Anasayfa / Genel / macOS Big Sur Sistem Gereksinimleri: Hangi Mac Modelleri Destekleniyor?

macOS Big Sur Sistem Gereksinimleri: Hangi Mac Modelleri Destekleniyor?

Apple tarafından her yıl düzenlenen WWDC toplantısına bu yıl damgasını vuran en manâlı haberlerden biri Apple bilgisayarlara gelecek olan macOS Big Sur güncellemesi oldu. 22 Haziran 2020 ’de yapılan tanıtımda macOS Big Sur güncellemesinin önizlemesi yapıldı ve bu haber tüm Apple kullanıcılarında coşku dalgası yarattı.

Peki, bu heyecan batmış haberden herkes hoşnut olmalı mı? Maalesef hayır. Çünkü macOS Big Sur her Mac bilgisayar için düzenli olmayacak ama hemen ümitsizliğe kapılmayın, sistem gereksinimleri o kadar da yüksek noktada değil. Sizin için macOS Big Sur sistem gereksinimlerini anlattık ve desteklenen Mac modelleri listesi hazırladık.

macOS Big Sur destekleyen Mac modelleri:

MacBook 2015 ve sonrası modeller MacBook Air 2013 ve sonrası modeller MacBook Pro 2013 ve sonrası modeller Mac küçük 2014 ve sonrası modeller iMac 2014 ve sonrası modeller iMac Pro 2017 ve sonrası modeller Mac Pro 2013 ve sonrası modeller

macos big sur

Mac kullanıcıları hatırlayacaktır, macOS 10.15 Catalina güncellemesinin gerektirdiği sistem gereksinimleri nedeniyle o kadar çok Mac bilgisayar bu yeni güncellemeden yararlanamamıştı. Apple, kullanıcıları dinlemiş olacak ki yayınlandığı zaman macOS Big Sur güncellemesinden daha pozitif Mac modeli yararlanacak.

Mac bilgisayarınız yukarıdaki modellerden biri ise yayınlandığı lahza siz de macOS Big Sur güncellemesini bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Model kadar kayda değer olan öteki bir ayrıntısıyla uğraşma da bilgisayarınızda yeterli kullanılabilir depolama alanı olmasıdır. Eğer bilgisayarınızın modelini bilmiyorsanız öğrenmek için kolay bir usul var.

Mac bilgisayarınızın yılını ve modelini nasıl öğrenebilirsiniz? 

Adım #1: Asıl ekranın sol köşesinde yer alan Apple logosuna tıklayın. Adım #2: Açılan menüden Bu Mac Hakkında seçeneğine tıklayın. Adım #3: Buradan Sistem Raporu butonuna tıklayın. Adım #4: Açılan ekranda cihazınızla ilgili tüm ayrıntıları görebilirsiniz.
macos big sur

Hepsinde olmasa da bir takım Mac modellerinin kutusunun üstünde de bilgisayarın yıl ve modeline ait bilgiler görebilirsiniz. Diğer bir seçeneğiniz ise cihazın kutusunun içinde bulabileceğiniz bilgilendirme kılavuzudur. Elbette yukarıda anlattığımız usul en içten sonucu almanızı sağlayacaktır. 

macOS Big Sur ne vakit yayınlanacak?

macos big sur

macOS Big Sur güncellemesinin şu lahza için yalnızca geliştirici beta sürümü yayınlanmış durumda. Halka açık beta sürümünün ise Temmuz ayında yayınlanacağı biliniyor. İsteyen kullanıcılar beta sürüm ile kullanmaya başlayabilirler. 

Uyumlu olan bütün Mac bilgisayar modellerinin kullanabileceği macOS Big Sur güncellemesinin ise 2020 yılının güz aylarında yayınlanması bekleniyor. Konu ile ilgili yeni talimatlar olursa size duyuracağız.

macOS Big Sur yüklemeli miyim?

macos big sur

Elbette bu konu tüm güncellemelerde olduğu gibi kullanıcıya kalmış bir karar ama Mac bilgisayarınızı bütün verimle uygulamak istiyorsanız ve cihazınız uyumluysa yüklemenizde yarar var.

Güncellemeler cihazların daha sağlıklı çalışmasına asistan olur. Bütün bunların yanı sıra Apple, macOS Big Sur güncellemesinde son derece heyecanlandırıcı özellikler sunuyor. Bir Apple kullanıcısı olarak hiç kimse bu özellikleri kaçırmak istemez. Bu bile yeni güncellemeyi atfetmek için iyi bir neden.

Sizin için Apple bilgisayarların işletim sistemi olan macOS ’a gelecek macOS Big Sur güncellemesinin sistem gereksinimlerini anlattık ve desteklenen Mac modellerini listeledik. Yeni güncelleme ile ilgili detayları Apple resmi internet sitesi üzerinden inceleyebilirsiniz.

Hakkında admin

Check Also

Samsung, 2020'nin 3. Çeyreğinde Son 6 Yılın En Yüksek Akıllı Telefon Kar Payını Elde Etti

Samsung, 2020’nin 3. Çeyreğinde Son 6 Yılın En Yüksek Akıllı Telefon Kar Payını Elde Etti

Akıllı telefon sektörünün ilk günlerinden beri Apple ile büyük bir rekabet içinde olan Samsung, çıkardığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir