Anasayfa / Genel / Linux Mint 20 Yeni Özellikleri ve Değişiklikleriyle Birlikte Yayınlandı

Linux Mint 20 Yeni Özellikleri ve Değişiklikleriyle Birlikte Yayınlandı

Popüler Linux dağıtımı Linux Mint ’in arkasındaki takım, Ulyana kod namına sahip Linux Mint 20 ’yi dün (27 Haziran 2020) yayınladı. Kullanıcılar, yeni dağıtımın Cinnamon, MATE ve Xfce sürümlerini cihazlarına yükleyebilirler.

Yeni sürüme güncellemeler de yakın bir zaman kapsamında başlayacak ve hâlihazırda var olan kurulumlar yükseltilebilecek. Kullanıcılar, yeni versiyonu projenin resmi internet sitesinden ya da devlete ait ikiz sitelerinden indirip cihazlarına kurabilirler. Peki, Ubuntu 20.04 temelli Linux Mint 20 ’de ne gibi yenilikler yer alıyor?

Linux Mint 20 ile gelen yenilikler

linux mint

Linux Mint 20, Warpinator adı bahşedilen yeni programla birlikte geliyor. Warpinator, Linux Mint 6 ’da bulunan ve lokal ağlar aralarında dosya paylaşımı için tasarlanan eski bir vasıta olan Giver ’ın her tarafta kullanıcılara sunulmuş hâli. Giver ’ın geliştirme süreci devam etmediği için program Linux Mint ’deri kaldırılmıştı.

Warpinator programıyla birlikte Giver ’ın kullanıcılara sunduğu işlev bitmiş canlandırılıyor. Wapinator bir uçtan bir uca aynı ağa tabi cihazlar arasında dosya paylaşımı yapılabiliyor. Programın sağladığı en büyük faydalardan bir parça başına ise dosya paylaşımını FTP veya Samba ’ya tarafından fazla daha basit ülkü getirmesi. Yerinde bilgisayar listelerini sıralayan program, Linux Mint ’in üç sürümünde de yer alıyor.

linux mint

Warpinator haricindeki bir öteki icat, geliştirilmiş NVIDIA Optimus desteği oldu. Bu NVIDIA widget’ı, GPU işleyicilerini gösteriyor ve bütünleşik ekran kartıyla harici ekran kartı arasında yemek listesi üzerinden geçiş yapılabilmesini sağlıyor.

Yeni sürümde NVIDIA On-Demand desteği de bulunuyor. Bu profil, bütünleşik grafik uyarlayıcısını renderlama işlemi için kullanıyor. Keza kullanıcılar, renderları yüklemek için iki yeni komut kullanabiliyorlar: “nvidia-optimus-offload-glx”, “nvidia-optimus-offload-vulkan”

Linux Mint 20 ile gelen öteki değişiklikler ise şunlar:

XAppStatusIcon, fare tekerleği dönüşünü işleyebiliyor Xed ve Xviewer gibi bazı XApps geliştirmeleri .deb uzantılı dosyaları başlatmak ve yüklemek için kullanılan Gdebi arabulucu için yeni ara yüz Yeni yüklenen paket programlar için APT önerileri varsayılan olarak etkinleştirildi Virtualbox aşağıda çalışan Live Sessions 1024 x 768 veya daha üstteki çözünürlükte görüntülenebiliyor Değişik tema geliştirmeleri

Linux Mint 20 ile birlikte gelen yeni özellikleri ve yeni sürüm hakkında daha geniş bilgilere devlete ait internet siteleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

Hakkında admin

Check Also

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro'yu Türkiye'de Ön Siparişe Açtı (Kaç TL?)

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’yu Türkiye’de Ön Siparişe Açtı (Kaç TL?)

Apple’ın geçtiğimiz günlerde Türkiye fiyatlarını açıkladığı iPhone 12 serisinden iki model ön siparişe açıldı. iPhone …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir