Anasayfa / Genel / MEB, LGS Sınavı Öncesi Alınan Koronavirüs Önlemlerini Açıkladı

MEB, LGS Sınavı Öncesi Alınan Koronavirüs Önlemlerini Açıkladı

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını, Türkiye’deki yaşamı da olumsuz yönde etkiledi. Bilhassa de ülkemizdeki öğrenciler, bu eğitim-öğretim yılının adeta yarısını okullarından uzaktan geçirdiler. Ayrıca milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren LGS, TYT ve AYT gibi sınavlar da salgın sebebiyle ertelendi. Yapılan son açıklamalara kadar ise LGS sınavı, 20 Haziran‘da gerçekleştirilecek. 

İstediği liseye girme hayali olan milyonlarca öğrenciyi etkileyen bu sınav, bu yıl ne yazık ki koronavirüs salgını gölgesinde gerçekleştirilecek. Hal böyle olunca da Ulusal Eğitim Bakanlığı, salgınla ilgili tedbirler kapsamında LGS sınavını belirtilen tedbirler alarak gerçekleştirecek. Şimdiyse bakanlık, 19 gün daha sonra gerçekleştirilecek bu imtihan için alınan yeni tedbirleri açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı

LGS sınavında uygulanmasına karar bahşedilen yeni tedbirler

Konuyla ilgili talimatlar, Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından yazılmış olarak ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk göre Twitter üzerinden yapıldı. Yapılan açıklamalarda alınan tedbirlerden bir tanesinin imtihan esnasında görevlilerin cerrahi eldiven kullanmaları olduğu belirtilirken ikinci tedbirin ise imtihan kitapçıklarının öğrencilere yeniden dağıtılması biçiminde olduğu belirtildi.

Salon görevlileri, test kitapçıklarını dağıtırken eldiven kullanacak

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yazılı açıklamasında 20 Haziran’da düzenlenecek LGS sınavı ile ilgili alınan yeni tedbirlerden ilkinin salon görevlileri ile ilgili olduğuna değiniliyor. Buna kadar salon görevlileri, salondaki öğrencilere kitapçıklarını dağıtırken cerrahi eldiven kullanacaklar. Böylelikle muhtemel bir koronavirüs yayılımının önüne geçilmiş olacak.

LGS

Soru kitapçıkları 22 Haziran Pazartesi günü dağıtılacak

Milli Eğitim Bakanlığı’nın koronavirüsle uğraş kapsamında aldığı bir diğer LGS tedbiri ise soru kitapçıklarının öğrencilere her yerde dağıtılması ile ilgili. Sıradan koşullarda öğrenciler, imtihan bittikten 1 saat sonra soru kitapçıklarını alabiliyorlardı. Ama bu yıl, muhtemel yığılmaları önlemek adına böyle bir uygulamaya yer verilmeyecek. İsteyen öğrenciler, soru kitapçıklarını 22 Haziran Pazartesi günü tedarik edebilecekler.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, salgın sürecini yakından takip ettiklerini ve ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını söyledi. Bakanlık görevlilerinin sürecin içerisinde olduğunu ifade eden Selçuk, alınması gereken yeni bir tedbirin ortaya çıkması durumunda hemen harekete geçileceğini ifade etti. Ulusal Eğitim Bakanı Selçuk hem öğrencilerin keza de velilerin süreçle ilgili müsterih olmaları gerektiğini, her şeyin denetleme aşağıda olduğunu açıklama etti.

Hakkında admin

Check Also

iPhone 12'nin Kamerası, Üçüncü Taraf Tamirciler Tarafından Değiştirilemeyecek

iPhone 12’nin Kamerası, Üçüncü Taraf Tamirciler Tarafından Değiştirilemeyecek

iPhone cihazların tamirinin nispeten daha zor olduğunu belki duymuşsunuzdur. Görünüşe göre iPhone 12 için de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir