Anasayfa / Genel / LED Teknolojisini Daha Bereketli Kılabilecek Yeni Bir Usul Geliştirildi

LED Teknolojisini Daha Bereketli Kılabilecek Yeni Bir Usul Geliştirildi

Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları, zeki telefon ekranlarından otomobil ışıklarına değin çoğu alanda kullanılan LED teknolojisini daha verimli kılabilecek önemli bir usul geliştirdiler. Geliştirilen yeni foton mimarisiyle birlikte ayrıca daha artı foton koparılabilecek hem de bununla beraber bu fotonlar istenilen yere yönlendirilebilecek. Elektrik ve bilgisayar mühendisliği profesörü Jonathan Schuller’e göre standart LED teknolojisinde soğurulan ışığı manipüle etmek için kullanılan ambalajlama bileşenlerine lüzum kalmayacak.

LED’lerdeki ışık, içindeki yarı iletken malzeme uyarıldığı zaman üretilir. Olumsuz yüklü elektronlar, güya iletkenin kristal boyunca ilerler ve artı yüklü boşluklarla (hole) buluşarak daha düşük düzeydeki bir enerji seviyesine inip yol her tarafında bir fotonu hür bırakır.

LED’lerdeki verimi artırmanın yolu:

LED

Bilim insanları, yaptıkları ölçümler esnasında bu fotonların önemli bir kısmının üretildiğini oysa LED’den dışarı çıkmadığını keşfettiler. Schuller’in belirttiğine göre örüntülemeden önce soğurulan fotonların açılı dağılımına bakıldığında, normalde LED yapısı içinde hapsedildiği hâlde belirtilen bir yönde zirve yapma eğilimi gösterdiğini söyledi. Araştırmacılara kadar bu da aramak oluyor ki geleneksel elektromanyetik metasurface konseptlerini kullanarak normalde hapsedilmiş ışığın civarda bir tasarım geliştirilebilir.

Bilim insanlarının karar verdiği tasarımda, safir altyapısının üstünde 1,45 mikrometrelik uzunlukta galyum nitrit çubuk bulunuyor. İndiyum galyum nitrit kuantum kuyuları, elektronları ve boşlukları hapsederek ışığı soğurmak için çubuklara iliştirilmiş. Sanki geçirgen yapısından daha artı ışığın ayrılmasına izin belirlemek için tasarım ışığı polarize ediyor. Bilim insanları bunun birçok kullanım için ‘kritik‘ olduğunu belirtiyor.

LED

Metasurfaces adı bahşedilen yüzeyler, ışıkla etkileşime geçen nano ölçekli özelliklere sahip. LED’ler, lazerlerin uyarılmış ve bağdaşık ışıklarından ayrı olarak kendiliğinden ışık üretir. Bu kendiliğinden yayılma, ışıkların her yöne dağılmasını sağlar ama bu lazer ışığından farklıdır. Yeni yöntemin sorduğu ve olumlu yanıt verdiği soru, LED’lerde üretilen fotonların istenilen bir yöne doğru yönlendirilip yönlendirilemeyeceğiydi.

Hakkında admin

Check Also

Porsche Taycan Satışları Beklentileri Karşılayacak

Porsche Taycan Satışları Beklentileri Karşılayacak

2020 yılı hemen hiçbir şey için iyi geçen bir yıl olmadı. Otomobil üreticileri ise pandemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir