Anasayfa / Genel / Mardinli Lise Öğrencisi, CERN’in Yarışmasında Finale Kaldı

Mardinli Lise Öğrencisi, CERN’in Yarışmasında Finale Kaldı

Mardin’de yaşamını sürdüren lise 3 öğrencisi Markus Acar, gurur veren bir gelişmeye imza attı. Acar, Cenevre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) tarafından düzenlenen bir yarışmada büyük bir başarıya imza atarak 500 projenin arasından finale kalmayı başardı. Yarışmadaki son 20 proje arasına girmeyi başaran genç, kazanan edinmek için elinden geleni ardına koymadığını belirtti.

Eskikale köyünde yaşamını sürdüren genç, küçüklüğünden beri bilim ve teknolojiye ilgili bir isim olarak öne çıkıyormuş. Ailesinin bedensel durumunun yetkisiz olması nedeniyle kazandığı fen lisesine bile yürüye yürüye gitmek zorunda olan Acar’ın hayatı, son projesi ile ayrı bir yola girebilir.

Markus Acar

CERN’in düzenlediği “Beamline” isimli yarışmaya katılım 12 Eylül 2019 tarihinde sona erdi ve yarışmaya 500 farklı proje katıldı. Acar ile birlikte 2 Çinli, 3 de Şilili lise öğrencisi göre yapılan “e-dedektör” projesi, yüzlerce projeyi geride bırakmayı başardı. Konuyla ilgili açıklamalarda yer alan Acar, geçtiğimiz sene da bu yarışmaya katıldıklarını ama başarılı olamadıklarını, bu sene ise başarılı olacaklarına inandıklarını söyledi.

Yarışmaya katıldıkları proje hakkında da konuşan Acar, amaçlarının düşük maliyetli bir e-sensor geliştirmek olduğunu, bu dedektörün CERN ve DESY gibi merkezlerde kullanılabileceğini söyledi. Acar ve takımı, eğer finali de kazanmayı başarırsa eylül ayı gibi Almanya’ya DESY LAB‘a gidecekler.

Hakkında admin

Check Also

Trabzon'da Yapay Zeka Destekli Ekranlar, Maskesiz Gezenleri Koronavirüs Gibi Gösteriyor

Trabzon’da Yapay Zeka Destekli Ekranlar, Maskesiz Gezenleri Koronavirüs Gibi Gösteriyor

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde maske takmadan dolaşan vatandaşlar için yeni bir uygulama başlattı. Otobüs …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir