Anasayfa / Genel / Mars’ta Koloni Kurabilmek En Az Kaç İnsana İhtiyaç Duyulacak?

Mars’ta Koloni Kurabilmek En Az Kaç İnsana İhtiyaç Duyulacak?

İnsanlığın en büyük hayallerinden biri de Dünya dışındaki gezegenlerde yeni uygarlıklar yapı etmek, burada yeni ve sürdürülebilir bir yaşam kurmaktır. Şimdilik bu hayale en yakın olduğumuzu düşündüğümüz gezegen, komşumuz Mars. Bilhassa Elon Musk ve şirketi SpaceX ile NASA’nın Mars’ta yaşam için yaptıkları incelemeler gündemdeyken yeni bir araştırma, bu gezegende kurmayı planladığımız koloniye ilişkin önemli veriler sağlıyor.

Bordeaux Milli Politeknik Enstitüsü’nden Jean-Marc Salotti göre yayınlanan makaleye tarafından Mars’ta kendi kendine yetebilen bir uygarlık kurabilmemiz için en eksik 110 insanı Dünya’dan Mars’a göndermemiz gerekiyor. Araştırma olarak evrenin başka bir uygun mesken kurabilmek için ne değin insana ve kaynağa ihtiyacımızın olacağını ortaya çıkarmaya çalışıyor. Matematik modellemeleri kullanılarak yapılan araştırmada bir gezegende yaşamak için gereken minimum insan sayısı hesaplanıyor.

Daha pozitif insan, hesaplamaları değiştirir:

Mars

Minimum sayının 110 olmasına rağmen daha pozitif insanın hesaplamaları değiştireceğini vurgulayan Salotti, insanların diğer gezegenlere yerleşmedeki başarılarının bir dizi faktöre de alt olduğuna dikkat çekiyor. Bunlar arasında insanların birbirleriyle çalışıp çalışamadıkları ve kaynaklarıyla zamanlarını paylaşıp paylaşamayacakları da yer alıyor. Profesör Salotti, sorunun acilen büyük oranda teorik olduğunu oysa insanlığın geleceğine önemli bir tesir yaratabileceğini söylüyor.

Dünya’daki yaşamın günün birinde yıkıcı bir olayla karşısında karşıya kalabileceğini andıran Salotti, insanlığın hayatta kalmasının tek yolunun Mars veya bir diğer gezegene gitmek olabileceğini öne sürüyor. Elon Musk’ın SpaceX’i gibi şirketler de bu tip bir durumun olması durumunda insanları Mars’a taşımanın yollarını arıyor. Mars’a götürülebilecek insan sayısının kaçınılmaz bir biçimde sınırlı olması nedeniyle insan ve kaynak hesaplamaları büyük bir yük taşıyor. 

SpaceX

Geçtiğimiz günlerde uzaya ilk insanlı uçuşunu gerçekleştiren SpaceX, gelecekteki Ay ve Mars görevleri için roketleri, yüzen roket fırlatma tesisinden uzaya göndermeyi planlıyor. SpaceX CEO ’su Elon Musk, yüzen roket fırlatma tesisleri için çalışmaya başladıklarını duyurdu.

Hakkında admin

Check Also

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Radar sistemleri, hız sınırlarını aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir