Anasayfa / Genel / macOS 10.15.5’teki Kusur, Boot Edilebilir Yedek Almayı Engelliyor

macOS 10.15.5’teki Kusur, Boot Edilebilir Yedek Almayı Engelliyor

Apple, işletim sistemi macOS’un yeni sürümü macOS 10.15.5 güncellemesini bu hafta başında tüm kullanıcılar için yayınladı. Yeni güncelleme, Mac’lerde batarya ömrünü uzatan Battery Health Management (Pil Sıhhat Yönetimi) aracını içermesinin yanı sıra farklı alanlara yönlendirilmiş kusur düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri getiriyordu.

Bütün bu güzel haberlere rağmen yeni sürümle birlikte kötü bir haber de geldi. macOS 10.15.5 sürümünde yer alan bir kusur sebebiyle Mac kullanıcıları macOS Catalina’da boot edilebilir protez alamıyorlar. Bu hata yeni yok ve macOS 10.15.5’in beta versiyonunda da yer alıyordu. APFS’de de yer alan kusur, neyse ki sadece son macOS 10.15.5 sürümündeki yeni yedeklere etki ediyor. Yani macOS 10.15.4 ve daha düşük sürümlerde alınan yedekler sorundan etkilenmiyor.

Bir hatadan daha da kötüsü:

macOS 10.15.5

Hatayı başta keşfeden Carbon Copy Cloner’dan Mike Bombich’in aktardığına tarafından hata şu şekilde işliyor: chflags() sistem çağrısı artık APFS’deki bir dosyaya SF_FIRMLINK flag’ini yerleştiremiyor. Bu yaşandığı sıradaysa sistem, kullanıcıların durumu anlamasını sağlayacak bir kusur kodu atamak yerine sessizce arızaya geçiyor. 

Sürpriz olansa Mike Bombich’in bu sorunu 18 Mayıs’ta Apple’a bildirmesine rağmen sorunun sürümde yer alması. Bombich, bunun üçüncü tarafların veri kullanmasını engelleyen bir emniyet düzeltmesi olabileceğini oysa yaşananların ‘hatadan da fena‘ olduğunu söylüyor.

Mac

şu anda hâlihazırda var olan bir yedeğe sahipseniz macOS 10.15.5’te yer alan arızadan nedeniyle endişelenmenize gerek değil. bununla beraber şu andaki sürüm olan macOS 10.15.5 varken yedek aldıysanız bunu Carbon Copy Cloner‘ın son beta sürümüyle yaptığınızdan belirlenmiş olun. 

Hakkında admin

Check Also

Samsung, QLED TV'leri ile Zirveye Oynamasının Arkasındaki Faktörleri Açıkladı

Samsung, QLED TV’leri ile Zirveye Oynamasının Arkasındaki Faktörleri Açıkladı

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung, daha çok akıllı telefonları ile konuşuluyor olsa da gerçekte bilgisayardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir