Microsoft PowerShell hangi kullanıcılara yöneliktir?

Microsoft Powershell kimler için

PowerShell, yaratıcılık üstüne düşünen kullanıcıların, uzakta erişimle işlerini gözden geçirmek için çözüm arayan sistem yöneticilerinin, donanım ve yazılım aralarında kendi uygulamalarını geliştiren yazılımcıların PowerShell ’i sıklıkla kullandığını söyleyebiliriz.

PowerShell, yeni komutlar, syntax ve mantık sırası ile çoğu şeyi içinde barındırsa ve karmaşık gözükse bile Microsoft, PowerShell ’in kurumsal uygulamalarla entegre olması için zorunlu araçları sağlıyor. Açık kaynak kodlu olması sebebiyle de bütün sistem yöneticilerinin alaka alanına girdi.

PowerShell’deki komutların bir diğer adı cmdlet ’tir. Her bir cmdlet ’i ayrı olarak kullanabilirsiniz. PowerShell, bilgisayardaki dosya sistemlerine erişmenize arabuluculuk eder. PowerShell sağlayıcıları, kayıt defteri ve sertifika depoları gibi diğer veri depolarına, dosya sistemine erişirken size rahatlık sağlar.

Düzenlenmiş kodlar veya betikleri kullanarak kendi cmdlet ve işlev modüllerinizi oluşturabilirsiniz. PowerShell keza, UNIX kabuk betiklerine ve cmd.exe toplu iş dosyalarına aynı betikleri destekler. Altında bir takım cmdlet ve açıklamaları yer almaktadır.

Microsoft PowerShell ’in avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Microsoft Powershell avantaj ve dezavantaj

Kullanımda olan her şeyde olduğu gibi PowerShell ’in de birçok fayda ve dezavantajı bulunmaktadır. Öğrenme kolaylığı, nesne tabanlı oluşu, VBScript ve cmd.exe ile karşılaştırıldığında daha pozitif işlev sağlaması, akışkan türü belirtme zorunluluğu olmaması, arka plan işleri (background job) kavramının olması gibi durumlar programın kullanıcılara sağladığı avantajlardır.

.NET Framework gerekliliği, text tabanlı çalışması, güvenlik riskleri olması, uzakta bağlantı için web sunucu çalıştırma gerekliliği programın dezavantaj olarak sayabileceğimiz özellikleridir. Özellikle bilgisayarlara uzaktan bağlanırken oluşan risk nedeniyle bu işi yapan insanlara fazla bir güven vermemektedir. PowerShell ’in dezavantajlarının genel anlamıyla güvenlikle ilgili olduğunu söyleyebiliriz.

Microsoft PowerShell ’i nasıl indirebilirim?

Microsoft powershell indir

PowerShell, Windows 7 ’den sonraki bütün Windows sürümlerinde kendiliğinden olan bir uygulamadır. Windows Server açısından, 2008 R2 ’den sonraki sürümler için entegrasyon sağlanmış durumdadır. Eski Windows sürümlerinde de PowerShell çalıştırılabilir ama indirilmesi ve kurulumunun yapılması gerekmektedir.

PowerShell ’i yüklemek için Windows Management Framework (WMF) aracına sahip olunmalıdır. WMF ’nin sürüm numarasıyla yüklenecek PowerShell sürüm numarası uyumludur. Windows Management Framework 5.0 versiyonunu buradan indirebilirsiniz. PowerShell ’in son sürümünü ise buradan indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Microsoft Powershell programına alternatif programlar hangileridir?

Microsoft Powershell alternatif programlar

Bash (Unix Shell) Z Shell Linux SSH PuTTY OpenSSH Cygwin GNOME Terminal Cmder Pash

Hakkında admin

Check Also

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Radar sistemleri, hız sınırlarını aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir