Anasayfa / Genel / Microsoft, Polislere Yüz Tanıma Sistemi Satmayacağını Açıkladı

Microsoft, Polislere Yüz Tanıma Sistemi Satmayacağını Açıkladı

Microsoft başkanı Brad Smith, önceki gün Washington Post ’a verdiği bir demeçte çok tartışılan yüz tanınma sistemlerinin emniyete satılması konusuna da değindi. Smith bu teknolojinin yönetilmesi konusunda insan haklarına dayalı bir ulusal yasa düzenlenmediği sürece laf konusu sistemlerin Amerika Birleşik Devletleri polisine katiyen satılmayacağını söyledi. Şirketin verdiği bu kararla Amazon ve IBM ’e aynı şekilde hareket etmesinin günümüzde fazla konuşulan polis şiddeti sonucu yapılan ırkçı protestoları destekler nitelikte olduğu yorumları yapıldı.

IBM ’in hafta başında yapmış olduğu yüz tanıma sitemiyle ilgili açıklamasından daha sonra gözler polise ve devletlere data sağlayan iki dev şirket olan Amazon ve Microsoft ’a çevrilmişti. Amazon, çarşamba günü yaptığı açıklamayla polise yapılan satışların 1 yıl süreyle durdurulacağını bildirmişti. Microsoft başkanı Smith de iki şirketi destekledi ve insanların hayatlarının korumanın bir yolunun da bu olduğunu söyledi.

Hâlâ satış yapan bazı şirketler mevcut:

microsoft

IBM, Amazon ve son olarak da Microsoft tarafından uygulanan bu yeni karara rağmen polise yüz tanınma sistemi satmaya devam eden birkaç küçük çaplı şirketin var olduğu aşina bir reel. Buna rağmen dünyaca tanınan üç büyük şirketin bu tavrı benimsemesi oldukça önemli gibi görünüyor. Smith de bahşedilen bu kararın bilhassa insan haklarını gözetmek adına verildiğini her fırsatta tekrarlıyor.

George Floyd isimli siyahi vatandaşın ABD ’nin Minneapolis kentinde polis tarafından öldürülmesinden fazla sonra gelebilen bu karar için tepki gösterenler de yok değil. Bir Takım çevreler olayın üzerinden geçen iki haftayı aşkın süreden sonradan yapılan açıklamada azıcık geç kalındığı yorumlarını yapıyor. Gizliliği savunan kesimler polisin yüz tanınma sistemi kullanması konusundaki endişelerini sıkça tekrarlarken şirketlerin olayların durulmasının peşinde ilerleyen zamanlardaki tavrının ne olacağı merak konusu.

Hakkında admin

Check Also

Trabzon'da Yapay Zeka Destekli Ekranlar, Maskesiz Gezenleri Koronavirüs Gibi Gösteriyor

Trabzon’da Yapay Zeka Destekli Ekranlar, Maskesiz Gezenleri Koronavirüs Gibi Gösteriyor

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde maske takmadan dolaşan vatandaşlar için yeni bir uygulama başlattı. Otobüs …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir