Anasayfa / Genel / Mercedes ve Nvidia, Yeni Nesil Otonom Sürüş Platformu Geliştirmek İçin Ortaklık Kurdu

Mercedes ve Nvidia, Yeni Nesil Otonom Sürüş Platformu Geliştirmek İçin Ortaklık Kurdu

Mercedes-Benz, otomobillere OTA (Over the Air/kablosuz) yazılım güncellemelerinden otonom sürüşe desteğine değin yepyeni teknolojiler sunacak yeni cins bir platform ilerletmek için Nvidia ile iş birliğine gitti. Alman araba üreticisi, yeni teknolojiyi 2024’ten itibaren otomobillerinde etkin olarak kullanmayı planladığını açıkladı.

Yeni platform, Nvidia’nın otonom araçlar ve robotlar için geliştirdiği yonga seti teknolojisi Orin’i temel alacak ve şirketin Drive AGX yazılımını kullanacak. Nvidia, Orin’i başlangıçta Ocak 2019’da CES fuarında tanıtmış ve yonga setinin daha eksik kuvvet kullanarak saniyede 200 trilyona değin operasyon yapma yeteneği gibi en üst düzey özelliklere sahip olduğunu belirtmişti.

Mercedes ve Nvidia’nın otonom sürüş platformu ahenkli olarak güncellenecek

nvidia mercedes ortaklığı

Yeni platform, Tesla’nın Autopilot otonom sürüş sistemi ve Smart Summon gibi sürücüsüz park yetenekleri dahil almak üzere farklı alanlara yönlendirilmiş otomatik sürüş uygulamalarını destekleyen gelişmiş bir sistem yazılımı içeriyor. Keza 2024 yılından itibaren tüm Mercedes araçlarında zeki telefonlarda olduğu gibi kablosuz yazılım güncellemeler etkinleştirilecek.

Daimler CEO’su Ola Källenius, salı günü Nvidia ile yaptıkları karşılıklı açıklamada, “Buluttan yeni işlevler ve yükseltmeler indirerek sistemi sürekli olarak güncellemek ve böylece aracın değerini çoğaltmak istiyoruz” dedi. GM, Tesla ve Ford’un arkasından Mercedes’in ana şirketi Daimler de Nvidia ortaklığıyla OTA güncellemelerini araçlarına sunmaya hazırlanıyor.

Nvidia Drive, araç içi ve dışındaki peşine düşüp takip sistemleriyle güvenli bir sürüş deneyimi sağlayacak

nvidia mercedes ortaklığı

Nvidia’nın Drive sistemi, sürücünün dikkatini değerlendirmek için başını ve göz kırpma aralığını izleyerek takâtsizlik takibi yapabilecek. Nvidia, sistemin sesli, görsel ya da dokunsal uyarılar kullanarak sürücüyü uyarabileceğini söylüyor. Diğer yana Drive IX, vasıta dışındaki ortamı da izleyebilecek. Mesela sürücü araçtan inmek üzereyken yanına bir vasıta yaklaşıyorsa Nvidia Drive IX kapının açılmasını önleyecek.

Nvidia ortaklığı, Daimler ile BMW’nin otonom sürüş için iş birliklerini sona erdirmesinden hemen sonradan gerçekleşti. İki Alman otomobil devi, 2019’un başlarında otonom otomobiller, elektrikli scooter, otomobil paylaşımı ve elektrikli araç şarjını kapsayan ortaklık kapsamında 1 milyar doların üstünde masraf yapmayı planladıklarını açıklamıştı. Ancak bu ortaklık, bu hafta sona ermişti.

Hakkında admin

Check Also

Sony, Kasım Ayı Ücretsiz PlayStation Plus Oyunlarını Açıkladı

Sony, Kasım Ayı Ücretsiz PlayStation Plus Oyunlarını Açıkladı

Sony, PlayStation Plus aboneliğine sahip olan kullanıcıların kasım ayında ücretsiz olarak erişebilecekleri oyunları açıkladı. Sony’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir