Anasayfa / Genel / Microsoft, Haber Editörleri Yerine Yapay Akıl Kullanmaya Başladı

Microsoft, Haber Editörleri Yerine Yapay Akıl Kullanmaya Başladı

Microsoft CEO’su Satya Nadella her zaman için işçilerin yerine yapay zekânın (AI) kullanılmasındansa yapay zekânın da işçilerle birlikte kullanıldığı bir sistemi savunagelmişti. aynı zamanda görünen o ama Microsoft her şeyi yapay zekânın yaptığı bir çözüm fırsatı eline geçtiği durumda da bunun isteyerek uyguluyor. 

BusinessInsider’da yer alan habere göre Microsoft Haber, MSN.com’daki onlarca editörü işten çıkardı. Microsoft Haber bunun yerine suni zekâ göre çalıştırılan bir haber seçme sistemi kullanmaya başladı. ABD’de haber denince akla gelen en önemli internet sitelerinden olan MSN.com, 140 ülkeden 500 milyon kişiye ulaşılıyor. Yapay akıl sistemi ile birlikte toplam 50 çalışanın işten çıkarıldığı söyleniyor. Bu çalışanların Microsoft’un doğrudan çalışanı olmadığı, Aquent ve MAQ Consulting gibi istihdam ajansları aracılığıyla çalıştığı belirtiliyor.

Yapay akıl sistemi kaliteli olacak mı?

MSN.com

öte taraftan suni akıl haber birleştirme sisteminin önerdiği haberlerin kalitesine dair soru işaretleri bulunuyor. Örneğin bu sistemde sahte ve yanlış yönlendiren haberler kullanıcıların karşısına çıkabilir. Microsoft Haber, AI’ı içerikleri taramak ve bu nedenle yeni olma, kategori, konu tipi, kanaat içeriği ve potansiyel popülarite gibi boyutları bilmek için kullandıklarını ve bunları editörlerine sunduklarını belirtiyor.

Microsoft Haber’in açıkladığına tarafından yapay akıl algoritmaları içeriklere yerinde fotoğrafları öneriyor ve sonrasında da editörler gün her tarafında en çok okunan haberleri düzenleyip sergiliyor. Microsoft, şirket bünyesindeki ‘insan faktörü‘nden kurtulmaya çalışıyor zira bu çalışanlar şirkete saatlik 40 dolara mal oluyor.

Microsoft News

BusinessInsider, bu hamlenin Microsoft Haber’e sahip olan Bing ekibinin işi olduğunu bahis ediyor. Bir Microsoft sözcüsü, kendi işletmelerini tüm öteki şirketler gibi düzenli olarak değerlendirdiklerini ve bu nedenle zaman zaman bazı alanlarda yatırımların arttığını ve bazılarında da yeniden yapılandırma yaptıklarını söyledi. Sözcüye kadar bu kararlar, sürekli koronavirüs salgınından kaynaklanmıyor.

Hakkında admin

Check Also

Porsche Taycan Satışları Beklentileri Karşılayacak

Porsche Taycan Satışları Beklentileri Karşılayacak

2020 yılı hemen hiçbir şey için iyi geçen bir yıl olmadı. Otomobil üreticileri ise pandemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir